Punk i blues!? Jason Ricci - po raz pierwszy w Polsce!

Newsy
Punk i blues!? Jason Ricci - po raz pierwszy w Polsce!

Na współczesnej scenie bluesowej trudno nie zauważyć tego młodego harmonijkarza - Jason Ricci to jedna z najoryginalniejszych osobowości tego światka. Wzbudza skrajne emocje, ale mimo tego, nikt nie może odmówić mu fantastycznych umiejętności - ma już na swoim koncie nominację do prestiżowych Blues Music Awards w kategorii "Harmonijkarz".

Bluesfani na dobre usłyszeli o nim w 2007 roku, kiedy jego płytę "Rocket Number 9" wydała znana wytwórnia Eclecto Groove. Przygodę z muzyką rozpoczął jednak dużo wcześniej w rodzinnym mieście Portland, gdzie pierwsze szlify zdobywał w zespołach punk-rockowych. Miłość do bluesa przyszła trochę później za sprawą koncertu Jamesa Cottona. Zachęcony jego grą, Jason zaczął szukać dalej i tym sposobem odkrył całe pokolenia legendarnych mistrzów bluesowej harmonijki z Little Walterem i Sonnym Boy'em Williamsonem II na czele. Jak się okazało, od punku do bluesa wcale nie jest tak daleko - Ricci przyznaje, że na występach niektórych artystów bluesowych doświadczam tej samej szczerości, znanej mi z muzyki punk.

Idąc za ciosem młody harmonijkarz przeprowadził się do kolebki bluesa na południu USA - Memphis. Atmosfera tego miasta, rozbrzmiewającego muzyką praktycznie całą dobę, pochłonęła go na całego. Dorabianie grą na ulicy i jammowanie w lokalnych klubach było najlepszą szkołą grania, a zarazem świetną okazją do zawierania nowych znajomości. Do takich trzeba na pewno zaliczyć Pata Ramsey'a czy synów R.L.Burnside'a i Juniora Kimbrougha, którzy zaprosili go do wspólnego nagrania płyty "Down at the Juke". Też dzięki nim Ricci miał okazję poznać historię i niektórych muzyków-legendy związane z wytwórnią Fat Possum, której brzmienie absolutnie go zafascynowało. Niestety barwne życie artystycznej bohemy czy to w trasie, czy na zapleczach klimatycznych klubów południa Stanów ma też swoje ciemne strony. Muzyk nie ukrywa dzisiaj, że w przeszłości stoczył ciężką batalię z alkoholem i narkotykami, był też na bakier z prawem. Długotrwały odwyk pozwolił mu nie tylko zacząć nowy, trzeźwy rozdział życia, ale i zachęcił go do doskonalenia techniki gry overbending (opanowanie tego stylu pozwala wykorzystywać skale chromatyczne na zwykłej harmonijce diatonicznej). Swoje umiejętności wykorzystuje także poza sceną, bardzo aktywnie angażując się w działalność edukacyjną, umieszczając na swoim kanale w serwisie YouTube filmy instruktażowe dla adeptów harmonijki.

W 2002 roku Jason założył zespół New Blood, z którym koncertuje do dzisiaj. Dwa lata później nagrali wspólnie świetnie przyjętą płytę "Blood on the Road". Ich muzykę bardzo trudno zaszufladkować. Oczywiście jest mocno osadzona w tradycji bluesowej, ale i wyraźnie słychać fascynacje punkiem, jak i rockiem. Dziennikarze muzyczni próbują porównywać koncerty Jasona & New Blood do słynnych jam-bandów, jak the Allman Brothers Band czy Gov't Mule. Ricci nie boi się ryzykownych innowacji i ciągle poszukuje nowych brzmień, kombinując z efektami i wzmacniaczem, jednocześnie dużą wagę przywiązując do niemuzycznej strony koncertu - punkowe ciuchy i kolorowa asymetryczna fryzura z pewnością wyróżniają go na tle tradycyjnych bluesmanów.

Jason Ricci i jego "Świeża Krew" odwiedzą Polskę po raz pierwszy już w maju tego roku i zagrają na jednym koncercie na Warsaw Blues Night. To będzie niezwykły wieczór nie tylko dla fanów harmonijki, ale przede wszystkich dla tych, którzy chcą się przekonać w jakim kierunku zmierza blues w XXI wieku. Czego się mamy spodziewać? Choć Ricci na pewno nas zaskoczy, to jednego można być pewnym - będzie energetycznie i ze szczyptą kolorowego szaleństwa!

Jason Ricci - harmonijka, śpiew
Shawn Starsky - gitara
Todd "Buck Weed" Edmunds - bas
Anthony Cage - perkusja

ZOBACZ TAKŻE:

www.jasonricci.com strona oficjalna
www.youtube.com/user/jasonricci kanał w serwisie YouTube
www.myspace.com/jasonricciandnewblood profil w serwisie MySpace