Jarek Śmietana Band "Psychedelic - Music Of Jimi Hendrix"

Newsy
Jarek Śmietana Band "Psychedelic - Music Of Jimi Hendrix"

Nowa, sensacyjna płyta Jarka Śmietany z rewelacyjnymi aranżacjami jedenastu utworów wokalno-instrumentalnych, kompozycji niezrównanego giganta gitary Jimi'ego Hendriksa, już w sprzedaży!

Wyjątkowość tego krążka (oprócz samej muzyki) stanowi fakt, że Jarek Śmietana występuje na tym CD w roli głównego wokalisty. Dodatkową atrakcją płyty jest udział specjalnych gości, przede wszystkim światowej sławy wirtuoza skrzypiec Nigela Kennedy’ego.

Postanowiliśmy zapytać Jarka Śmietanę o pewne nurtujące nas kwestie:

 • Od lat jesteś uznawany za #1 gitary jazzowej w Polsce. Dlaczego akurat Jimi Hendrix?
"W 1967 roku miałem 16 lat, po raz pierwszy usłyszalem Jimi'ego Hendriksa i jego płytę "Are You Experienced". Od tego czasu wiedziałem, że będę gitarzystą. Niewiele osób wie, że od roku 1969 do 1971 prowadziłem blues rockową grupę Hall. Graliśmy w większości utwory Hendriksa , B.B. Kinga, Alberta Kinga, Ray Charlesa i Fleetwood Mac. Jazzem zainteresowałem się w 1971 roku usłyszawszy nagranie Wesa Montgomerego i potem płytę  Milesa Davisa. Zakochałem się w jazzie. Od tego czasu wiedziałem już ze będę gitarzysta jazzowym. Przez 38 lat do tej pory szlifuję warsztat gitarzysty jazzowego, ale zawsze w mojej muzyce były wpływy bluesa, a często tez rocka. Teraz mając ponad 50 lat i ugruntowaną pozycję muzyka grającego jazz oraz pokrewne progresywne gatunki, z radością wracam do moich pierwszych fascynacji muzycznych jakimi są nagrania Hendriksa."
 • Czy uważasz, że Jego muzyka przetrwała próbę czasu?
"Myślę, że mimo upływu ponad 40 lat, do tej pory nie pojawił się równie ekspresyjny gitarzysta. Miles Davis powiedział kiedyś, że muzyka Jimiego to jazz najczystszej próby i ja sie z tym zgadzam. Hendrix wymyka sie wszelkim szufladkom - jego nagrania z plyty "Electric Ladyland" to jazz, blues, rock i pop jednocześnie. To poprostu wspaniała muzyka, której ząb czasu nie tknął, tak jakby była z czystego złota"
 • Co czułeś grając po latach muzykę Jimiego Hendriksa?

"Nagrywając tę płytę czułem, że wracam do swoich korzeni. Byłem szczęśliwy, że moja kariera muzyka jazzowego zaczęlł się właśnie od Hendriksa - gitarzystę, którego uważam za geniusza, a jego muzykę za wartość nieprzemijającą."

Na krążku "Psychedelic" znajdziemy następujące utwory:

 1. Crosstown Traffic
 2. Up To The Sky
 3. Purple Haze
 4. Still Rainning (Rainy Day)
 5. Fire
 6. The Third Stone From The Sun
 7. Manic Depression
 8. Voodoo Child
 9. Wind Cries Mary
 10. Red House Blues
 11. Little Wing

Płyta nagrana została w składzie: Jarek Śmietana (#1 gitary jazzowej w Polsce), Wojciech Karolak (legendarny organista jazzowy i rhythm and bluesowy) , Pawel Maciwoda (aktualnie basista zespolu Scorpions)  oraz Krzysztof Dziedzic (czolowy polski perkusista).