Już dziś premiera "Apocalyptic Raids" Hellhammer

Newsy
Już dziś premiera "Apocalyptic Raids" Hellhammer

Już dziś, nakładem Noise Records / BMG ukazuje się reedycja legendarnej EPki formacji Hellhammer, "Apocalyptic Raids", która wywarła ogromny wpływ na rozwój ekstremalnego metalu.

Tom Gabriel Warrior: “To dla mnie ogromna przyjemność móc obserwować jak BMG i Noise Records wreszcie wykorzystują prawa do katalogu Hellhammer i robią to z należytym szacunkiem dla artystów oraz zrozumieniem ducha naszej muzyki. Jest to także wielki zaszczyt, że zostałem zaproszony do udziału w procesie tworzenia tego wydania i pomysłów zarówno przy remasteringu, jak i elementach okładki. Jestem ogromnie wdzięczny za pracę wytwórni, która zaangażowała się w ten projekt, i wiem, że mówię tu w imieniu wszystkich byłych członków Hellhammer. Cieszę się, że ktoś widzi jak duże jest zapotrzebowanie na naszą muzykę i jaki jest jej wpływ po tylu latach.”

Nowe wydanie "Apocalyptic Raids" to bogata wersja winylowa z dodatkowym plakatem i CD z rozszerzoną książeczką zawierającą historię i archiwalne zdjęcia - całość osobiście nadzorowana przez lidera i założyciela Hellhammer, Toma Gabriela Warriora. Remasteringiem materiału zajął się V. Santura z Triptykon. 

Płyta dostępna jest na razie w streamingu oraz - w związku z pandemią - w sklepach online.

Hellhammer istniał zaledwie przez dwa lata, od maja 1982 roku do maja 1984 roku. Przez ten czas, zespół zarejestrował trzy taśmy demo oraz Epkę "Apocalyptic Raids". Pojawił się również na legendarnej składance Death Metal oraz napisał sporo niewydanych utworów. Zespół został stworzony przez Toma G Warriora w maju 1982 roku, jako Hammerhead, ale niebawem zmienił nazwę na Hellhammer. Po wielu przetasowaniach w składzie, grupa osiągnęła stabilność w 1983 roku, a jej skład prezentował się następująco: Tom G. Warrior (gitara, wokal), Bruce Day (perkusja) i Martin Eric Ain (bas). Ain już wcześniej uczestniczył w tworzeniu utworów Hellhammer, a potem wraz z Tomem powołał do życia kultowy Celtic Frost.

Nagrane w zaledwie osiem godzin demo Hellhammer z 1983 "Satanic Rites" zostało wydane jedynie w 200 kopiach, z których większość wysłano do wytwórni płytowych. Dzięki niemu niemiecka Noise Records zdecydowała się zaproponować zespołowi trzyletni kontrakt. Od piątku, 2 marca, do środy 7 marca, Hellhammer nagrywał w Caet Studio w Mehringdamm (Berlin-Kreuzberg), gdzie zarejestrował cztery utwory na EP "Apocalyptic Raids" oraz dwa utwory na składankę "Death Metal" wydaną przez Noise Records.

Epka "Apocalyptic Raids" była doskonały przykładem sprzecznej natury Hellhammer. W warstwie tekstowej, pod względem technicznym i muzycznym był to dla zespołu znaczący ruch do przodu. Jednocześnie jednak, materiał ten był antytezą panujących ówcześnie trendów w metalu. Prasa bardzo krytycznie przyjęła "Apocalyptic Raids" i w maju 1984 roku Warrior i Ain zdecydowali o zakończeniu działalności Hellhammer. Po rozwiązaniu zespołu, Warrior i Ain założyli nowy awangardowy projekt – trio Celtic Frost, który osiągnął sukces dzięki takim legendarnym dziś płytom jak „To Mega Therion" (1985), czy "Into The Pandemonium" (1987) roku. Mimo to Hellhammer pozostawał symbolem i okazał się inspiracją dla wielu zespołów, ciesząc się kultowym statusem wśród słuchaczy i znawców gatunku.

Olbrzymi rozwój sceny ekstremalnego metalu przez kolejne dekady zmienił status "Apocalyptic Raids" z niszowego na gatunkowy klasyk. Jego surowe brzmienie, wynikające z niskiego budżetu procesu produkcji stało się wyrazem bezkompromisowości i oryginalności. Dzięki tej płycie Hellhammer jest dziś ikoną tej muzyki, pomimo że nigdy nie grał nawet koncertów. W zeszłym roku Warrior zdecydował się na złożenie hołdu swojej własnej legendzie i założył tribute band, z którym wykonywał utwory Hellhammer na żywo. Skład występował pod nazwą Triumph Of Death i zagrał kilka koncertów od lata 2019 roku.

Lista utworów :

1. The Third Of The Storms (Evoked Damnation)
2. Massacra
3. Triumph Of Death
4. Horus / Aggressor
5. Revelations Of Doom
6. Messiah

foto: Martin Kyburz