14 Finał Ligi Rocka '09 - młodzieńczy rock nigdy nie umiera

Newsy
14 Finał Ligi Rocka '09 - młodzieńczy rock nigdy nie umiera

Ostatnie dni maja były dość pracowitym okresem a wszystko kręciło się wokół zbliżającego się 14 ogólnopolskiego Finału LIGI ROCKA. Sztandarowa nazwa "ligowej imprezy" znana jest już niemal w całej Polsce.


To od wielu lat jeden z ciekawszych festiwali rockowych na Dolnym Śląsku a może nawet w naszym kraju. To zachęca do dalszego działania animatorów życia muzycznego a przede wszystkim głównego organizatora Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Początkowo był tylko i wyłącznie jeleniogórskim Przeglądem Grup Rockowych, po czym impreza zaczęła nabierać większego znaczenia a obecność zespołów z różnych zakątków Polski już nikogo nie dziwi.


Do 14 Edycji tej imprezy zgłosiło się 176 zespołów, z czego organizatorzy wybrali te najciekawsze, które są najbardziej kreatywne i nie podrabiają swoich rockowych idoli spod znaku Slayer, Iron Maiden czy The Cure. W odróżnieniu od poprzednich lat tym razem zamiast "metalu" dominował hard core, alternative rock a także melodyjny punk rock, który ostatnimi czasy cieszy się wśród młodzieży sporym powodzeniem. Tak też było podczas ostatniego 14 Finału LIGI ROCKA, która to tegoroczna Edycja odbywała się z udziałem czeskich zespołów w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego oraz ze środków budżetu Państwa. Przekraczamy Granice.


W tym roku zamiast małej sali koncertowej tzw. Open Air - wielka scena zawodowa ekipa nagłaśniająca i ogromna przestrzeń przed sceną. Tego dnia pogoda dopisała na zewnątrz świeciło słońce i wszystko budziło się do życia. Parę minut po 17-tej ruszył wielki finał. Do konkursowych zmagań stanęło 7 zespołów w tym dwa zespoły z Czech, którym przysłuchiwało się profesjonalne jury pod przewodnictwem Mietka Jureckiego - muzyk(znany i ceniony w branży basista, który jeszcze jako "Mechanik"nagrał kilka własnych autorskich płyt a później współpraca z całą czołówką polskiego rocka m.in. Budka Suflera), Krzysztof Misiak - muzyk (ceniony gitarzysta, który ma na koncie swoje własne dokonania, współpracuje z całą czołówką polskiej sceny rockowej i jazzowej). Marek Raduli - jeden z ciekawszych gitarzystów mający na swoim koncie dziesiątki projektów z udziałem czołówki polskiego rocka. Powołane do wydawania wyroków ciało pełne było surowości i większość muzyków musiało się z tym liczyć.

Młoda a także ta pamiętająca czasy, kiedy Liga startowała publiczność po raz kolejny udowodniła, iż jest najlepszą rockową widownią w kraju - to słowa niemal wszystkich występujących zespołów, które miały na scenie do swojej dyspozycji półgodzinny set. Na pierwszy ogień poszedł zespół Fucktory grupujący muzyków z Nowej Soli oraz Głogowa, który niczym nie skrępowany i obyty ze sceną zagrał sporą dawkę mocnego rocka. Jurorzy od razu zwrócili uwagę na grę tej młodej kapeli, która już miała kilka wygranych przeglądów. Najciekawszym basistą okazał się muzyk z tej formacji Marek Dyk

 

Grupa Ebola Cereal z Katowic zagrała klasyczny amerykański rock z elementami grunge’u łącząc w swojej muzyce w niebanalny sposób melodię, wokal i instrumentarium. Jak się okazało Ebola Cereal jest już zaprawiona w bojach, Dało się zauważyć, iż zespół najlepiej czuł się właśnie w takim onturażu. Muzycy wraz z wokalistą pokazali się w pełnym blasku, co zresztą udowodnili dwaj gitarzyści basowy Dominik Czajkowski i Wojciech Babiński, którzy otrzymali specjalne wyróżnienie dla najciekawszego basisty "za profesjonalizm, spójność i dobrą technikę gry" a firma Music Info ufundowała muzykom nowy model gitary marki Washburn Electric Guitar, komplety strun Ernie Ball i szereg innych akcesoriów a firma Exar Electronix ufundowała zestaw efektów gitarowych . Cenne nagrody dla basisty ufundowały także firmy: Interton (Smash Box Ibanez, efekty i auto tuner Ibanez),Roland Polska (unikatowy pasek do basu firmy Boss), Music Z kolei najciekawszym perkusistą okazał się z tej samej kapeli Jacek Pełka, który otrzymał akcesoria muzyczne od Silesia Music Center i zestaw naciągów Evans Drumheads i Soundoff Bass Drum Mute od firmy Music Info, 20 zestawów pałek perkusyjnych Pro Mark La i 20 kompletów pałek perkusyjnych Mapek, Interton Kaczorowski, Tyszko ufundował podwójną stopę z futerałem marki Tama.

Kolejny finalista czeski zespół Hush pozostający w latach 70. i 80. zademonstrował swoistą mieszankę rocka i bluesa. Mimo, iż nie zdobyli żadnej nagrody i wyróżnienia to ich występ mógł się podobać, potrafili przynajmniej rozbujać młodą widownię.


Najciekawszym wokalistą tegorocznego finału został Karol Ryszawy z zespołu Ebola Cereal , który okazał się prawdziwym frontmanem śpiewający momentami falsetem zwrócił na siebie wyraźną uwagę. Najciekawszym zespołem okazała się wrocławska grupa Heap of Ashes. To właśnie oni zgarnęli pierwszą nagrodę "za autentyczność i wyjątkowy sposób wyrażania siebie w muzyce" otrzymując od warszawskiego TR Studios profesjonalną sesję nagraniową a od firm: Music - Info ,Silesia Music Center, Arcade Audio, FX Music Group, Roland Polska, Interton, Music Dealer zestaw nagród muzycznych w postaci sprzętu i instrumentów muzycznych.


Jak łatwo dało się zauważyć, tegoroczną Ligę Rocka opanowały młode ambitne zespoły, dopiero wchodzące na rynek a w kilku przypadkach debiutujące na tak dużej imprezie. I trudno się dziwić, że nie wszystkie wytrzymały napięcia. Ogromna scena i nowe miejsce miało na to też wpływ zważywszy, iż na co dzień grupy grają w małych salkach i klubach. Poza paroma wyjątkami znaczna część zespołów nie była jak do tej pory obecna na antenach radiowych, nie mając zatem żadnej praktycznie okazji do lansowania swojego repertuaru. W tej sytuacji "wielką sztuką" jest wywołanie entuzjazmu u młodej widowni i to na dodatek "na żywo".

Jak powiedzieli Jurorzy pod przewodnictwem znanego basisty Mietka Jureckiego, tegoroczny 14 Finał LIGI ROCKA stał na wysokim poziomie, przeważała przede wszystkim młodość i charyzma. Każda z 7-miu grup biorących udział w "rockowych zmaganiach" wyszła poza amatorską przeciętność a nagroda w postaci sesji nagraniowej dla Heap Of AsheS jak sądzę wpłynie na rozwój tego utalentowanego zespołu, któremu wróżę podobną karierę jak zeszłorocznej grupie Chemical Garage , który wygrał Ligę Rocka a dzięki sesji nagraniowej jaką otrzymał w nagrodę wydał płytę i pojawił się na antenach 17 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia . Po ceremonii wręczenia nagród wystąpiła ponownie nagrodzona formacja Heap of Ashes a po nich nagrodzona ostatnimi Fryderykami grupa COMA Znakomite brzmienie zespołu, świetne kompozycje i interesujące teksty napisane przez wokalistę Piotra Roguckiego to najnowsze oblicze zespołu Coma. Dwugodzinny koncert zespołu był jednocześnie promocją ich ostatniego albumu "Hipertrofia".

15 Edycja LIGI ROCKA zacznie się od września 2009 stąd też wszystkie zespoły zainteresowane udziałem w tej imprezie proszone są o przesyłanie swoich zgłoszeń w postaci CDR’ów i notki o zespole pod adresem: JCK/ Jelenia Góra ul. 1 Maja 60, 58 - 500 Jelenia Góra z dopiskiem 15 edycja Ligi Rocka.

Więcej informacji niebawem na stronie: www.jck.pl

Opr. Andrzej Patlewicz