Agressiva 69 przed Killing Joke w katowickim Mega

Newsy
Agressiva 69 przed Killing Joke w katowickim Mega

Agressiva 69 to jedna z najbardziej znanych i najbardziej popularnych grup rockowo-industrialnych. To prekursorzy tego nurtu muzycznego w naszym kraju. Są drugim zespołem, który poprzedzi kwietniowe wystepy Killing Joke w Polsce. A69 zagra w katowickim Mega Clubie 27 kwietnia, a dzień pózniej Brytyjczyków poprzedzi rodzima legenda Made In Poland.

Zespół powstał w 1989 roku w dwuosobowym składzie. Tworzyli go wtedy Tomasz Grochola i Jacek Tokarczyk. Dopiero w dwa lata później dołączyli do składu Robert Tuta oraz obecny lider i filar AGRESSIVY 69 Bodek Pezda. W 1994 roku roku ukazał się album "Hammered by the Gods", uznany za najlepszą polską płytę industrialną.

W 2001 roku zespół wydał płytę zatytułowaną nazwą zespołu, na której znalazły się delikatniejsze, łagodniejsze kompozycje. Album "Agressiva 69" promował m.in. singiel "Egoiści" nagrany z Edytą Bartosiewicz do filmu Mariusza Trelińskiego. Pięć lat później ukazała się najbardziej dojrzała płyta w dotychczasowym dorobku. Na płycie "In" z 2006 roku Agressiva gościła Magdę Oleś z Hetane, Martina Atkinsa z Ministry (m.in. utwór "Nie widać końca") oraz Wayne’a Husseya z The Mission ("In Your Eyes"). "Jeden dzień" promował film "Pod powierzchnią" Marka Gajczaka.

Pod koniec 2007 roku label 2-47 Bogdana Pezdy wydał rewers produkcji z 2006. Na "Out" znalazły się remiksy piosenek z "In", wykonane przez niezależnych producentów oraz covery Agressivy (m.in. "Isolation" nagrane na płytę "Warszawa: Tribute to Joy Division" czy "Poranna wiadomość" oraz "Kombinat" Republiki).

Agressiva 69 grała przed Prodigy, miała też grać przed 26 koncertami Depeche Mode. Zespół występował w Rosji, Niemczech, krajach Beneluksu.

Członkowie zespołu angażują się też w inne projekty. Pochodzący z Łodzi Robert Tuta, prócz tego, że stoi za klawiszami w Agressivie, gra w 1984, współpracuje z Maćkiem Maleńczukiem przy projekcie filmowym oraz jest wokalistą w zespole NOT. Sławomir Leniart założył formację 2Cresky, Tomasz Grochola wspiera grupę teatralną Provocare, a pod koniec 2007 roku był dyrektorem artystycznym festiwalu Wyspiański Underground w krakowskiej Łaźni Nowej. Na potrzeby koncertu Agressiva 69 skomponowała muzykę do dwóch wierszy Stanisława Wyspiańskiego: "Gdy przyjdzie mi ten świat porzucić" oraz "Wszystko za dumnie i wszystko za mało".