Al Di Meola w Wytwórni

Newsy
Al Di Meola w Wytwórni

Al Di Meola, znakomity amerykański gitarzysta jazzowy uważany za jednego z największych wirtuozów tego instrumentu, będzie gwiazdą koncertu finałowego II Letniej Akademii Jazzu w czwartek, 13 sierpnia, o godzinie 19:00 w Klubie Wytwórnia. Wcześniej artysta spotka się z uczestnikami akademii.

Al Di Meola jest niekwestionowaną osobowością światowej sceny gitarowej. Uwielbiany przez publiczność, a także doceniany przez krytykę. Jego wizytówką stało się połączenie jazzu z elementami fusion, bluesa oraz latynoskim brzmieniem flamenco, samby i tanga. Płyty Ala Di Meoli niejednokrotnie zyskały miano bestsellerów. Jego muzyka utrzymuje jednocześnie od lat bardzo wysoki poziom artystyczny. Di Meola współpracował z najbardziej znanymi i wpływowymi muzykami, m.in. z Larrym Coreyellem, Birellim Lagrenem, Philem Collinsem i Billem Brufordem. Świat usłyszał o nim w latach siedemdziesiątych. Początki jego kariery związane były z grupą Return To Fever, której założycielem był Chick Corea. Jako muzyk wszechstronny od początku lat osiemdziesiątych jest członkiem gitarowej formacji "Mclauglin, Di Meola, De Lucia". Jednocześnie nagrywa argentyńskie tanga Piazzoli. Na drugim biegunie jego działalności znaleźć można rewolucyjne nagrania z orkierstrami symfonicznymi. Albumy "Friday Night In San Francisco", "World Simfonia" czy "The Grande Passion", to kamienie milowe światowej muzyki, wytyczające nowe stylistyczne kanony.

"Al Di Meola, to wielka gwiazda światowej muzyki, wszechstronny, niezwykle wrażliwy i utalentowany twórca. Te cechy pozwalają mu na swobodne wypowiadanie się w każdym muzycznym gatunku, łamanie stylistycznych barier, a w konsekwencji tworzenie we własnym niepowtarzalnym stylu będącym konglomeratem cech kulturowych narodów świata" - przekonuje Michał  Padkowski, koordynator sceny jazzowej Klubu Wytwórnia. "Sam Di Meola, to otwarty i pełen ciepła człowiek, o czym będą się mogli przekonać słuchacze II Letniej Akademii Jazzu. To pierwsze tego typu spotkanie w jego muzycznej karierze, a więc musimy mieć świadomość, że uczestniczyć będziemy w wydarzeniu bezprecedensowym". Przed koncertem, o godzinie 19:00, odbędzie się projekcja filmu "Czas jazzu" A. Wasylewskiego.