Moreland & Arbuckle na jedynym koncercie w Polsce

Newsy
Moreland & Arbuckle na jedynym koncercie w Polsce

Już 19 lipca w chorzowskiej Sztygarce wystąpi trio Moreland & Arbuckle.

Gitarzysta Aaron Moreland i harmonijkarz oraz wokalista Dustin Arbuckle już od ponad dekady eksplorują teren zwany "muzyką rdzennie amerykańską". Zaczynali jako duet grający akustycznego bluesa; dziś tworzą trio o własnym, niepowtarzalnym stylu, określanym jako "roots rock". Powstał on z połączenia bluesowych korzeni z elementami rocka, country, i muzyki folk - oraz ogromnej dawki własnej inwencji twórczej. Od 2011 r. trzecim członkiem zespołu jest perkusista Kendall Newby.

Muzyczny styl zespołu determinuje przede wszystkim specyficzna technika gitarowa Aarona Morelanda, wypełniająca brzmieniowe pole w większości zespołów kreowane przez dwie osoby: gitarzystę wespół z basistą. Duża w tym zasługa jednego z używanych przez niego instrumentów: gitaro-basu zrobionego z... pudełka po cygarach. Moreland równie "gęste" brzmienie kreuje też na zwykłej gitarze, używając palców, a nie kostki. Bezsprzecznymi atutami brzmienia Moreland & Arbuckle są też głęboki, zapadający w pamięć i chwytający za serce głos Dustina Arbuckle'a i jego inspirowany Little Walterem styl gry na harmonijce oraz przebogaty, melodyjny styl gry perkusisty Kendalla Newby'ego.

Zespół ma na koncie siedem albumów. Najnowszy, “Promised Land or Bust" ukazał się 6 maja 2016 roku nakładem prestiżowej chicagowskiej wytwórni Alligator Records. To druga z rzędu płyta zespołu, która producencko nadzorował Matt Bayles (znany ze współpracy m.in. z Mastodon, The Sword, czy Isis). Płyta eksponuje muzyczną różnorodność tria - są na niej zarówno klasyczne bluesy, reprezentujące korzenie, z których trio z Kansas się wywodzi, jak i tchnące w płytę ducha nowoczesności, bardziej rockujące kawałki, pokazujące rozwój, jaki zespół przeszedł w trakcie swej działalności. Aaron Moreland dla Kwartalnika Twój Blues: “Z jednej strony nadal gramy muzykę, która brzmi po staremu, wręcz tradycyjnie, a z drugiej strony unowocześniliśmy styl i brzmienie. Zespół musi się rozwijać, stagnacja zabija wszystko".

Moreland & Arbuckle koncertują zarówno na wielkich festiwalach, dzieląc scenę z artystami takimi, jak Buddy Guy czy Jonny Lang, jak i w intymnej scenerii małych klubów. Niezależnie od miejsca koncertu, w ciągu paru minut są w stanie rozpalić serca publiczności do czerwoności. Dotychczas zjeździli z koncertami całe Stany Zjednoczone, Irak i Afganistan (w ramach trasy "Bluzapalooza", odwiedzającej… amerykańskie bazy wojskowe), oraz dużą część Europy. Regularnie występują w Polsce, dzięki czemu mają tu stale rosnące grono wiernych fanów.

19 lipca 2016
Chorzów / Sztygarka

Godz: 19:00

Bilety w cenie 50 zł do nabycia www.ticketportal.pl oraz w miejscu koncertu.