Valleys Of Neptune - monumentalne dzieło Jimi Hendrixa

Newsy
Valleys Of Neptune - monumentalne dzieło Jimi Hendrixa

12 niepublikowanych, studyjnych nagrań Jimi Hendrixa dostępne po raz pierwszy na "Valleys Of Neptune". Premiera nowego albumu już 8 marca.

Experience Hendrix LLC i Sony Music Entertainment's Legacy Recordings rozpoczną odświeżanie katalogu Jimi Hendrixa, wydaniem płyty "Valleys Of Neptune", którą wypełni 12 niepublikowanych dotąd nagrań. Ten kolekcjonerski zestaw zawiera ponad 60 minut muzyki, która wcześniej nie była dostępna na żadnym albumie Jimiego Hendrixa - artysty, którego magazyn "Rolling Stone" nazwał największym gitarzystą wszech czasów.

Dzieło koncentruje się na piosenkach, które zarejestrowano w czasie burzliwych 4 miesięcy 1969 roku. To ostatnie studyjne nagrania The Jimi Hendrix Experience a jednocześnie pierwsze numery z udziałem basisty Billy'ego Coksa. "Valleys of Neptune" ukazuje nieznany dotąd etap kariery Hendrixa, pomiędzy wydaniem "Electric Ladyland" w październiku 1968 roku a otwarciem studia Lady Studios w Greenwich Village w 1970 roku. To także okres, w którym artysta rozpoczynał prace nad nowym, najbardziej ambitnym w karierze projektem, "First Rays of the New Rising Sun".

Janie Hendrix, szefowa Experience Hendrix LLC, fundacji zarządzającej spuścizną gitarzysty, napisała: "Mój brat Jimi czuł się w studiu jak w domu. "Valleys of Neptune" ukazuje jego perfekcjonizm w zakresie procesu nagraniowego i dowodzi, iż miał równie innowacyjne podejście do pracy w studiu co do gry na gitarze. Jego geniusz błyszczy w każdym z tych cennych kawałków". "Valleys of Neptune" to ponad 60 minut niewydanej wcześniej muzyki Jimiego Hendrixa, pochodzącej z oryginalnych nagrań, ale na nowo zmiksowanej przez sprawdzonego współpracownika Jimiego, inżyniera dźwięku, Eddiego Kramera, który pracował przy "Are You Experienced?" w 1967 roku. Za produkcję materiału odpowiadają Janie Hendrix, John McDermott (który dostarczył także opisy poszczególnych utworów) i Eddie Kramer.

Tytułowy kawałek był od lat jednym z najbardziej poszukiwanych przez fanów gitarzysty. Singel z nagraniem będzie miał premierę 2 lutego, blisko 40 lat po tym, jak Jimi zakończył sesję w nowojorskim Record Plant w maju 1970 roku. Wśród najjaśniejszych punktów zestawu znalazły się m.in. covery "Bleeding Heart"  Elmore'a Jamesa i "Sunshine of Your Love" Cream, jak również autorskie kompozycje Hendrixa - "Ships Passing Through The Night" czy "Lullaby For The Summer" - oraz oryginalna wersja "Hear My Train A Comin'" Jimi Hendrix Experience. Na płycie znalazła się także piosenka "Mr. Bad Luck", którą wyprodukował Chas Chandler podczas sesji "Axis: Bold as Love" w 1967 roku.

Początkiem serii wydawnictw, które ukażą się w ramach odświeżania Jimi Hendrix Catalog Project, Legacy Records będą także  reedycje deluxe (CD/DVD) albumów "Are You Experienced?", "Axis: Bold As Love", "Electric Ladyland" i "First Rays of the New Rising Sun", których premierę wyznaczono na 8 marca. Wszystkie najważniejsze tytuły w dorobku Hendriska doczekają się reedycji wzbogaconych o krążki DVD z filmami dokumentalnymi, za których reżyserię odpowiada laureat Grammy, Bob Smeaton ("Beatles Anthology", "Festival Express", "Beatles: The Studio Recordings"). Będą on zawierać wywiady z członkami zespołu Experience - Noelem Reddingiem, Mitchem Mitchellem i Billy Coksem, jak również z producentem Chasem Chandlerem oraz inżynierem dźwięku, Eddiem Kramerem. Dodtakowo ukaże się kompilacja "Smash Hits" oraz koncertowe arcydzieło - "Live At Woodstock" - na DVD i Blu-ray.

- Żaden artysta nie zmienił muzycznego krajobrazu tak silnie, jak Jimi Hendrix - powiedział, Adam Block, wiceprezes i menedżer Legacy Recordings. - Jesteśmy niezwykle dumni mogąc wraz z Experience Hendrix wydać "Valleys of Neptune" - prawdziwy skarb zarówno dla oddanych fanów gitarzysty jak i tych nowych. To znakomity początek serii kolejnych wydawnictw z katalogu Hendrixa.