Jubileuszowe wznowienie Białego Albumu The Beatles

Newsy
Jubileuszowe wznowienie Białego Albumu The Beatles

"The Beatles" – dziewiąty album w dorobku kultowej grupy, znany jako „The White Album” doczeka się wyjątkowego wydania z okazji okrągłego jubileuszu.

50 lat po premierze oryginału, krążek pojawi się w nowej, zremasterowanej wersji, w czterech formatach, które trafią do sklepów 9 listopada 2018 r. Po raz pierwszy w historii „The White Album” zostanie wydany wraz dodatkowymi materiałami i wersjami demo. 30 utworów oryginalnego materiału zmiksowanych na nowo przez Gilesa Martina i Sama Okella w stereo, 5.1 surround audio zostanie wzbogacone o 27 wczesnych wersji demo oraz 50 kawałków z sesji nagraniowych w studiu. Większość z nich nigdy wcześniej nie była wydana.

Prace nad miksem reedycji odbyły się w Abbey Road Studios. Master został zrobiony bezpośrednio z oryginalnych taśm. "W pracach nad remasterem „The White Album” staraliśmy zbliżyć się maksymalnie do dźwięków The Beatles w studiu. Odkrywaliśmy kolejne warstwy „Glass Onion” z nadzieją, że zaskoczymy zarówno najwierniejszych słuchaczy, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym krążkiem" – mówi Giles Martin.

Zremasterowany „The White Album” będzie dostępny w następujących formatach:

Super Deluxe: 6 CD + Blu-ray (Album „The Beatles” + Esher Demos + 50 utworów z sesji nagraniowych w studiu + Blu-ray z albumem w różnych wersjach miksu, w tym oryginalnym miksem mono)
Deluxe: 3CD lub 4LP Box (Album „The Beatles” + Esher Demos)
Standard 2LP: (Album „The Beatles” z repliką oryginalnej książeczki)

 

Za minimalistyczną grafikę albumu odpowiada Richard Hamilton, jeden z czołowych przedstawicieli brytyjskiego pop artu. Zremasterowana wersja „The Beatles”, podobnie jak pierwsze egzemplarze oryginalnego „Białego Albumu”, jest ponumerowana na okładce (dotyczy wydania Super Deluxe). Do zestawu sześciu płyt CD i Blu-ray dołączona jest 164-stronicowa książeczka, w której znajdziemy m.in. kolorowe zdjęcia Johna, Paula, George’a i Ringo, a także plakat i teksty utworów. Nie zabraknie notatek od Paula McCartneya i Gilesa Martina, a także niepublikowanych materiałów czy atrakcji dla fanów w postaci przedruków reklam „The White Album”. Do wersji Deluxe 3CD dołączona jest 24-stronicowa książeczka z plakatem i zdjęciami portretowymi. Te materiały trafią także do edycji 4LP.

 

"Zostawiliśmy zespół Sierżanta Pieprza grający na słonecznych Polach Elizejskich i podążyliśmy w zupełnie nowym kierunku, bez mapy." - wspomina Paul McCartney we wstępie do nowego wydania „Białego Albumu”

Pierwsze piosenki na „The White Album” powstały w mieście Rishikesh w Indiach pomiędzy lutym a kwietniem 1968. Lennon, McCartney, Harrison i Starr wybrali się do słynnej akademii medytacji transcendentalnej. Ringo, który wrócił do Wielkiej Brytanii najwcześniej, otrzymał pocztówkę od kolegów z zespołu: Mamy materiał na dwa albumy długogrające. Szykuj perkusję. W ostatnim tygodniu maja 1968 The Beatles spotkali się w domu George’a w Esher w Surrey, gdzie nagrali demo do 27 piosenek. To Esher Demos, które trafiły na wersje Deluxe oraz Super Deluxe. Zespół dokończył 19 utworów. Sesje w studiu rozpoczęły się 30 maja 1968 w Abbey Road, a ostatnia odbyła się 16 października.

 

„Biały Album" był pierwszym długogrającym wydawnictwem The Beatles wydanym we własnej wytwórni, Apple Records. Płyta z miejsca stała się bestsellerem. Krążek utrzymywał się na szczycie listy sprzedaży w Wielkiej Brytanii przez 22 tygodnie. „The White Album” było numerem jeden również w Stanach - 8 tygodni z 65 obecności na liście. W recenzji „Rolling Stone”, która ukazała się po premierze, współzałożyciel Jann Wenner napisał: "To najlepszy album, który kiedykolwiek wydali, a tylko The Beatles mogli dokonać tej sztuki, by przebić samych siebie".

Powiązane artykuły