Nowy album The Pineapple Thief

Newsy
Nowy album The Pineapple Thief

Po wielkim sukcesie, jaki na całym świecie odniósł wydany w 2014 r. album "Magnolia", The Pineapple Thief powracają z nową płytą - najbardziej ambitną w dotychczasowej karierze zespołu.

Wilderness - dzika natura, pustkowie, nieprzebyte ostępy są bliskie sercu każdego człowieka. Pozostawiają w nas poczucie tęsknoty i napełniają nadzieją, że życie wraz z jego nieskończonymi możliwościami potrafi nas zaskoczyć i zadziwić. Dlatego też tytuł "Your Wilderness" jak ulał pasuje do jedenastego, najbardziej ambitnego albumu art-rockowego zespołu z Somerset - z ośmiu zamieszczonych na nim utworów sączy się powoli aksamitna mgiełka introspekcji i niepowtarzalnego nastroju. "Przez album przewija się pewien koncept", mówi założyciel The Pineapple Thief Bruce Soord. "Zwłaszcza jeśli spojrzymy na utrzymaną w stylu retro okładkę projektu Carla Glovera, na której matka i dziecko spoglądają na własne pustkowie. I o tym właśnie opowiadają nasze utwory… o życiu. Kiedy się o tym mówi, brzmi to trochę pretensjonalnie, ale chciałem, żeby takie właśnie przesłanie pojawiło się w szacie graficznej, tekstach i utworach. To pustkowie, dzika natura reprezentują podróż zespołu przez życie".

"Gdybym miał wehikuł czasu i mógł opowiedzieć młodemu sobie, czego w życiu dokonam, na pewno usłyszałbym w odpowiedzi: "Chrzanisz, stary!",
śmieje się Bruce. "Nie mogę uwierzyć, że nadal to robimy. To chyba jeden z powodów, dla których tym razem leciutko zmieniliśmy kierunek, zwracając się ku bardziej nastrojowym brzmieniom. Nie powiedziałbym, że w stronę tradycyjnego prog-rocka, ale zdecydowanie mniej tu podniosłych hymnów czy radiowych przebojów. Nagrywaliśmy wszystko na odległość w różnych studiach przed ostatecznym zmiksowaniem materiału w Soord Studios. Wiem, że to mało romantyczne, ale nie czuliśmy presji, mogliśmy spokojnie pracować. Ja prawie osiągnąłem stan zen - nie wiem, czy to dobre, czy złe w przypadku muzyki rockowej!"

"Your Wilderness", który ukaże się 2 września nakładem wytwórni Kscope, nie przestaje zachwycać i zaskakiwać, do czego przyczynili się w ogromnym stopniu zaproszeni do współpracy goście: Gavin Harrison (King Crimson, Porcupine Tree), John Helliwell (Supertramp), Geoffrey Richardson (Caravan) i Darran Charles (Godsticks).

"Gavin tyle wniósł do tego albumu, cudownie było go zobaczyć za bębnami", opowiada Bruce. "Część naszych fanów powiedziała, że spełniło się ich marzenie. Kto wie, co wydarzy się w przyszłości. Od zawsze byłem fanem Supertramp, więc wysłałem Johnowi e-maila w sprawie partii klarnetu, a on zaprosił mnie do Manchesteru. Nad całym tym przedsięwzięciem unosiła się aura wieku, starzenia się i spoglądania na wszystko z perspektywy czasu. A potem Geoffrey opracował aranżacje smyczkowe… i wszystko zatoczyło pełny krąg, bo lata temu otwieraliśmy przecież koncerty Caravan."

Lista utworów "Your Wilderness":

1. In Exile 5:40
2. No Man's Land 4:20
3. Tear You Up 4:53
4. That Shore 4:36
5. Take Your Shot 4:34
6. Fend For Yourself 3:49
7. The Final Thing On My Mind 9:52
8. Where We Stood 3:46