Zmarł Phil Chess, założyciel Chess Records

Newsy
Zmarł Phil Chess, założyciel Chess Records

W środę, 19 października, w wieku 95 lat zmarł Phil Chess - założyciel legendarnej wytwórni muzycznej Chess Records.

Jak poinformował media siostrzeniec, Craig Glicken, Phil Chess pozostawał w dobrym zdrowiu i zmarł w swoim domu w Tucson w Arizonie.

Phil Chess urodził się w 1921 roku w Częstochowie, w żydowskiej rodzinie jako Fiszel Czyż. Siedem lat później, Fiszel wraz z matką i rodzeństwem - bratem Lejzorem i siostrą Malką, wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych, gdzie w Chicago czekał już na nich ojciec. Tam rodzina zmieniła nazwisko na Chess, Fiszel stał się Philem, a Lejzor - Leonardem.

Po powrocie z frontu II wojny światowej, Phil dołączył do interesów prowadzonych przez brata - prowadzenia klubów nocnych a w 1950 roku wyłożył pieniądze na należącą częściowo do Leonarda wytwórnię płytową Aristocrat. Gdy firma stała się własnością rodzeństwa zmieniła nazwę na Chess Records. Chicagowska wytwórnia zasłynęła z promocji bluesa i RnB. Pod jej szyldem nagrywali tacy wykonawcy jak  Chuck Berry, Muddy Waters, Howlin’ Wolf, Etta James, John Lee Hooker, Willie Dixon, Bo Diddley, Sonny Boy Williamson czy Buddy Guy.

Wielu z tych artystów miało bezpośredni wpływ na legendy rocka - The Beatles, The Rolling Stones, The Beach Boys czy Erica Claptona. Podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych Rolling Stonesi dokonali kilku nagrań w należącym do Chess Records studio nagraniowym. To również w Chess Anglicy spotkali swojego idola Muddy Watersa, legendę chicagowskiej sceny bluesowej, którego piosenka "Rollin' Stone" (wydana właśnie w Chess Records) posłużyła jako nazwa dla ich zespołu. Wiele lat później, Keith Richards pisał w swojej autobiografii, że Muddy nie tylko pomógł im wnieść sprzęt do studia, ale zajmował się również... malowaniem sufitu w studio.

Mówi Buddy Guy: "Bracia Chess wystartowali z własną wytwórnią i uczynili Chicago tym, czym to miasto jest obecnie - światową stolicą bluesa. Zawsze będę im za to wdzięczny."

W 1969 r. bracia sprzedali Chess Records firmie GRT, która przeniosła się do Nowego Jorku. Dziś jej katalog zarządzany jest przez należącą do Universal Music Group Geffen Records. Kilka miesięcy po sprzedaży, w październiku 1969 roku zmarł Leonard. W 1995 roku bracia Chess zostali wprowadzeni do Blues Hall Of Fame.

Na zdjęciu od lewej: Phil Chess, Muddy Waters, Little Walter