Wspólna trasa Disperse i Retrospective

Newsy
Wspólna trasa Disperse i Retrospective

W marcu we wspólną trasę wyruszą zespoły Disperse i Retrospective, które będą promować swoje najnowsze albumy.

W następstwie premier "Foreword" i "Re:Search" obie grupy łączą siły wyruszając we wspólną trasę koncertową, na której towarzyszyć im będzie obiecująca formacja post-rockowa Ayden.

Niewiele zespołów prezentuje tak wysoki poziom umiejętności technicznych jak Disperse. To jednak nie opanowanie gry na instrumentach, czy wirtuozeria sprawiają, że muzyka tej grupy wyróżnia się na tle innych. Fundamentem ich twórczości jest świetny zmysł kompozycyjny. Doskonałym tego przykładem jest nowa płyta "Foreword" wydana w 4 lata po poprzedzającej ją "Living Mirrors". Grupie udało się sprawić, że złożoność tego albumu pozostaje schowana pod przykryciem lekkości piosenek, skrywającej synkopowane rytmy, eksperymenty z metrum i inne cechy charakterystyczne dla muzyki progresywnej. Dzięki otwartości na inspiracje i zdolności do zabawy muzyką, Disperse szybko stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych w świecie polskich zespołów progresywnych. Ekipa ta z powodzeniem koncertowała na wielu europejskich festiwalach, w tym UK Tech-Metal Fest, Euroblast czy ProgPower.

Mająca wśród progresywnej publiczności spore uznanie grupa Retrospective prezentuje zgoła odmienne spojrzenie na muzykę prog rockową. Na swoim najnowszym wydawnictwie "Re:Search" zespół z powodzeniem łączy bardziej drapieżne oblicze prog metalu, z rozmarzoną melodyjnością art rocka. Agresywne riffy napędzane wyrazistą linią basu przeplatają się z przestrzennymi gitarowymi solówkami. Całości dopełniają stojące jakby w kontraście wokale. Mocny głos Jakuba Roszaka tworzy unikalny, balansujący na krawędzi liryzmu i szaleństwa klimat, a delikatna barwa głosu Beaty Łagody dodaje muzyce Retrospective spokoju i ukojenia. Ta szalona mieszanka doskonale sprawdziła się na poprzednim albumie "Lost In Perception". Krążek uznany został przez kilka polskich portali za najlepsze progresywne wydawnictwo 2012 roku. Czy podobnie będzie z "Re:Search"? O tym najlepiej przekonać się na żywo, w czasie trasy promującej to wydawnictwo.

Najmłodszym, ale nie mniej interesującym zespołem w line-upie jest poznański kwartet Ayden. Stylistyka zespołu wypływa z brzmień określanych jako post-rock, progresja, ambient. Ayden to zaskakująca i pełna energii instrumentalna podróż, która zainteresuje każdego miłośnika post-rockowych wrażeń. Aktualnie Ayden przygotowuje swój debiutancki album, który nagrywany i realizowany był m.in. pod okiem członków Tides From Nebula. Premiera przewidziana jest na koniec lutego 2017 roku.

Trasa:

1 marca - Poznań / U Bazyla
2 marca - Wrocław / Firlej
3 marca - Piekary Śląskie / Ok Andaluzja
4 marca - Warszawa / Voodoo Club
10 marca - Łódź / New York
11 marca - Kraków / Zaścianek
12 marca - Rzeszów / Vinyl Club

Bilety: 30 zł.

Magazyn Gitarzysta jest patronem medialnym trasy.