Jazz-rockowe brzmienie gitar

Newsy
Jazz-rockowe brzmienie gitar

W czwartek, 16 lipca o godzinie 19:00 zabrzmi w Klubie Wytwórnia jazz spod znaku fusion. Przed południem wykład poprowadzi Marek Raduli. Wieczorem zagra krakowskie Laboratorium.

Druga odsłona II Letniej Akademii Jazzu w łódzkiej Wytwórni z pewnością nie rozczaruje wielbicieli radosnych i lekkich rockowo - jazzowych klimatów. Od rana Marek Raduli, gitarzysta, aranżer, kompozytor oraz muzyk sesyjny, poprowadzi wykład. Artysta swoją karierę zaczynał w opolskim środowisku muzycznym, gdzie przez pewien czas grał na gitarze i perkusji w jednym z pierwszych składów TSA. Później był związany z pop-rockowym zespołem Banda i Wanda, Bajmem, grupą Tadeusza Nalepy i ostatecznie Budką Suflera, z którą nagrał 9 płyt. Jest założycielem zespołów ΠR2 i SQUAD, współtwórcą projektu The Colors. Od lat prowadzi również zajęcia w klasie gitary, a także warsztaty muzyczne, odbywające się w całej Polsce.

Wieczorem usłyszymy występ grupy Laboratorium, porównywanej często do Weather Report. To jeden z najpopularniejszych polskich zespołów jazz-rockowych lat 70tych. Ich debiut przypadł na rok 1971, kiedy to wystąpili w rodzinnym mieście Krakowie w trakcie amatorskich konkursów muzycznych Gitariada i Dni Młodości. Najpierw jako duet, a później w rozszerzonym składzie wystąpili na szeregu festiwali jazzowych, w trakcie których niejednokrotnie zdobywali nagrody. Ten początkowo rozwijający się w zaciszu Krakowa zespół z czasem spotkał się z ogólnopolskim uznaniem, które zaowocowało także światowymi trasami koncertowymi . Ich elementem rozpoznawczym stała się muzyka pełna ekspresji, improwizacji, ekspansji w unikalne rejony jazzu.

"Spotkanie z Markiem Raduli to niezapomniany, prowadzony z niezwykłą erudycją i pasją kompleksowy wykład o dziedzinach muzyki - rytmie, harmonii i melodii, sposobach interpretacji i współczesnych technikach gitarowych. Globalne ujęcie zasad improwizacji w muzyce pop, rocku, jazzie i bluesie" - opowiada Michał Padkowski, koordynator sceny jazzowej Klubu Wytwórnia. “Przez lata swojej działalności grupa Laboratorium wypracowała niepowtarzalny styl, czerpiąc inspirację zarówno z czołówki światowego jazzu jak i polskich tradycji muzycznych.Przez wiele osób twórczość grupy Laboratorium jest postrzegana jako otwarcie na nowoczesny awangardowy jazz, będący synonimem wolności w czasach poprzedzających zmiany ustrojowe w naszym kraju".