B.B. King Tribute - w hołdzie Królowi Bluesa

Newsy
B.B. King Tribute - w hołdzie Królowi Bluesa

16 września ukaże się wyjątkowa płyta B.B. King Tribute - w hołdzie Królowi Bluesa, oddająca cześć zmarłemu 14 maja B.B. Kingowi.

Pomysł stworzenia zespołu, który wykonywałby utwory z repertuaru B.B. Kinga kiełkował w głowie Krzysztofa "Dr Blues" Rybarczyka już od dawna. Lider zespołów Wielka Łódź oraz Dr Blues & Soul Re Vision powołał więc latem 2014 roku projekt Dr Blues - B.B. King Tribute. B.B. King zmarł rok później, 14 maja 2015 roku i w tym momencie projekt Dr Bluesa zyskał także nowy, edukacyjny wymiar, przybliżając i utrwalając dzieło mistrza, którego już nigdy nie usłyszymy na żadnej scenie świata.

W czerwcu i lipcu 2015 roku z inicjatywy Dr Bluesa została zrealizowana wyjątkowa płyta: B.B. King Tribute - w hołdzie Królowi Bluesa z udziałem zaproszonych, najbardziej aktywnych, uznanych i wyjątkowych gitarzystów z szeroko pojętego kręgu bluesa, działających od lat w naszym kraju i mających znaczący wkład w jego popularyzację. Płyta, wydana przez Flower Records pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego, kwartalnika Twój Blues, a także Magazynu Gitarzysta, ukaże się 16 września - z okazji 90 rocznicy urodzin B.B. Kinga, a równocześnie X jubileuszowych obchodów Polskiego Dnia Bluesa. To właśnie w tym dniu, z inicjatywy Sławka Wierzcholskiego - ówczesnego Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego, ustanowiono w 2005 roku święto wszystkich polskich miłośników bluesa.

Trwająca ponad 70 minut płyta zawiera łącznie trzynaście utworów z repertuaru B.B. Kinga, w tym kilka znanych kompozycji. Są to jednak przede wszystkim utwory mniej popularne. Zaproszonym gościom - gitarzystom towarzyszy grupa Dr Blues - B.B. King Tribute. Krzysztof "Dr Blues" Rybarczyk jest producentem tego wydawnictwa i śpiewa we wszystkich utworach, z wyjątkiem pierwszego, w którym partie wokalną wykonuje Niki Buzz.

Dr Blues - B.B. King Tribute:
Krzysztof "Dr Blues" Rybarczyk - śpiew, gitara
Tomasz Orłowski - trąbka
Karol Wieczorek - saksofon tenorowy
Jacek Prokopowicz - organy Hammonda
Jacek Winkiel - instrumenty klawiszowe
Łukasz Chojnacki - gitara basowa
Mariusz "Bobek" Bobkowski - perkusja

Goście specjalni:
Ania Polowczyk - śpiew
Marcin Kajper - saksofon tenorowy i barytonowy
Piotr Kałużny - instrumenty klawiszowe
Joanna Dudkowska - bas
Gospel Joy - chór gospel

Na płycie zagrali gitarzyści: Dariusz Kozakiewicz, Wojciech Hoffmann, Jerzy Styczyński, Jarosław Tioskow, Bogdan Topolski, Leszek Winder, Janusz Siemienas, Bartek Miarka, Grzegorz Kapołka, Leszek Cichoński oraz Jacek Jaguś.

Płyta ma charakter symboliczny, kolekcjonerski i nie jest przeznaczona do powszechnej, publicznej komercyjnej dystrybucji. Album zostanie wytłoczony w limitowanej ilości 1.000 szt. Magazyn Gitarzysta jest patronem medialnym wydawnictwa.