Już dziś premiera wyjątkowego wznowienia "Vol 4" Black Sabbath!

Newsy
Już dziś premiera wyjątkowego wznowienia "Vol 4" Black Sabbath!

Dziś na półki sklepowe trafia rozbudowane wydanie Super Deluxe klasycznego albumu Black Sabbath "Vol 4" z 1972 roku z nowym remasteringiem i niepublikowanymi wcześniej utworami.

Czwarta płyta Black Sabbath "Vol 4" ukazała się w 1972 roku i przyniosła kolejne klasyczne utwory grupy, takie jak "Supernaut", "Changes", "Wheels of Confusion" czy "Snowblind". Na fali rosnącej popularności zespołu krążek zawędrował do Top 10 listy najlepiej sprzedających się albumów w Wielkiej Brytanii oraz Top 20 listy Billboard w Stanach Zjednoczonych, zyskując platynowy status.

Prekursorzy heavy metalu wybierają się w podróż w przeszłość i przedstawiają swoją klasyczną płytę w nowym wydaniu "Vol 4: Super Deluxe Edition". Wydanie ukazuje się już dziś, nakładem wytwórni BMG, w wersjach 4 CD i 5 płytach winylowych 180 gr. Płytom towarzyszy bogata w treści książeczka, zawierająca opisy z cytatami wszystkich czterech członków zespołu z okresu wydania albumu, rzadko pokazywane zdjęcia oraz plakat z nigdy nie publikowaną grafiką "Snowblind".

Ambitne aranżacje utworów na "Vol 4" i ich niezwykły klimat zostały teraz wzmocnione a ich brzmienie jest jeszcze bardziej inspirujące i mroczne. Premiera albumu, we wrześniu 1972 roku, przyniosło dwie duże zmiany dla członków formacji: Ozzy'ego Osbourne’a, Tony’ego Iommiego, Geezera Butlera i Billa Warda. Jedną z nich była rezygnacja z dotychczasowego producenta Rodgera Baina i wyprodukowanie materiału przez sam zespół, a drugą decyzja o realizacji tych nagrań nie w dotychczasowym studio w Anglii, a w Record Plant w Los Angeles.

Podstawowa zawartość albumu została na "Vol 4: Super Deluxe Edition" hojnie uzupełniona dodatkowym materiałem. Po pierwsze jest to sześć niepublikowanych dotąd studyjnych wersji utworów z oryginalnych sesji nagraniowych płyty. Każda z nich otrzymała nowy miks, wykonany przez Stevena Wilsona, który korzystał z analogowych ścieżek. Najciekawsze z nich to inne wersje “Supernaut” i “Changes” oraz instrumentalna wersja “Under The Sun”. Zestaw zawiera ponadto 11 dodatkowych nagrań studyjnych (również z nowym miksem Stevena Wilsona z analogowych ścieżek) składających się z m.in. wersji alternatywnych, odrzuconych błędnych nagrań, a nawet urywków ze studyjnych rozmów. Poza wieloma wersjami “Wheels Of Confusion”, znaleźć będzie można tu także odrzucone podejścia do “The Straightener” i “Snowblind”.

Kolekcję dodatków uzupełniają wykonania koncertowe. Zawartość "Live in the UK 1973" odtwarza typową setlistę z tamtego okresu, graną na żywo w trakcie trasy po wydaniu "Vol 4". Nagrania pochodzą z marca 1973 roku, z różnych koncertów na trasie po UK. Były one oryginalnie przeznaczone na płytę koncertową, do wydania której ostatecznie nie doszło. Pomimo faktu, iż niektóre z nich były dostępne na różnych wydaniach zespołu, to teraz pierwszy raz zostały one ze sobą tak skompilowane, aby odzwierciedlały przebieg koncertów z 1973 roku. Otrzymały one także nowy miks, wykonany przez Richarda Digby Smitha, który wykorzystał oryginalne 16 ścieżkowe analogowe nagrania, uzyskując w ten sposób poziom dźwięku nie słyszany na żadnych innych wersjach. Usłyszeć tu można m.in. "Tomorrow’s Dream" i "Cornucopia", a także szczególnie uwielbiane przez fanów "Paranoid" i "War Pigs".