Jesu/Sun Kil Moon headlineren Asymmetry Festival 2016

Newsy
Jesu/Sun Kil Moon headlineren Asymmetry Festival 2016

Wspólny projekt Justina Broadricka i Marka Kozeleka, Jesu/Sun Kil Moon, będzie headlinerem Asymmetry Festival. Do Wrocławia przyjadą również zespoły: Dirge, Izah, Sinistro i Joe Buck Yourself.

Asymmetry Festival po raz kolejny udowadnia, że jest ważnym miejscem na europejskiej mapie niezależnych, kameralnych festiwali muzycznych. To właśnie we wrocławskim klubie Firlej tworzy się trendy, prezentuje nowatorskich wykonawców, przekracza gatunkowe granice metalu, rocka, elektroniki, jazzu i popu. Publiczność zawsze może liczyć na to, że zobaczy wyłącznie odważnych, unikalnych artystów, śmiało czerpiących z tradycji muzyki popularnej, stosujących najnowocześniejsze kompilacje brzmień.

Do line-upu tegorocznej edycji imprezy dołączyli właśnie:

Jesu/Sun Kil Moon - zeszłego lata Justin Broadrick (znany m.in. z Napalm Death, Godflesh, Jesu, Final) oraz Mark Kozelek (Red House Painters, Sun Kil Moon) ogłosili, że będą pracować nad wspólną płytą. Jesienią wydali dwa single "America’s Most Wanted Mark Kozelek And John Dillinger" i "Exodus". W końcu w styczniu 2016 r. światło dzienne ujrzał album "Jesu/Sun Kill Moon". Rezultatem współpracy brytyjskiego eksperymentatora z amerykańskim indie-folkowym pieśniarzem jest niecodzienne, niezwykle poruszające zderzenie potężnych metalowych riff’ów z poetyckim, emocjonalnym wokalem.

Dirge - zespół powstał w 1994 roku w Paryżu. Z industrial-metalu, który wybuchł w pierwszej połowie lat 90. kapela powoli ewoluowała w kierunku bardziej nastrojowego i progresywnego grania, wiążąc się ze sceną post-metalową. W 2014 roku Dirge, poprzez francuską wytwórnię Debemur Morti (Blut Aus Nord, Rosetta, Year Of No Light...), wydał swój szósty album "Hyperion" uważany przez fanów grupy za najlepszy w dyskografii.

Izah - pochodząca z Tilburga w Holandii kapela łączy elementy sludge-metalu, post-rocka, hardcore’u oraz black metalu w ciemną, ponurą, ale urzekającą dbałością o szczegóły, całość. Mieszanka ciężkich riffów doprawionych przygnębiającymi melodiami i gęstymi warstwami dynamicznych dźwięków to propozycja na tyle ciekawa, że o Izah zrobiło się głośno na całym świecie. Po wydaniu dwóch EP-ek, Holendrzy grali wiele koncertów, między innymi z Baroness, Mono, Cult of Luna, Celeste, Wolves in the Throne Room i The Ocean. W 2015 roku Izah wydał swoją debiutancką płytę "Sistere", którą zaprezentował na festiwalu Roadburn.

Joe Buck Yourself - na kanwie ruchu muzycznego anty-Nashville Joe Buck zyskał rozgłos jako gitarzysta The Legendary Shack Shakers oraz basista współpracujący z Hankiem Williamsem III. Pokazał się wtedy światu jako sceniczny potwór, który do dzisiaj (jako solowy już artysta) hipnotyzuje swoim ekspresyjnym stylem widzów jego unikalnych koncertów. Joe Buck Yourself jest diabelskim, szczerym jednoosobowym zespołem, który dosłownie zwala z nóg. Jego unikalną mieszankę hellbilly i punk-rocka docenią z pewnością fani niekonwencjonalnych, odważnych i nieco wariackich brzmień.

Sinistro - pochodzący z Lizbony zespół jest ucieleśnieniem zarówno bujnej, jak i obrazowej, sugestywnej muzyki, tworzonej przez pięć wyrazistych osób. Formacja kultywuje dźwiękową eksplorację od czasów wydania swojego debiutanckiego albumu w 2012 roku, w którym odnajdziemy elegancki doom-metal połączony z przystępnymi rytmami gitarowymi. Kapela zaczęła komponować swój trzeci album "Semente" w 2014 roku, a światło dzienne ujrzy on w kwietniu 2016 roku.

Do tej pory swój udział w festiwalu potwierdzili także: Slim Cessna’s Auto Club, Conan, DBUK, Darkher, Swallow the Sun. W tym roku przed wrocławskim klubem Firlej stanie nowa scena Asymmetry "Pallet Stage", na której przez trzy kolejne dni imprezy zaprezentują się wykonawcy trzech europejskich wytwórni płytowych: Borówka Music, Denovali Records i Subsound Records. Publiczność wrześniowego wydarzenia będzie miała okazję usłyszeć na "Pallet Stage" następujących wykonawców: Henry David’s Gun, Lasse Mathiessen, Please The Trees, Orson Hentschel, John Lemke, Subheim, Macelleria Mobile Di Mezzanotte, Mombu, Lili Refrain.

22-24 września 2016
Wrocław / Klub Firlej

Karnety w cenie 240 zł dostępne są na: www.asymmetryfestival.pl, www.ticketpro.pl, www.ekobilet.pl oraz w klubie Firlej, w Empikach i w sklepach MediaMarkt, Saturn.