“Wind of Change” - specjalny box od Scorpions

Newsy
“Wind of Change” - specjalny box od Scorpions

Jeden z największych klasyków hard rocka, Scorpions, świętuje w tym roku 30 rocznicę wydania “Wind of Change”. Z tej okazji w listopadzie ukaże się box set: “Wind of Change: The Iconic Song.”

To wydawnictwo jest w całości dedykowane wielkiej balladzie stworzonej przez Klausa Meine, która stała się ścieżką dźwiękową upadku Muru Berlińskiego i Żelaznej Kurtyny. Inspiracją do napisania tego utworu była wizyta zespołu na moskiewskim festiwalu Music Peace Festival w 1989 roku.

„Winds of Change” ucieleśnia uczucie nadziei, optymizm i perspektywę lepszego jutra. Klaus Meine: "Kiedy weszliśmy na scenę stadionu im. Lenina i rozpoczęliśmy nasz koncert od utworu 'Blackout', wszyscy żołnierze Armii Czerwonej, którzy służyli tam jako ochroniarze podrzucili swoje czapki i kurtki w górę i przyłączyli się do publiczności. Świat zmieniał się na naszych oczach... to było niesamowite doświadczenie!".

Pozostało jeszcze kilka ostatnich egzemplarzy limitowanej do 2020 egzemplarzy wersji box setu, którego premiera została zaplanowana na 3 października (rocznica zjednoczenia Niemiec). Box jest ręcznie numerowany, ma inną okładkę i zawiera dodatkowe elementy, w tym kawałek muru berlińskiego. Więcej informacji: www.theiconicsong.com

Natomiast 27 listopada, nakładem BMG, ukaże się detaliczna wersja tego wydawnictwa.

Box set będzie zawierać 84 stronicową książeczkę w twardej oprawie napisaną przez Dr. Edgara Klüsenera, byłego redaktora naczelnego Metal Hammera i bliskiego powiernika zespołu. Na tę okazję Klüsener zrobił specjalny wywiad z Klausem Meine oraz opisał powstanie utworu i wpływ jaki miała ta piosenka. Ponadto wydawnictwo zawiera wiele archiwalnych i do tej pory niepublikowanych zdjęć, których autorem jest fotograf zespołu – Didi Zill, a także fotografie z prywatnego archiwum Klausa Meine. Ciekawostką dla kolekcjonerów będzie też rękopis Klausa Meine ze słowami piosenki.

Poza książeczką, w box secie znaleźć będzie można nutowy zapis aranżacji wokalnych i fortepianowych ‘Wind of Change”. Znajdzie się tam także 5 wersji utworu na CD lub 12 calowym winylu: wersja oryginalna z albumu, wersja nagrana z Orkiestrą Filharmonii Berlińskiej, wersje po rosyjsku i hiszpańsku oraz niepublikowana wersja demo Klausa Meine. W samym sercu box setu znajdziemy ręcznie zdobiony unikalny kawałek Muru Berlińskiego, z czerwoną gwiazdą „Wind of Change” i ręcznie pisanym przez Klausa Meine tekstem ‘Wind of Change”.

Piosenka nadal jest olbrzymią inspiracją a jej znaczenie jest aktualne: "W czasach wirusa COVID-19, a jednocześnie w czasach tych wszystkich teorii spiskowych, „Wind of Change” jest niczym objęcie starego przyjaciela z czasów, gdy nadzieja na pokój na świecie spełniła się. Marzenie o pokoju żyje w tej piosence".

 

Lista utworów:

CD
1. Wind of Change (Crazy World Version)
2. Wind of Change (Scorpions & Berlin Philharmonic Orchestra Version)
3. Ветер перемен (Russian Version)
4. Viento de Cambio (Spanish Version)
5. Wind of Change (Unreleased Demo Version by Klaus Meine)

LP
A
1. Wind of Change (Crazy World Version)
2. Wind of Change (Scorpions & Berlin Philharmonic Orchestra Version)
B
1. Ветер перемен (Russian Version)
2. Viento de Cambio (Spanish Version)
3. Wind of Change (Unreleased Demo Version by Klaus Meine)