System of a Down prezentuje nowe utwory!

Newsy
System of a Down prezentuje nowe utwory!

System of a Down zaskoczył swoich fanów niespodziewanie wydając dwa nowe utwory - pierwsze wspólne kompozycje muzyków grupy od 15 lat.

W ciągu minionych lat prasa i fani wielokrotnie spekulowali na temat ponownej, studyjnej współpracy System of a Down. Kto wie jak długo jeszcze potrwałyby te spekulacje, gdyby nie ponowny wybuch konfliktu w Górskim Karabachu (od 1992 roku funkcjonującym jako Republika Arcach, nieuznawana jednak na arenie międzynarodowej). Starcia pomiędzy ojczystym krajem muzyków, Armenią a Azerbejdżanem, wspieranym przez Turcję, rozpoczęły się we wrześniu i pochłonęły już kilka tysięcy ofiar, stając się najbardziej krwawym konfliktem w tym regionie od połowy lat '90.

Właśnie te wydarzenia skłoniły Darona Malakiana (gitara, wokal), Serja Tankiana (wokal), Shavo Odadjiana (bas) i Johna Dolmayana (perkusja) do ponownego zwarcia szeregów i zaprezentowania nowej porcji muzyki, pierwszej od 15 lat. Dwie nowe kompozycje - "Protect The Land" i "Genocidal Humanoidz" zostały wyprodukowane przez Malakiana, który napisał również muzykę i teksty. Utwory są dostępne na platformach streamingowych, a także na Bandcampie zespołu, gdzie tantiemy z ich sprzedaży będą przeznaczone na Armenia Fund.

Inicjatorem ponownego spotkania zespołu był John Dolmayan, poruszony wydarzeniami w Górskim Karabachu, który napisał do kolegów z zespołu SMS-a: "Napisałem, że bez względu na to, co do siebie czujemy, bez względu na to, jakie problemy tkwią w naszej przeszłości, musimy je odłożyć na bok, ponieważ to co się dzieje jest większe niż System Of A Down i większe niż my wszyscy... Musimy coś zrobić, aby wesprzeć naszych ludzi".

"Agresja i niesprawiedliwość wobec ludności ormiańskiej w Górskim Karabachu i Armenii ze strony Azerbejdżanu i Turcji to pogwałcenie praw człowieka i zbrodnia wojenna" - dodaje Tankian. "Wszyscy w System Of A Down zdajemy sobie sprawę, że jest to egzystencjalna walka o naszych ludzi, więc jest to dla nas bardzo osobista sprawa. To, czego teraz potrzebujemy, to odłożyć na bok politykę i wesprzeć Armenię, poprzez nałożenie sankcji na Turcję i Azerbejdżan oraz uznanie Republiki Arcach".

 

 

Utwór "Protect The Land" został pierwotnie napisany przez Malakiana z myślą o nowym albumie, Scars On Broadway, natomiast korzenie "Genocidal Humanoidz" sięgają trzech-czterech lat wstecz, kiedy Malakian, Dolmayan i Odadjian jamowali z myślą o nowym materiale System Of A Down. Plany te zostały jednak porzucone kiedy Tankian odmówił udziału w dalszych pracach. Do kompozycji "Protect The Land" powstał teledysk wyprodukowany przez Shavo Odadjiana, który odpowiadał również za artwork nowego singla. "Ponowna praca w studio była dla mnie wielką przyjemnością, czuliśmy się bardzo komfortowo i naturalnie, tak jakby nie upłynęło wcześniej aż tyle czasu" - mówi basista grupy.

Z okazji premiery singla zespół opublikował również oświadczenie odnoszące się do bieżących wydarzeń: