Niña Pastori na Festiwalu Gitara+ Ladies

Newsy
Niña Pastori na Festiwalu Gitara+ Ladies

Niña Pastori - obecnie najpopularniejsza w Hiszpanii wokalistka flamenco wystąpi 7 października w Narodowym Forum Muzyki w ramach kobiecej edycji Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego.

Niña umiejętnie łączy flamenco z elementami popu, dzięki czemu zdobywa serca szerokiej publiczności. Świadczą o tym sprzedane ponad 2 miliony płyt, 5 nominacji i 3 latynoskie nagrody Grammy. Pierwszy i jedyny w Polsce koncert Divy Flamenco zakończy "najpiękniejszą" edycję festiwalu GITARA+.  

Flamenco było jej nieuniknionym przeznaczeniem. Niña Pastori, czyli Maria Rosa García García, urodziła się w 1978 roku w San Fernando, w hiszpańskiej prowincji Kadyks. Jej matka, śpiewająca pod pseudonimem La Pastori, była wówczas słynną piosenkarką flamenco. Dlatego, kiedy Maria również zaczęła występować na scenie, zaczęła przedstawiać się jako Niña (czyli z hiszp. "dziewczynka") Pastori. Artystka rzeczywiście zaczęła swoją karierę bardzo wcześnie, bo już w wieku 8 lat. Natomiast, kiedy ukończyła 12 rok życia, jej edukacją muzyczną zajął się Camarón de la Isla, jedna z największych andaluzyjskich legend flamenco.

Debiutancki album Niñy Pastori "Entre Dos Puertos", nagrany przez nią w wieku 18 lat, okazał się prawdziwym objawieniem i rozpoczął nową ewolucję w historii flamenco. Od tamtej pory każda z wydanych przez nią płyt, okazywała się bezprecedensowym sukcesem. Wykorzystując elementy popu, wokalistka dotarła ze swoją muzyką również do młodego pokolenia. Była regularnie nominowana do Nagród Latin Grammy, zwyciężając w kategorii Najlepszy Album Flamenco za No Hay Quinto Malo i Najlepszy Album z Żeńską Muzyką Pop za Joyas Prestadas.

W 2014 roku Pastori zaskoczyła swoich fanów płytą "Raiz", nagraną wraz z argentyńską piosenkarką Soledad Pastorutti oraz meksykańską wokalistką Lilią Downs, w której głosy trzech różnych kultur splatają się ze sobą we wspólnej wrażliwości muzycznej. Album zdobył kolejną w karierze Pastorii Nagrodę Latin Grammy (za Najlepszego Albumu z Muzyką Folkową) oraz, jako pierwszy w historii album flamenco, otrzymał nominację do amerykańskiej nagrody Grammy.

Festiwalowy koncert Niñy Pastori to jej pierwszy występ w Polsce. Ekspresyjny wokal Hiszpanki zabrzmi wtedy w nowo otwartym Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. "Nowoczesny budynek, zaprojektowany w oparciu o wierność klasycznym kanonom piękna, będzie doskonałą oprawą dla niesamowitego brzmienia Pastori" - mówi Katarzyna Krzysztyniak, Dyrektor Generalny Festiwalu.

Powód dla zorganizowania koncertu w NFM-ie jest jeszcze jeden. Olbrzymia sala będzie mogła pomieścić prawie 2000 widzów, których spodziewają się organizatorzy. Koncert "bogini flamenco", czyli tej, która "nie tylko flamenco śpiewa, ale flamenco stwarza", uwieńczy kobiecą edycję Festiwalu GITARA+.

XVIII Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA+ Ladies

7 października 2015
Narodowe Forum  Muzyki, pl. Wolności 1, Wrocław

godz. 19:00

Bilety na www.tbox24.pl

www.gitaraplus.pl