VII Bluesroads Festival w Krakowie

Newsy
VII Bluesroads Festival w Krakowie

Jedyny na świecie studencki festiwal bluesowy pod patronatem Wojciecha Waglewskiego rusza już po raz siódmy. Zapraszamy w dniach 19-22 maja do Krakowa.

Jason Ricci, Maja Kleszcz & Incarnations, Kim Nowak i Wicked Heads, wystąpią 20 maja na scenie plenerowej krakowskiego Festiwalu Bluesroads. W programie prócz koncertów także warsztaty, bluesoteka, przegląd zespołów bluesowy tramwaj, msza gospel i Clubbing Blues Night. Festiwalowi przyświeca idea non-profit, dlatego wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Bluesroads Festival od lat prezentuje nie tylko artystów bluesowych, ale także tych, którzy grają muzykę folkową, rockową lub popową odwołującą się do tradycji bluesa. Bluesroads to także wyjątkowa atmosfera. “Nigdy nie widziałem takiej ilości młodych ludzi w studenckim środowisku, tak zainteresowanych tym co się wyprawia na scenie." - twierdzi Waglewski. “Byłem zaszokowany tym, że nagle tłumy ludzi się schodzą tylko i wyłącznie po to, by słuchać.“

Organizatorzy dbają o to, aby co roku gwiazdami festiwalu byli muzycy światowego formatu. Podczas tegorocznego festiwalu na scenie plenerowej wystąpi Jason Ricci, jeden z najbardziej oryginalnych i innowacyjnych harmonijkarzy naszych czasów. W 2005 r. Ricci zdobył nagrodę dla najbardziej obiecującego bluesowego artysty im. Muddy’ego Watersa, a trzy lata później wygrał Blues Critic Award dla najlepszego harmonijkarza roku. "Zapowiada się niesamowicie energetyczny koncert! Elektryczny, chicagowski blues z rockowym pazurem przypadnie z pewnością polskiej publiczności" - zapewnia Bartosz Stawiarz dyrektor festiwalu. Na plenerowej scenie Bluesroads Jason Ricci wystąpi z zespołem The Bad Kind. Będzie to ich jedyny koncert w Polsce.

W tym roku bracia Bartek i Piotr Waglewscy powracają na Bluesroads Festival z projektem Kim Nowak, w składzie z Michałem Sobolewskim, muzykiem zafascynowany brudnym, mocnym brzmieniem gitar z płyt Jimiego Hendrixa. Kim Nowak to muzyka napędzana riffami, przeplatana bluesem, nawiązująca do najlepszych czasów muzyki gitarowej, pełna garażowej energii brudnych piosenek.  

Jako pierwsi w Polsce usłyszymy koncertowe wykonanie najnowszej płyty Mai Kleszcz & incarNations "Romatyczność". Kochani przez fanów, docenieni przez krytyków, swobodnie wcielają się w różne estetyki, style i gatunki muzyczne. Za dwie dotychczasowe płyty "Radio Retro" i "Odeon" otrzymali szereg wyróżnień, m.in. tytuł płyty roku "Polityki" i dwie nominacje do Fryderyków.

Na scenie krakowskiego festiwalu wystąpią również legendarni słowaccy bluesmani z zespołu ZV 12-28. Nie zabraknie oczywiście krakowskich formacji. Usłyszymy koncertowe premiery płyt zespołów: Wicked Heads - zwycięzcy zeszłorocznego Przeglądu Zespołów Bluesroads, Hot Tamales i Levi. Na Kampusie UJ wystąpi akustycznie energetyczny Gruff! Wielu innych bluesowych i około-bluesowych artystów usłyszymy podczas niedzielnego Clubbing Blues Night - Cały Kraków Gra Bluesa, kiedy to sześć krakowskich klubów będzie tętnić muzyką bluesową. W niedzielne południe miłośnicy gospel usłyszą najpiękniejsze pieśni gospel w wykonaniu Natalii Kwiatkowskiej i Chóru Bluesroads na mszy w intencji Jarka Śmietany i B.B Kinga w kościele oo. Pijarów.

Poza muzycznym repertuarem dla uczestników festiwalu organizatorzy przygotowali warsztaty instrumentalno-wokalne z gwiazdami festiwalu oraz warsztaty taneczne. Na pierwszy dzień festiwalu dojedziemy bluesowym tramwajem, z koncertu Gruff! na Kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego na taneczną Bluesotekę w Klubie Żaczek.

Młodych artystów, rozpoczynających swoją muzyczną karierę, usłyszymy podczas Przeglądu Zespołów Bluesroads 21 maja w Klubie Żaczek. Zwycięzców wybierze jury w składzie:
Wojciech Waglewski - muzyk, patron festiwalu
Piotr Baron -  dziennikarz, redaktor Radiowej Trojki
Kevin Le Gendre  - angielski dziennikarz współpracujący z  radiem BBC 3, magazynem Jazzwise oraz  dziennikiem The Independent
Paweł Gaik - redaktor naczelny portalu Onet Muzyka
Paweł Ostafil - muzyk bluesowy
Tomasz Skalski - doktor UJ, reprezentant studentów

Nowością w programie tegorocznej edycji są profesjonalne warsztaty managerskie "Manager muzyczny XXI wieku" skierowane do managerów zespołów i organizatorów koncertów oraz osób zainteresowanych pracą w branży muzycznej. Zapisy na wszystkie warsztaty na stronie www.bluesroads.pl w zakładce "Warsztaty".

Na festiwal zapraszają organizatorzy festiwalu: Fundacja Studentów i Absolwentów UJ "Bratniak, Samorząd Studentów UJ i Konsulat Generalny USA w Krakowie.

Program festiwalu znajdziecie na stronie www.bluesroads.pl
Facebook

Magazyn Gitarzysta jest patronem medialnym imprezy.