David Bowie - 70 urodziny i pierwsza rocznica śmierci

Newsy
David Bowie - 70 urodziny i pierwsza rocznica śmierci

8 stycznia to 70 rocznica urodzin Davida Bowie, a 10 stycznia będziemy obchodzić pierwszą rocznicę śmierci muzyka. Przedstawiamy przegląd najważniejszych wydarzeń upamiętniających artystę.

Przypomnijmy, że ostatnim wydawnictwem z oryginalną muzyką Davida Bowie jest ścieżka dźwiękowa do musicalu Lazarus, zawierająca także niepublikowane wcześniej ostatnie studyjne nagrania artysty. Wydawnictwo dostępne jest w formie cyfrowej, na 2CD i 3 LP. Więcej szczegółów o płycie "Lazarus (Original Cast Recording)" TUTAJ.

Wybrane najbliższe wydarzenia upamiętniające Davida Bowie:

7 stycznia - 70. Urodziny Davida Bowie w barStudio (Warszawa, pl. Defilad 1)


8 stycznia David Bowie skończyłby 70 lat. Uczcijmy to wspólnymi tańcami przy Jego muzyce i nie tylko.
Wydarzenie na Facebooku TUTAJ

 

10 stycznia (wtorek), wybrane kina sieci MULTKINO, godz. 20:00


Wystawa, która przesuwa granicę! -"David Bowie is" z Muzeum Wiktorii i Alberta w Multikinie

"David Bowie is" to filmowa rejestracja wystawy muzycznych memorabiliów Davida Bowie z londyńskiego Muzeum Wiktorii i Alberta. Widzowie wybiorą się w podróż po ekspozycji składającej się z ponad 300 pamiątek należących do artysty, które wybrano z ok. 75 tysięcy eksponatów: rejestracji koncertów i planów filmowych do teledysków, fotografii, projektów okładek albumów. Obok rysunków i rękopisów muzyka, obejrzeć będzie można projekty koncertowej scenografii przygotowanej na trasę promującą w 1974 album Diamond Dogs czy zaprojektowany przez Freddiego Burrettiego kosmiczny strój Ziggy'ego Stardusta, w którego wymyśloną postać wcielił się Bowie w 1972 oraz wykorzystane podczas trasy koncertowej w 1973 Aladdin Sane, kostiumy zaprojektowane przez Kansai Yamamoto.

Wśród eksponatów z V&A nie zabraknie słynnych butów na obcasach wykonanych przez Thierry'ego Muglera czy charakterystycznego płaszcza z okładki Earthling, który zaprojektował Alexander McQueen. Dokument autorstwa Hamisha Hamiltona został zarejestrowany w ostatni dzień londyńskiej wystawy w 2013. Wystawę przygotowali Victoria Broackes i Geoffrey Marsh, którzy w filmie oprowadzają po zakątkach muzeum, szczegółowo analizując zbiory artysty.

"David Bowie is" będzie można zobaczyć 10 stycznia o 20.00 w wybranych kinach sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Olsztyn, Poznań - Stary Browar, Rzeszów, Sopot, Szczecin, Warszawa - Ursynów, Warszawa - Złote Tarasy, Wrocław - Arkady, Zabrze, Łódź.

Ceny biletów:

Bydgoszcz, Lublin, Olsztyn, Rzeszów, Zabrze:
- 23 zł bilet normalny,
- 22 zł bilet z kodem Facebook.

Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź (Silver Screen), Poznań Stary Browar, Sopot, Szczecin, Wrocław Arkady Wrocławskie:
- 25 zł bilet normalny,
- 22 zł bilet z kodem Facebook.

Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy:
- 28 zł bilet normalny,
- 22 zł bilet z kodem Facebook.

Magazyn Gitarzysta jest patronem medialnym pokazu.

 

10 stycznia (wtorek), CANAL + , godz. 21:00


Premierowa emisja filmu dokumentalnego "David Bowie: Człowiek, który zmienił świat"

Wokalista, kompozytor, autor tekstów, multiinstrumentalista, producent muzyczny, aktor. David Bowie był prawdziwą artystyczną osobowością. Jak wyglądały początki jego kariery? Jaki był prywatnie? Co sprawiło, że stał się ikoną muzyki i inspiracją dla całych pokoleń? Okazuje się, że nie wystarczy niekwestionowany muzyczny talent i oryginalny wygląd. Trzeba jeszcze mieć to COŚ…

Filmowa podróż rozpoczyna się w Brixton, dzielnicy południowego Londynu, gdzie urodził się muzyk i prowadzi przez wszystkie miejsca, które w jakiś sposób miały wpływ na jego życie oraz twórczość. W dokumencie zobaczymy wypowiedzi zarówno bliskich oraz przyjaciół, jak i dalszych znajomych artysty, a także unikalne materiały zawierające wypowiedzi samego Bowiego. Obraz "David Bowie: Człowiek, który zmienił świat" odsłania nieznane oblicze muzyka i pozwala lepiej zrozumieć, kim był artysta.

Nieważne, jak wiele wiesz o legendzie, jestem pewien, że dzięki tej produkcji wspomnisz niezwykłego artystę raz jeszcze z wielkim sentymentem. Siłą tego dokumentu jest przede wszystkim fakt, że po jego obejrzeniu zdajesz sobie sprawę, z tego jak wielką stratą była tak naprawdę jego śmierć - "The Film Magazine"

Więcej szczegółów TUTAJ