Dziś premiera albumu "Joe Strummer 001"

Newsy
Dziś premiera albumu "Joe Strummer 001"

Dziś premiera pierwszej składanki podsumowującej dorobek znanego przede wszystkim z The Clash, Joe Strummera. Dwupłytowy album nosi tytuł "Joe Strummer 001".

Zmarły w 2002 roku charyzmatyczny frontman i gitarzysta The Clash oraz pionier brytyjskiego punka, Joe Strummer, pozostawił po sobie ogromny zbiór niewydanych utworów i tekstów. Jego archiwizacją zajęła się wdowa po Strummerze Lucinda Tait, która wspólnie z producentem Robertem Gordonem McHargiem III odpowiada za przygotowanie mającej dziś premierę kompilacji "Joe Strummer 001".

Wydawnictwo zawiera niepublikowane wcześniej utwory oraz zremasterowane kompozycje, wszystkie zarejestrowane poza The Clash. Na płycie znalazło się m.in. wczesne demo "This Is England" zatytułowane "Czechoslovak Song/Where Is England", nagrane w 1983 roku podczas sesji do albumu The Clash "Cut The Crap" z Paulem Simononem na basie i Pete Howarda na perkusji.

 

Ponadto usłyszymy m.in. solowe demo "Letsagetabitarockin" nagrane w Elgin Avenue w 1975 r., utwory z soundtracku "Sid & Nancy" zarejestrowane z udziałem Micka Jonesa oraz niepublikowane wcześniej piosenki jak: "Rose Of Erin", biograficzna "The Cool Impossible" i "London Is Burning" - jedno z ostatnich nagrań Strummera z The Mescaleros.

 

Wszystkie kompozycje zostały odświeżone i zmasterowane przez laureata Grammy Petera J. Moore w E. Room w Toronto. Producenta czekało przy tym sporo wyzwań, ponieważ okazało się, że Strummerowi zdarzało się nakładać niektóre utwory na siebie. Za oprawę graficzną płyty odpowiada Robert Gordon McHarg III, który pracował wcześniej z Paulem Simononem nad boksem "Sound System".

Album ukaże się w postaci standardowego 2CD oraz jako Deluxe Book CD na który złożył się 64 stronicowy notatnik w formacie A4 zawierający notatki, teksty utworów, zdjęcia i szkice z osobistego archiwum Strummera. "Pomysł na taką formę wydawnictwa polegał na tym, żeby zasugerować, że to Joe osobiście opowiada swoją historię i umożliwić spojrzenie na jego pracę dzięki ręcznie spisanym tekstom utworów, odręcznym, osobistym notatkom i bazgrołom." - mówi McHarg III. Nie zabrakło edycji winylowych - 4 Vinyl Boxset oraz Limited Edition Super Deluxe Boxset (2CD, 4LP, singiel 7" "This Is England", kaseta demo, 64 stronicowy booklet, a nawet replika kalifornijskiego prawa jazdy Strummera z 1990). Zdjęcie z tego prawa jazdy posłużyło do zaprojektowania slipcase'a wszystkich wydań "Joe Strummer 001".

Lista utworów:

CD1:
1. Letsagetabitarockin' (2005 Remastered Version) - The 101ers
2. Keys To Your Heart (Version 2) [2005 Remastered Version] - The 101ers
3. Love Kills - Joe Strummer
4. Tennessee Rain - Joe Strummer
5. Trash City - Joe Strummer & The Latino Rockabilly War
6. 15th Brigade - Joe Strummer
7. Ride Your Donkey - Joe Strummer
8. Burning Lights - Joe Strummer
9. Afro-Cuban Be-Bop - The Astro-Physicians
10. Sandpaper Blues - Radar
11. Generations - Electric Dog House
12. It’s A Rockin' World - Joe Strummer
13. Yalla Yalla - Joe Strummer & The Mescaleros
14. X-Ray Style - Joe Strummer & The Mescaleros
15. Johnny Appleseed - Joe Strummer & The Mescaleros
16. Minstrel Boy - Joe Strummer & The Mescaleros
17. Redemption Song - Johnny Cash & Joe Strummer
18. Over The Border - Jimmy Cliff & Joe Strummer
19. Coma Girl - Joe Strummer & The Mescaleros
20. Silver & Gold / Before I Grow Too Old - Joe Strummer & The Mescaleros

CD2:
1. Letsagetabitarockin' (Strummer Demo) - Joe Strummer
2. Czechoslovak Song / Where Is England - Joe Strummer
3. Pouring Rain (1984) - Strummer, Simonon & Howard
4. Blues On The River - Joe Strummer
5. Crying On 23rd - The Soothsayers
6. 2 Bullets - Pearl Harbour
7. When Pigs Fly - Joe Strummer
8. Pouring Rain (1993) - Joe Strummer
9. Rose Of Erin - Joe Strummer
10. The Cool Impossible - Joe Strummer
11. London Is Burning - Joe Strummer & The Mescaleros
12. U.S. North - Joe Strummer & Mick Jones