Inauguracja Międzynarodowego Festiwalu MALTA 2009

Newsy
Inauguracja Międzynarodowego Festiwalu MALTA 2009

Już dzisiaj rozpocznie się 19. edycja Festiwalu MALTA. Na pięć kolejnych dni Poznań zamieni się w stolicę teatru, tańca, działań performatywnych i muzyki.

Rozpoczynamy mocnym uderzeniem - koncertem Nine Inch Nails na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (o 22.00). Jako support przed gwiazdą wieczoru wystąpi Alec Empire (o 20.30). Jednak to nie wszystko, co czeka nas w pierwszym dniu festiwalu.

Od samego rana będzie można uczestniczyć w nietuzinkowych wydarzeniach artystycznych na terenie całego miasta.

O godzinie 9 z parkingu Centrum Handlowego M1 wystartuje Movements Factory ze spektaklem Saligia. 7 grzechów miejskich. Żywe obrazy przemieszczające się w przestrzeniach publicznych Poznania - na platformie-kontenerze - będą uosabiać współczesne problemy społeczności miejskich, takie jak konsumpcjonizm, patologie społeczne, przemoc czy ubóstwo.

Na Starym Rynku o godzinie 11.00 zaplanowane jest otwarcie wystawy Półwiecze Teatru Laboratorium, a w południe rozpocznie się Teatr Radia TOK FM. Jutro w eterze zaprezentowany zostanie dramat Doroty Masłowskiej Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku. Słuchowiska można wysłuchać w radio albo razem z innymi widzami festiwalowymi w Pasażu Kultury, mieszczącym się przy Galerii Miejskiej Arsenał.

O godzinie 16.00 deptak przed Kupcem Poznańskim opanują członkowie grupy Jeanne Simone. Aktorzy ingerują zarówno w przestrzeń miejską, jak i w prywatność widzów. W ten sposób rozpocznie się istna "inwazja" artystów na Stary Rynek i jego okolice. Orkiestra Kameralna l' Autunno zagra dla nas o godzinie 19.00, tworząc spektakl Wędrująca orkiestra: Haydn - części całości. Niezwykła konstrukcja przy ulicy Woźnej, będąca dziełem teatru TUIG, zostanie wprawiona w ruch o godzinie 21.30 w przedstawieniu Schraapzucht. Chwilę później o 22.30 miejskie mroki rozświetli grupa Karnavires ze swoją paradą Nuit de Lumiere. Ludzie światła podążać będą ze Starego Rynku ulicami Paderewskiego i Marcinkowskiego.

W Teatrze Ósmego Dnia o godzinie 18.00 Teatr Palmera Eldritcha zaprezentuje nam spektakl Jarzenie. Natomiast w przedstawieniu poznańskiego Teatru Polskiego, odnaleziona po latach tytułowa Walizka staje się dla głównego bohatera, Fransua Żako, kluczem do odkrycia prawdy o sobie. Przedstawienie w reżyserii Pawła Kruszczyńskiego odbędzie się w Malarni Teatru Polskiego o godzinie 19.30.

Teatr Usta Usta Republika zabierze nas o godzinie 22.00 w podróż do Aleksandrii - miasta doskonałego. Kto chce się zmierzyć z utopijną wizją tego "cudownego" miejsca, na pewno pojawi się na dawnym stadionie klubu sportowego Warta (im. E. Szyca). W przestrzeni Starej Rzeźni odbędą się dwa spektakle. O godzinie 20.00 Kompania Doomsday przedstawi nam Mewę, a o godzinie 23.00 nową legendę miejską spróbują stworzyć aktorzy Asocjacji 2006 w projekcie Rabin Maharal i Golem.

Popołudnie i wieczór należą przede wszystkim do artystów teatru ulicznego i niezależnego, ale warto  wybrać się także na godzinę 20.00 do Starego Browaru na otwarcie wystawy Happy. Wystawa ta jest swego rodzaju uwerturą do spektaklu Nigela Charnocka o tym samym tytule , który odbędzie się o godzinie 21 w Słodowni  +3.

Publiczność, która nie wybiera się na koncert Nine Inch Nails, zapraszamy na godzinę 23.00 do Pasażu Kultury, gdzie zagra grupa Ye: Solar. Formacja serwuje kompilację jazzu, elektroniki, hip hopu oraz dubu. Ciekawy jest też image zespołu, który nawiązuje do filmów Quentina Tarantino oraz klimatów gangsterskich lat 60-tych. Po koncercie o godzinie 24.00 zapraszamy na niecodzienną imprezę w konwencji Silent Disco.

Będzie się działo!

Szczegóły na http://www.malta-festival.pl/