Rockowa Zbiórka Żywności 2009

Newsy
Rockowa Zbiórka Żywności 2009

W tym roku świętujemy 5 edycję Rockowej Zbiórki Żywności organizowanej cyklicznie w ramach Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem. Dotychczas jednodniowe wydarzenie składające się z charytatywnego koncertu rockowego pojawi się w nowej odsłonie, będzie to dwudniowa impreza plenerowa.

Wszystko zaczęło się od grupy studentów pierwszego roku socjologii. To oni byli inicjatorami Rockowej Zbiórki Żywności. Początkowo koncert miał być formą podziękowania dla wolontariuszy Świątecznej Zbiórki Żywności, którą Fundacja "Bank Żywności SOS" w Warszawie organizuje od 10 lat w supermarketach przed Świętami Bożego Narodzenia. Jednak szybko powstał pomysł, by zbiórkę przekształcić w imprezę o większym znaczeniu. Można było to uczynić poprzez połączenia dobrej muzyki z zainteresowaniem publiczności działaniami Banku Żywności SOS.

Od początku ideą koncertu jest przeciwdziałanie marnotrawieniu żywności oraz zaszczepienie idei osobistego zaangażowania i zwrócenie uwagi na możliwość pomocy osobom potrzebującym z najbliższego otoczenia. Celem Rockowej Zbiórki Żywności jest zbieranie artykułów spożywczych o długim terminie przydatności do spożycia. Za pośrednictwem Banku Żywności zebrane dary są przekazywane organizacjom pozarządowym pomagającym potrzebującym, np. świetlicom i ogniskom środowiskowym, rodzinnym domom dziecka, osobom starszym, rodzinom w trudnej sytuacji życiowej, podopiecznym Monaru, Caritas i PCK czy innym organizacjom pozarządowym wspierającym ubogich.

Każdego roku Rockowa udowadnia, że można jednocześnie pomagać i bawić się. Nasze zbiórki swoim występem uświetniły już zespoły, takie jak: The Car Is On Fire, Reverox, Interzona, Farel Gott, The Lunatics, 14against5, Bohema, Powieki, Hatifnats, Renton, Phantom Taxi Ride i Sorry Boys.

W tym roku przygotowaliśmy wraz Fundacją Filmową Warszawa pokaz filmów, poświęcony tematyce biedy w Polsce i na świecie. 16 października, w piątek, w Etnokinie zostaną wyświetlone filmy "Przeznaczone do burdelu", "Śmierć człowieka pracy" i "Edi", które w poruszający sposób próbują dotknąć przyczyn ubóstwa, a także jego skutków. Przede wszystkim jednak pokazują człowieka. Z każdego sprzedanego biletu Fundacja Filmowa Warszawa przekaże 2 zł dla Fundacji Bank Żywności SOS.

Z kolei 17 października br., w sobotę, odbędzie się wyjątkowy, bo nasz pierwszy w plenerze, koncert charytatywny w Parku Praskim. Zagrają cztery zespoły: Hatifnats, Muzyka Końca Lata, Wilson Square i Kolorofon. Ten dzień pełen rockowych wrażeń uświetnią niespodzianki, upominki (przygotowane m.in. z Magazynem Gitarzysta), rozmaite pokazy … i pyszne pieczone jabłka z cynamonem. Zasady wstępu niezmienne od lat, czyli żywność (konserwy, kasze, makaron, ryż, olej) o wartości 10 zł lub jej 5 kg.

Rockowa Zbiórka Żywności to projekt, dzięki któremu można oddać trochę własnego czasu, zapału i energii, posłuchać dobrej muzyki oraz sprawić, aby innym żyło się nieco lepiej. Szczegółowy program V Rockowej Zbiórki Żywności już na stronie www.bzsos.pl i na naszym profilu www.myspace.com/rockowazbiorkazywnosci

Magazyn Gitarzysta objął patronat nad wydarzeniem.