"New Horizons" - posłuchaj singla Briana Maya

Newsy
"New Horizons" - posłuchaj singla Briana Maya

"New Horizons" - pierwszy od 20 lat singiel Briana Maya trafił już do odsłuchu.

Pierwszy oficjalny singiel Briana Maya od czasu "Why Don't We Try Again" z albumu "Another World" (1998) został napisany wspólnie przez gitarzystę i Dona Blacka. Światowa premiera "New Horizons" odbyła się 1 stycznia w Centrum Lotów Kosmicznych NASA w Greenbelt w stanie Maryland. 

Przypomnijmy, że data i miejsce premiery oraz tytuł singla nie są oczywiście przypadkowe. Singiel stanowi osobisty hołd Briana Maya dla misji agencji NASA, która 19 stycznia 2006 roku wysłała w przestrzeń kosmiczną sondę New Horizons. To właśnie ta sonda w lipcu 2015 roku przeleciała w bardzo bliskiej odległości od Plutona, dzięki czemu wykonała pierwsze stereoskopowe zdjęcia tej karłowatej planety na krańcu Układu Słonecznego oraz jej księżyca Charona.

1 stycznia 2019 sonda dotarła w pobliże kolejnego celu - znajdującej się w Pasie Kuipera planetoidy MU69, oddalonej od ziemi o 6,5 miliarda kilometrów. Planetoida ta, odkryta w 2014 roku przez Teleskop Hubble’a, w wyniku konkursu otrzymała nazwę Ultima Thule. W taki sposób w średniowieczu nazywano mityczną, położoną na północy krainę wyznaczającą kres znanego nam świata. Sonda wykonała - z odległości około 137 tysięcy kilometrów - pierwsze zdjęcie planetoidy, której szerokość wynosi około 16 kilometrów, a długość około 33 kilometrów i która zbudowana jest z dwóch połączonych ze sobą sferycznych obiektów. Nigdy wcześniej żadna sonda kosmiczna nie badała obiektu tak bardzo oddalonego od naszej planety. New Horizons opuściła już bezpośrednie sąsiedztwo z Ultima Thule, ale na Ziemię są wciąż przesyłane dane dotyczące planetoidy - trwa to powoli z powodu niskiej jakości sygnału. Z czasem dotrą do nas również zdjęcia Ultima Thule lepszej jakości.   

Wydarzenie to honoruje najnowszy singiel gitarzysty.

 

Brian May - przypomnijmy, z wykształcenia astrofizyk - jest współpracownikiem naukowym NASA przy projekcie New Horizons i był obecny w Nowy Rok w siedzibie agencji w Greenbelt, aby być świadkiem tego historycznego wydarzenia. Singiel "New Horizons" celebruje 12 letnią podróż sondy i zawiera wiadomość od Stephena Hawkinga, który gratulował zespołowi naukowemu projektu sukcesu związanego ze spotkaniem sondy z Plutonem. Jest to również swoisty hołd dla ludzkiego ducha i woli odkrywania pozwalającej sięgać poza granice naszego wszechświata.

Pierwsze zdjęcie planetoidy Ultima Thule zrobione 1 stycznia 2019 r. przez sondę New Horizons (po lewej: zdjęcie w kolorze, w środku: czarno białe zdjęcie w wyższej rozdzielczości, po prawej: zdjęcie powstałe z nałożenia dwóch pozostałych w celu uzyskania więcej szczegółów. 

Zdjęcie Plutona i Charona wykonane przez sondę New Horizons.