Springfield - nowy singiel Anathemy

Newsy
Springfield - nowy singiel Anathemy

Brytyjska formacja Anathema ujawniła pierwszy singiel zapowiadający najnowszy album "The Optimist".

"The Optimist", jedenasty album Anathemy, ukaże się 9 lipca nakładem wytwórni Kscope. Album powstał zimą 2016 roku we współpracy z producentem Tonym Dooganem (Mogwai, Belle & Sebastian, Super Furry Animals) w Attica Audio w Donegal i studiach Castle Of Doom w Glasgow. O wpływie producenta na album mówi Vincent Cavanagh: "Pierwszą rzeczą, jaką zasugerował, było brzmienie perkusji. Wiedział, że chcemy zrobić coś "dużego", więc zaproponował studio Attica, w którym jest ogromny wyłożony kamieniem salon ze sklepionym wysokim sufitem. Drugą jego propozycją były nagrania na żywo, czego nie robiliśmy od lat. Po ostatniej trasie byliśmy na to gotowi. Tony chciał uchwycić tę energię, która pojawia się tylko wtedy, gdy patrzymy sobie w oczy… to wielka różnica. Z Tonym pracuje się rewelacyjnie i podczas nagrywania tego albumu sporo się nauczyłem".

Inspiracji do powstania płyty dostarczyła - o dziwo - okładka do albumu "A Fine Day To Exit" z 2001 roku.

Daniel Cavanagh: "Chyba można powiedzieć, że album jest na wpół autobiograficzny, bo tym razem wykorzystaliśmy wymyślonego bohatera, Optymistę. Włożyliśmy w niego dźwięki, uczucia, a przede wszystkim nasze nadzieje i obawy. Tym razem zacząłem też pisać, korzystając z inspiracji wizualnej, a kiedy John wpadł na pomysł, by napisać jakąś historię, wyszedłem od "A Fine Day To Exit". Wspaniałe piosenki Vincenta i Johna doskonale się w nią wpasowały… podczas pisania materiału byliśmy jednością".

"Facet zniknął i nie wiadomo, co się z nim stało", mówi dalej Vincent. "Czy zaczął nowe życie? Poddał się losowi? Tytuł pierwszego utworu to dokładne współrzędne geograficzne plaży Silver Strand w San Diego - gdzie ostatnio widziano Optymistę - pokazane na okładce "A Fine Day To Exit".

Pierwszym singlem promującym album jest utwór "Springfield". Daniel Cavanagh: "Springfield" to utwór, którym zamknęliśmy nasz niezapomniany koncert na Wembley u boku Opeth. To jedna z tych kompozycji, która nabiera ostatecznego kształtu bez specjalnego wysiłku. Utwór zawiera partię narracji, która ciągnie się przez cały album i bierze początek tam, gdzie zakończył się "A Fine Day To Exit" "The Optimist" jest podróżą a kompozycje są niejednoznaczne. Nie ma jednego właściwego, albo złego sposobu na ich poznanie. Zróbcie to tak, jak czujecie."

 

A już w listopadzie zespół na trzy koncerty zawita do Polski. W roli gościa specjalnego wystąpi Alcest.

12.11.2017
Warszawa / Progresja

13.11.2017
Gdańsk / Stary Maneż

14.11.2017  
Poznań / Hala MTP2


Ceny biletów:  
149,00zł (przedsprzedaż)
160,00zł (w dniu koncertu)

Bilety w sprzedaży od 3 kwietnia na www.rockserwis.pl oraz w punktach i na stronach ticketpro.pl i eventim.pl