Nowy album Enslaved w październiku

Newsy
Nowy album Enslaved w październiku

Najnowszy, czternasty już album Norwegów z Enslaved będzie nosić tytuł "E" i ukaże się w październiku.

Datę premiery następcy "In Times" z 2015 zaplanowano na 13 października. Krążek ponownie ujrzy światło dzienne nakładem wytwórni Nuclear Blast. Materiał został zarejestrowany w studio Duper & Solslottet w Bergen, za miks raz jeszcze odpowiada Jens Bogren z Fascination Street Studios w szwedzkim Örebro. Ręcznie malowany obraz, który znalazł się na okładce stworzył norweski artysta Truls Espedal, który pracuje z Enslaved nieprzerwanie od 2001 roku i płyty "Monumension".

Jak wynika z notki promocyjnej, "E" będzie zawierać "bezprecedensowy miks progresywnego i ekstremalnego metalu oraz shoegaze, zamknięty w ośmiu utworach, których łączny czas przekroczy godzinę." Utwory na płytę jak zwykle zostały napisane przez gitarzystę Ivara Bjørnsona oraz wokalistę i basistę Grutle Kjellsona. Na krążku po raz pierwszy zaprezentował się nowy klawiszowiec grupy - Håkon Vinje, który odpowiada również za czyste partie wokalne. Nie zabrakło gości - w utworach "Hiindsiight" i "Feathers Of Eolh" pojawiają się założyciel i lider Wardruny Einar Kvitrafn Selvik, flecista Daniel Mage oraz jazzowy saksofonista Kjetil Møster.

Znaczenie tytułu płyty wyjaśnia Ivar Bjørnson: "Koncept płyty opiera się na dwóch znaczeniach "E" zarówno jako litery w alfabecie łacińskim, jak i jako jego runicznego odpowiednika 'Ehwaz'. Run ten zapisywany jest jak "M", co bywa naprawdę mylące, bo runy w postaci pisanej mają za zadanie odzwierciedlić ich prawdziwe znaczenie. Ehwaz wymawiane z użyciem E, ale zapisywane jako M oznacza 'konia', co jest bliskie jego ezoterycznemu znaczeniu, czyli 'zaufaniu' i 'współpracy'. Współpraca z koniem jest jedną z najstarszych tego typu związków z innymi gatunkami w historii ludzkości. Od momentu, gdy koń został po raz pierwszy oswojony i użyty przez człowieka, powstała między nimi swoista ezoteryczna więź, od tego momentu człowiek mógł poruszać się szybciej, szybciej uciekać a nawet jeść i pić pochodzące od niego produkty (zarówno mleko jak i krew). A także, oczywiście popisywać się przed wrogami i rówieśnikami najbardziej efektownym koniem.

Płyta jednak nie opowiada o koniach tylko o symbiozach, które nas otaczają i które są kluczowe dla naszej egzystencji i rozwoju na wszystkich poziomach - człowiek i inna istota (tak, na przykład koń), osoba i jego partner/partnerka, dziecko i rodzic, muzyk i instrument, chaos i porządek, świadomość i podświadomość, Odyn i Sleipnir (ośmionogi koń Odyna - przyp. red.), wiedza i komunikowanie się. Ten koncept pojawia się na albumie na wielu poziomach."


Lista utworów:

01. Storm Son
02. The River's Mouth
03. Sacred Horse
04. Axis Of The Worlds
05. Feathers Of Eolh
06. Hiindsiight
07. Djupet (bonus track)
08. What Else Is There? (cover RÖYKSOPP, bonus track)