Wyjątkowe wznowienie "Vol 4" Black Sabbath

Newsy
Wyjątkowe wznowienie "Vol 4" Black Sabbath

Luty przyniesie rozbudowane wydanie Super Deluxe klasycznego albumu Black Sabbath "Vol 4" z 1972 roku z nowym remasteringiem i niepublikowanymi wcześniej utworami.

Wypuszczona w 1972 roku czwarta płyta Black Sabbath "Vol 4" przyniosła kolejne klasyczne utwory grupy, takie jak "Supernaut", "Changes", "Wheels of Confusion" czy "Snowblind" i na fali rosnącej popularności zespołu weszła do Top 10 listy najlepiej sprzedających się albumów w Wielkiej Brytanii oraz Top 20 listy Billboard w Stanach Zjednoczonych, zyskując platynowy status.

Prekursorzy heavy metalu wybierają się w podróż w przeszłość i przedstawiają swoją klasyczną płytę w nowym wydaniu "Vol 4: Super Deluxe Edition". Wydanie ukaże się nakładem BMG 12 lutego 2021 roku w wersjach 4 CD i 5 płytach winylowych 180 gr. Płytom towarzyszyć będzie bogata w treści książeczka, zawierająca opisy z cytatami wszystkich czterech członków zespołu z okresu wydania albumu, rzadko pokazywane zdjęcia oraz plakat z nigdy nie publikowaną grafiką o roboczym tytule ‘Snowblind’.

Obydwie wersje: 4CD i 5LP można będzie zamówić przez stronę: wickedworld.net. Nowy remaster oryginalnych nagrań będzie także dostępny w serwisach streamingowych, będzie można także pobrać płyty w wersjach mp3.

Ambitne aranżacje utworów na "Vol 4" i ich niezwykły klimat zostały teraz wzmocnione a ich brzmienie jest jeszcze bardziej inspirujące i mroczne. Premiera albumu, we wrześniu 1972 roku, przyniosło dwie duże zmiany dla członków formacji: Ozzy'ego Osbourne’a, Tony’ego Iommiego, Geezera Butlera i Billa Warda. Jedną z nich była rezygnacja z dotychczasowego producenta Rodgera Baina i wyprodukowanie materiału przez sam zespół, a drugą decyzja o realizacji tych nagrań nie w dotychczasowym studio w Anglii, a w Record Plant w Los Angeles.

Podstawowa zawartość albumu została na "Vol 4: Super Deluxe Edition" hojnie uzupełniona dodatkowym materiałem. Po pierwsze jest to sześć niepublikowanych dotąd studyjnych wersji utworów z oryginalnych sesji nagraniowych płyty. Każda z nich otrzymała nowy miks, wykonany przez Stevena Wilsona, który korzystał z analogowych ścieżek. Najciekawsze z nich to inne wersje “Supernaut” i “Changes” oraz instrumentalna wersja “Under The Sun”. Zestaw zawiera ponadto 11 dodatkowych nagrań studyjnych (również z nowym miksem Stevena Wilsona z analogowych ścieżek) składających się z m.in. wersji alternatywnych, odrzuconych błędnych nagrań, a nawet urywków ze studyjnych rozmów. Poza wieloma wersjami “Wheels Of Confusion”, znaleźć będzie można tu także odrzucone wersje “The Straightener” i “Snowblind”.

Kolekcję dodatków uzupełniają wykonania koncertowe. Ich kolejność odtwarza typową setlistę z tamtego okresu, graną na żywo w trakcie trasy po wydaniu "Vol 4". Nagrania pochodzą z marca 1973 roku, z różnych koncertów na trasie po UK. Były one oryginalnie przeznaczone na płytę koncertową, do wydania której ostatecznie nie doszło. Pomimo faktu, iż niektóre z nich były dostępne na różnych wydaniach zespołu, to teraz pierwszy raz zostały one ze sobą tak skompilowane, że odtwarzają przebieg koncertów z 1973 roku. Otrzymały one także nowy miks, wykonany przez Richarda Digby Smitha, który wykorzystał oryginalne 16 ścieżkowe analogowe nagrania, uzyskując w ten sposób poziom dźwięku nie słyszany na żadnych innych wersjach. Usłyszeć tu można m.in. "Tomorrow’s Dream" i "Cornucopia", a także szczególnie uwielbiane przez fanów "Paranoid" i "War Pigs".