Scorpions świętuje rocznicę “Wind of Change”

Newsy
Scorpions świętuje rocznicę “Wind of Change”

Dzisiaj, 13 sierpnia 2020 roku mija dokładnie 59 lat od zbudowania Muru Berlińskiego i 31 lat od Moscow Music Peace Festival w 1989 roku, na którym zagrał zespół Scorpions.

Jeden z największych klasyków hard rocka, Scorpions, świętuje w tym roku 30 rocznicę wydania “Wind of Change”. Z tej okazji, 3 października ukaże się limitowany box set: “Wind of Change: The Iconic Song”. To wydawnictwo będzie w całości dedykowane wielkiej balladzie stworzonej przez Klausa Meine, która stała się ścieżką dźwiękową upadku Muru Berlińskiego i Żelaznej Kurtyny. Inspiracją do napisania tego utworu była wizyta zespołu na moskiewskim festiwalu Music Peace Festival w 1989 roku.

„Winds of Change” ucieleśnia uczucie nadziei, optymizm i perspektywę lepszego jutra. Klaus Meine: "Kiedy weszliśmy na scenę stadionu im. Lenina i rozpoczęliśmy nasz koncert od utworu 'Blackout', wszyscy żołnierze Armii Czerwonej, którzy służyli tam jako ochroniarze podrzucili swoje czapki i kurtki w górę i przyłączyli się do publiczności. Świat zmieniał się na naszych oczach... to było niesamowite doświadczenie!".

Box set, którego opakowanie przypomina cegłę, zawiera 84 stronicową książeczkę w twardej oprawie napisaną przez Dr. Edgara Klüsenera, byłego redaktora naczelnego Metal Hammera i bliskiego powiernika zespołu. Na tę okazję Klüsener zrobił specjalny wywiad z Klausem Meine oraz opisał powstanie utworu i wpływ jaki miała ta piosenka. Ponadto wydawnictwo zawiera wiele archiwalnych i do tej pory niepublikowanych zdjęć, których autorem jest fotograf zespołu – Didi Zill, a także fotografie z prywatnego archiwum Klausa Meine. Ciekawostką dla kolekcjonerów będzie też rękopis Klausa Meine ze słowami piosenki.

Poza książeczką, w box secie znaleźć będzie można nutowy zapis aranżacji wokalnych i fortepianowych ‘Wind of Change”. Znajdzie się tam także 5 wersji utworu na CD lub 12 calowym winylu: wersja oryginalna z albumu, wersja nagrana z Orkiestrą Filharmonii Berlińskiej, wersje po rosyjsku i hiszpańsku oraz niepublikowana wersja demo Klausa Meine. W samym sercu box setu znajdziemy ręcznie zdobiony unikalny kawałek Muru Berlińskiego, z czerwoną gwiazdą „Wind of Change” i ręcznie pisanym przez Klausa Meine tekstem ‘Wind of Change”.

Piosenka nadal jest olbrzymią inspiracją a jej znaczenie jest aktualne: "W czasach wirusa COVID-19, a jednocześnie w czasach tych wszystkich teorii spiskowych, „Wind of Change” jest niczym objęcie starego przyjaciela z czasów, gdy nadzieja na pokój na świecie spełniła się. Marzenie o pokoju żyje w tej piosence".

The Iconic Song Box jest ręcznie numerowany, limitowany do 2020 sztuk i wydany zostanie w 30 rocznicę jedności Niemiec, 3 października 2020 roku. Dziś rusza jego przedsprzedaż na stronie www.TheIconicSong.com.

Deluxe box set zawiera:

• płytę winylową 12" i CD
• 84-stronicową książeczkę w twardej oprawie z historią spisaną przez Dr. Edgara Klüsenera
• rzadkie i ekskluzywne fotografie fotografa zespołu z tamtych czasów – Didiego Zilla
• Wywiad z Klausem Meine
• Materiały z prywatnego archiwum Klausa Meine
• Zapis nutowy aranżacji wokalnych i fortepianowych
• Ręcznie zdobiony unikalny kawałek Muru Berlińskiego z czerowną gwiazdą “Wind of Change” i rękopis tekstu piosenki wykonany przez Klausa Meine.

Lista utworów:

CD
1. Wind of Change (Crazy World Version)
2. Wind of Change (Scorpions & Berlin Philharmonic Orchestra Version)
3. Ветер перемен (Russian Version)
4. Viento de Cambio (Spanish Version)
5. Wind of Change (Unreleased Demo Version by Klaus Meine)

LP
A
1. Wind of Change (Crazy World Version)
2. Wind of Change (Scorpions & Berlin Philharmonic Orchestra Version)
B
1. Ветер перемен (Russian Version)
2. Viento de Cambio (Spanish Version)
3. Wind of Change (Unreleased Demo Version by Klaus Meine)