Gwiazdy grają utwory Blind Willie Johnsona

Newsy
Gwiazdy grają utwory Blind Willie Johnsona

W najbliższy piątek nakładem Alligator Records ukaże się "God Don't Never Change: The Songs Of Blind Willie Johnson" - tribute album poświęcony legendzie gospel i bluesa.

Życie Blind Willie Johnsona, pełne jest tajemnic, nie mamy pewności nawet co do okoliczności kluczowych wydarzeń. Jednak jego muzyka przeszła do kanonu amerykańskiej i światowej kultury, choć jego fonograficzny dorobek obejmuje jedynie 30 utworów nagranych dla Columbia Records w latach 1927 - 1930. Jego znakiem rozpoznawczym stał się nie tylko głos, ale również brzmienie gitary, którą sobie akompaniował, zwłaszcza techniki slide. Doskonale zapowiadającą się karierę Johnsona przerwał jednak Wielki Kryzys. Później muzyk koncertował jeszcze w wielu miejscach południa Stanów Zjednoczonych. Zmarł w 1945 roku w wieku 48 lat.   

O twórczości Blind Willie Johnsona przypomina kompilacja "God Don't Never Change: The Songs Of Blind Willie Johnson", która nakładem Alligator Records ukaże się 26 lutego. Album wyprodukował zdobywca Grammy Jeffrey Gaskill, a wśród wykonawców, którzy na warsztat wzięli utwory Johnsona są m.in Tom Waits, Lucinda Williams, Derek Trucks i Susan Tedeschi czy Sinéad O'Connor.

"Nigdy, aż do czasów dzisiejszych nie słyszałem gracza slide, którego muzyka byłaby tak naładowana emocjami - mówi Derek Trucks - Słyszałem w życiu tylko kilka rzeczy, które uderzyły mnie równie mocno. W jego nagraniach jest coś bardzo szczerego. Blind Willie Johnson należy do zaledwie garstki muzyków, których twórczość jest dla mnie niemal święta. Jego piosenki, teksty i zdolność do połączenia śpiewu i gry slide były wprost niesamowite. To brzmi jakby pochodziło z innego świata."

Lista utworów:
1) Soul Of A Man (Tom Waits)
2) It's Nobody’s Fault But Mine (Lucinda Williams)
3) Keep Your Lamp Trimmed And Burning (Derek Trucks i Susan Tedeschi)
4) Jesus Is Coming Soon (Cowboy Junkies)
5) Mother’s Children Have A Hard Time (The Blind Boys of Alabama)
6) Trouble Will Soon Be Over (Sinéad O'Connor)
7) Bye And Bye I’m Going To See The King (Luther Dickinson feat. The Rising Star Fife & Drum Band)
8) God Don’t Never Change (Lucinda Williams)
9) John The Revelator (Tom Waits)
10) Let Your Light Shine On Me (Maria McKee)
11) Dark Was The Night, Cold Was The Ground (Rickie Lee Jones)