Nie żyje Sean Malone, basista Cynic

Newsy

Szymon Kubicki

Nie żyje Sean Malone, basista Cynic

Wczoraj, 9 grudnia 2020, w wieku 50 lat zmarł Sean Malone, którego charakterystyczny styl gry na basie można usłyszeć między innymi na nagraniach formacji Cynic.

Sean Malone grał na basie i basie bezprogowym oraz Chapman stick, a jego niezwykle charakterystyczne brzmienie można było po raz pierwszy usłyszeć na debiutanckim albumie Cynic "Focus" z 1993 roku, który dziś zasłużenie cieszy się legendarnym statusem. Brzmienie bezprogowego basu stało się jedną z kluczowych cech charakterystycznych stylistyki Cynic, a Malone był jednym z pierwszych muzyków, którzy wnieśli ten instrument do świata metalu.

Później Sean Malone odchodził i dołączał do Cynic, nagrywając z zespołem dwa pozostałe albumy długogrające - "Traced in Air" (2008) i "Kindly Bent to Free Us" (2014) oraz EPkę "Carbon-Based Anatomy" (2011). Wraz z perkusistą Cynic, Seanem Reinertem (zmarłym na początku 2020 roku), stworzył unikalną sekcję rytmiczną, która ma na koncie m.in. albumy formacji Aghora ("Aghora" 2000), Anomaly ("Anomaly" 1998) czy Gordian Knot ("Gordian Knot" 1999 i "Emergent" 2003). W ramach wspomnianego Gordian Knot powołanego do życia przez Malone'a, basista współpracował m.in. z Billem Brufordem, Steve Hackettem, Johnem Myungiem, Treyem Gunnem, Jimem Matheosem i Ronem Jarzombkiem.

 

Jako basista sesyjny wystąpił na ponad 50 albumach, w tym debiutanckim krążku OSI (razem z Mikem Portnoy'em, Jimem Matheosem i Kevinem Moore) oraz m.in. na "Winter Ethereal" Arch / Matheos, "Ink Compatible" Spastic Ink i "A Sceptic's Universe" Spiral Architect. Ma na koncie również solowa płytę "Cortlandt" z 1996 roku nagraną z udziałem Reinerta, Treya Gunna i Reevesa Gabrelsa.

Sean Malone grał również na gitarze, pianinie i klawiszach oraz zajmował się produkcją. Był autorem publikacji edukacyjnych: "Music Theory For Bassists", "Dictionary Of Bass Grooves", "Rock Bass" i "A Portrait of Jaco: The Solos Collection", ponadto wykładał teorię muzyczną.

O śmierci Malone'a poinformował lider Cynic, Paul Masvidal: „Dowiedziałem się dzisiaj, że Sean Malone nie żyje i jestem pogrążony w głębokim żalu. Sean miał wspaniały umysł, oddane serce i był jednym z najwspanialszych muzyków, jakich kiedykolwiek spotkałem na swojej drodze. Wiem, że jest to szokująca strata dla tak wielu fanów, których, tak jak mnie, przez wiele lat poruszał swoim muzycznym kunsztem. Proszę, miejcie go w swoich myślach i słuchajcie jego gry, aby uczcić jego życie".