Boo Boo Davis i nie tylko w Polsce

Newsy
Boo Boo Davis i nie tylko w Polsce

W kwietniu w Polsce będziemy mogli zobaczyć koncerty Boo Boo Davisa, ale to tylko jeden z artystów bluesowych, którzy porwą nas na scenie...

22.04.2010     Boo Boo Davis     Częstochowa     klub ASK
23.04.2010     Boo Boo Davis     Chorzów     MDK Batory, Bluestracje - Young Blood
23.04.2010     Shemekia Copeland     Uhersky Brod (CZ)     Dom Kultury
24.04.2010     Boo Boo Davis     Praga (CZ)     Blues Sklep
24.04.2010     Gala Blues Top 2009     Chorzów     Teatr Rozrywki, Bluestracje - Gala Blues Top
24.04.2010     Shemekia Copeland     Chorzów     Teatr Rozrywki, Bluestracje - Gala Blues Top
24.04.2010     10. urodziny TB!     Chorzów     Szuflada 15, Bluestracje
25.04.2010     Shemekia Copeland     Ostrów Wielkopolski     Kino Komeda - XV Jazz w Muzeum


SHEMEKIA COPELAND (USA)

Choć w 2009 roku skończyła dopiero trzydzieści lat, ma już na koncie osiągnięcia artystki co najmniej dwukrotnie starszej: otwierała już koncerty the Rolling Stones, była gwiazdą głównej sceny największego bluesowego festiwalu świata - Chicago Blues Festival, występowała z gwiazdami tej rangi, co Buddy Guy, B.B. King, Taj Mahal i John Mayer, zdobyła wiele nagród - zarówno w rodzinnych Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie. Chyba nikt nie ma już wątpliwości, że to jej powinno przypaść miano kolejnej Królowej Bluesa... niektórzy już ją tak tytułują!

Dorastała w nowojorskim Harlemie, w rodzinie słynnego gitarzysty, śp. Johnny'ego Copelanda. To ojciec wprowadził ją na scenę legendarnego Cotton Clubu, gdy miała zaledwie osiem lat. Po kolejnych ośmiu świat usłyszał jej debiutancką płytę - wydaną przez wytwórnię Alligator "Turn the Heat Up". Jej drugi album, "Wicked" (2000) otrzymał nie tylko nominację do nagrody Grammy, ale też trzy "bluesowe Oscary" (wtedy jeszcze zwane "Handy Awards", dziś już znane jako "The Blues Music Awards"), w kategoriach: Piosenka Roku, Album Roku i Wokalistka Roku. Kolejne płyty Shemekii ukazały się w 2002 ("Talking To Strangers") i w 2005 roku ("The Soul Truth") i były wyprodukowane przez (odpowiednio) legendę nowoorleańskiego fortepianu Dr. Johna i niemniej legendarnego gitarzystę wytwórni Stax, Steve'a Croppera. W lutym 2009 pojawiło się jej najnowsze jak dotąd nagranie - wydany przez wytwórnię Telarc album "Never Going Back". Ta płyta to chyba najbardziej zdecydowany stylistyczny zwrot w karierze artystki. Shemekia nie odwraca się od bluesa, za to "oplata" go innymi gatunkami - od klimatów jazzowych po popowe, wyjaśniając: Chcę się rozwijać. Żeby to robić, trzeba próbować nowych rzeczy. Miano 'artystki bluesowej' napawa mnie dumą, ale to nie znaczy, że nie potrafię śpiewać niczego innego poza bluesem... Chcę poszerzeać definicję bluesa.

Kwietniowa trasa po Polsce będzie jej trzecią wizytą w naszym kraju!

Córka słynnego amerykańskiego bluesmana Johnny'ego Copelanda, Shemekia, nie spadła daleko od jabłoni. (...) Mamy więc do dyspozycji dość różnorodną paletę stylistyczną. Niby bazą wszystkiego jest blues, ale w kolorach soulu, jazzu, rocka czy gospel. Wokal Shemekii bez zarzutu, nastroje różne, może dla bluesowych purystów zbyt różne, ale to światowa klasa. Ojciec byłby z córki dumny. Wojciech Mann, fragment recenzji płyty "Never Going Back" - Polityka, 14 maja 2009


BOO BOO DAVIS (USA)

Boo Boo Davis to jeden z ostatnich "prawdziwych" bluesmanów - takich, którzy grają bluesa opartego na swoich własnych ciężkich doświadczeniach życiowych.

Urodził się i wychował w miejscowości Drew w stanie Missisipi. Leży ona w samym sercu Delty, czyli krainy, która pod koniec XIX i w pierwszej połowie XX wieku stała bawełną. To właśnie podczas pracy na polu wyrobił sobie Boo Boo silny głos, który jest dzisiaj jego znakiem firmowym. Ten głos rozgrzał do czerwoności niejeden głośnik (a podobno kilka nawet popsuł...)! Ponieważ praca na polu wymagała dużej ilości rąk do pracy - również dziecięcych - Boo Boo nie miał okazji chodzić do szkoły, i z tego powodu nigdy nie nauczył się czytać ani pisać.

Muzyka była tradycyjnym zajęciem w rodzinie Boo Boo: jego ojciec, choć żył z bawełny, potrafił grać na kilku instrumentach. W rodzinnym domu Boo Boo częstymi gośćmi byli John Lee Hooker, Elmore James i Robert Pete Williams, z którymi często muzykował jego ojciec. Stała obecność muzyki w domu skłoniła Boo Boo do grania na harmonijce i śpiewania w kościele już w wieku pięciu lat. Jako trzynastolatek grał też na gitarze, a po kolejnych pięciu latach występował z ojcem i starszymi braćmi jako The Lard Can Band.

Na początku lat 60. Boo Boo przeprowadził się z Delty bardziej na północ, do St. Louis, gdzie wrósł w lokalną muzyczną scenę. Jednak pomimo tej przeprowadzki, jego muzyka do dziś pozostaje w swym duchu i atmosferze dogłębnie "południowa", nierozerwalnie związana z Deltą Missisipi.

Do Europy przyjechał po raz pierwszy w kwietniu 2000 roku i od tego czasu bywa na Starym Kontynencie co najmniej dwa razy w roku. Ma na koncie pięć płyt (wydane przez Black and Tan Records), wszystkie bardzo dobrze przyjęte przez publiczność i krytyków. Ostatnia z nich ukazała się w 2009 i zaytułowana jest "Ain't Gotta Dime". Poprzednia, z września 2008, nosi tytuł "Name of the Game". Opiniotwórczy amerykański magazyn bluesowy Living Blues napisał o niej, że jest jak powiew świeżego powietrza. Płyta, choć studyjna, była nagrywana "na setkę", dzięki czemu zawarte na niej dźwięki są naładowane emocjami, a brzmienie jest bardzo spójne. Inny amerykański magazyn, Blues Bytes, również wyraża się o płycie w superlatywach: Rewelacja! Wielbiciele chropowatego bluesa chicagowskiego w stylu Howlin' Wolfa z pewnością pokochają to nagranie. Żarliwie polecam!

W połowie roku 2008 zrodziła się idea grania w trio, bez basisty. Ten oryginalny i rzadko realizowany przez muzyków pomysł spotkał się z aprobatą publiczności, która często nie może uwierzyć, że tak pełne brzmienie jest generowane przez zaledwie trzech ludzi. Oryginalności dodaje mu z pewnością niecodzienna perkusja stworzona przez Johna Gerritse'a: intstrument liczy sobie ponad 60 lat, a jego głównym składnikiem jest 28-calowa stopa. Grający na gitarze Jan Mittendorp wybiera instrument barytonowy, co stanowi kolejny istotny składnik oryginalnego brzmienia.


GALA BLUES TOP 2009

Za nami 10 odsłona ankiety. Po raz siódmy już jej laureaci zaproszeni zostali do udziału w koncercie Gala Blues Top, 24 kwietnia 2010 roku w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Oprócz niepowtarzalnych występów (lauraci grają nie ze swymi stałymi zespołami, ale z innymi laureatami), tradycją stało się już, że podczas tego wieczoru wręczone zostaną im specjalne grafiki, "Bluesy-Kalarusy", autorstwa prof. Romana Kalarusa z katowickiej ASP - wybitnego artysty od dziesięciu lat czuwającego nad oprawą graficzną TB, trzykrotnego zdobywcy Grand Prix Biennale Plakatu Polskiego. Na przestrzeni lat "Bluesy-Kalarusy" stały się w świecie polskiego bluesa bardzo pożądanym trofeum, zarówno ze względu na wyróżnienie muzyczne, jak i wartość samych nagród, corocznie specjalnie projektowanych i spersonalizowanych pod kątem każdego laureata. W tegorocznym koncercie wystąpią: Magda Piskorczyk, Adam Kulisz, Jacek Jaguś, Bartek Szopiński, Jan Błędowski, HooDoo Band oraz Boogie Boys. Gościem specjalnym koncertu będzie Shemekia Copeland.


10. URODZINY KWARTALNIKA TWÓJ BLUES!

10 lat i 40 numerów - te dwie liczby to historia kwartalnika "Twój Blues" w pigułce. Gdy w 2000 roku w pustej niszy na polskim rynku wydawniczym pojawiło się pismo bluesowe, pełniący od początku funkcję redaktora naczelnego Andrzej Matysik bynajmniej nie myślał o tym, co będzie za 10 lat. Nie było na to czasu - tworzenie od podstaw kilkudziesięciostronicowej publikacji to nie lada wyzwanie. Dużym wyzwaniem było samo skompletowanie redakcji - znalezienie osób, które mają zarówno wystarczającą wiedzę, jak i chęci do pisania. Ale udało się zebrać oddane grono miłośników i znawców bluesa, z których wielu nadal stanowi trzon redakcji. W ciągu ostatnich 10 lat grono to się poszerzyło, również o zagranicznych dziennikarzy i fotografików. Suma ich talentów daje co kwartał ponad 60 stron zawierających bogato ilustrowane zdjęciami artykuły biograficzne, wywiady, recenzje płyt CD, DVD i książek, oraz relacje z imprez i festiwali, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Prężnie działa również strona internetowa www.delta.art.pl na której, oprócz zapowiedzi kolejnych numerów, można również znaleźć obszerne fotorelacje z imprez, oraz bluesowe ciekawostki i nowinki. Po dziesięciu latach od momentu swego powstania "Twój Blues" jest marką znaną i cenioną zarówno w Polsce, jak i bluesowych środowiskach na całym świecie. Swoje urodziny świętować będziemy 24 kwietnia w klubie Szuflada 15 w Chorzowie - muzycznie wspomoże nas "Zespół Roku 2009" Boogie Boys. Serdecznie zapraszamy!

www.bluestracje.pl{M4_image 0}