Billy Talent: dziś premiera "Afraid Of Heights"

Newsy
Billy Talent: dziś premiera "Afraid Of Heights"

Już dziś na półki sklepowe trafi najnowszy album Billy Talent zatytułowany "Afraid Of Heights".

O czym traktuje "Afraid Of Heights"? "O walce. Wewnętrznej i zewnętrznej, w społeczeństwie, w którym żyjemy" - tłumaczą muzycy. "Chodzi o zadawanie pytań, o przyjaźń, lojalność, o nieakceptowanie rzeczy i sytuacji, które do nas nie pasują. Chodzi też o branie odpowiedzialności i o niewstydzenie się osoby, którą co rano widzi się w lustrze. Chodzi także o podążanie za marzeniami i o to, że kiedy ci się nie uda, trzeba wstać i walczyć dalej." To bynajmniej nie wszystko, bo rozchodzi się również o poszanowanie natury i słuchanie sygnałów, które do nas wysyła. Jest też coś o miłości, nienawiści, no i oczywiście jest siła i energia rock and rolla.

Sesja nagraniowa nowego materiału rozpoczęła się na początku 2016 roku w Toronto. W okresie niezbyt miłym dla świata, kiedy zmarł David Bowie, a niedługo potem doszło do zamachów w Brukseli. Ben Kowalewicz nie czuł się najlepiej pracując nad tekstami w takich okolicznościach, kiedy wydawało się, że planeta powoli zmierza ku zagładzie.

Gorzej poczuł się na pewno 15 stycznia, kiedy perkusista Aaron Solowoniuk ogłosił na YouTube, że nie będzie grał na nowej płycie Billy Talent. Z powodu stwardnienia rozsianego, na które od dawna cierpi, a które niestety dało o sobie mocniej znać. Ben, gitarzysta Ian D'Sa i basista Jonathan Gallant byli załamani, że serdeczny kumpel musiał zrezygnować. "To był najtrudniejszy moment w historii zespołu" - zapewnia Ian, który zajął się produkcją i komponowaniem piosenek. "Ale chyba wszyscy zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że ten moment musi kiedyś nadejść. A nadszedł tuż przed wejściem do studia".

Po długim namyśle wybrano idealnie pasującego następcę, Jordana Hastingsa z Alexisonfire. Musiał minąć pewien czas, aby wszystko w Billy Talent znów zagrało jak trzeba i ostatecznie tak się właśnie stało. Jordan wpasował się w nowy zespół. Napięcie, jakie towarzyszyło procesowi dopasowywania się stron do siebie, zrodziło tytuł albumu. "Jest on metaforą strachu przed zaangażowaniem się" - wyjaśnia Ian. Muzycznie odbiciem tego na albumie są dwie wersje piosenki tytułowej. Jedna power popowa, bardziej typowa dla Billy Talent, zaś druga bardziej oparta na brzmieniu fortepianu. Efekt końcowy, to najbardziej śmiały, odważny album w karierze zespołu. Zawierający nawet elementy syntezatorowe w stylu Depeche Mode (w "Horses And Chariots").

Lista utworów:

1. Big Red Gun
2. Afraid of Heights
3. Ghost Ship of Cannibal Rats
4. Louder Than the DJ
5. The Crutch
6. Rabbit Down the Hole
7. Time-Bomb Ticking Away
8. Leave Them All Behind
9. Horses & Chariots
10.This Is Our War
11.February Winds
12.Afraid of Heights (Reprise)

Nową płytę Billy Talent będzie promował na koncertach. Zespół wystąpi 12 grudnia w poznańskim Eskulapie i dzień później w warszawskiej Progresji.

12 grudnia 2016
Poznań / Eskulap, ul. Przybyszewskiego 39

13 grudnia 2016
Warszawa / Progresja, Fort Wola 22


Cena biletów:
99 zł (przedsprzedaż)
120 zł (w dniu koncertu)

Miejsca zakupu biletów: www.go-ahead.pl, www.biletomat.pl, www.eventim.pl, www.ebilet.pl, www.ticketpro.pl oraz sklepy sieci Empik, Media Markt, Saturn i Rock Long Luck