Moreland & Arbuckle wracają do Polski

Newsy
Moreland & Arbuckle wracają do Polski

Na przełomie sierpnia i września na trzynastu koncertach w Polsce wystąpi Moreland & Arbuckle.

Gitarzysta Aaron Moreland i harmonijkarz oraz wokalista Dustin Arbuckle już od ponad dekady eksplorują teren zwany "muzyką rdzennie amerykańską". Zaczynali jako duet grający akustycznego bluesa; dziś tworzą trio o własnym, niepowtarzalnym stylu, określanym jako "roots rock". Powstał on z połączenia bluesowych korzeni z elementami rocka, country, i muzyki folk - oraz ogromnej dawki własnej inwencji twórczej. Od 2011 roku trzecim członkiem zespołu jest perkusista Kendall Newby.

Koncepcja zespołu zmieniała się wielokrotnie. Początkowo skład zawierał basistę, jednakże czas pokazał, że jego brak nie tylko nie osłabia, ale wręcz uatrakcyjnia brzmienie formacji, nadając mu nowej jakości. Dzieje się to głównie za przyczyną specyficznej techniki gitarowej Morelanda, której bogactwo sprawia, że nieobecność basisty nie jest słyszalna. Dużą rolę w kreacji oryginalnego brzmienia ma jeden z używanych przez niego instrumentów: gitaro-bas zrobiony z pudełka po cygarach. Bezsprzecznymi atutami brzmienia Moreland & Arbuckle są też głęboki, zapadający w pamięć głos Arbuckle'a oraz jego inspirowany Little Walterem styl gry na harmonijce.

Mają na koncie sześć albumów. najnowszy, "7 Cities" (Telarc), ukazał się latem 2013 roku. Zawiera 13 utworów, w tym: 8 autorstwa sprawdzonego tandemu Aaron Moreland / Dustin Arbuckle, 4 kompozycje napisane dla zespołu przez przyjaciół oraz zaskakującą wersję jednego z przebojów lat 80. "7 Cities" jest koncept-albumem osnutym wokół mitu "Siedmiu miast ze złota", którego akcja miała się dziać wieki temu m.in. na terenach będących dziś stanem Kansas. Muzycznie jest to kontynuacja dobrze znanego fanom M&A stylu. Ciekawostką jest to, że po raz pierwszy płytę wyprodukował nie Aaron Moreland, a wywodzący się z indie-rockowego środowiska Matt Bayles (znany ze współpracy z zespołami takimi, jak Mastodon, the Sword, czy Isis).

Zespół niedawno zarejestrował materiał na kolejną płytę, która ma się ukazać wiosną przyszłego roku.

Trasa:

25.08 Poznań - Alligator
26.08 Kielce - Wojewódzki Dom Kultury
28.08 Mszana Dolna - Folwark Stara Winiarnia
30.08 Ciechocinek -  Blues bez barier
31.08 Toruń - Pamela
01.09 Łódź - New York
02.09 Elbląg - Mjazzga
03.09 Gdynia - Blues Club
04.09 Gorzów Wlkp. - Pod Filarami
05.09 Głogów - Piwnica Artystyczna pod Św. Mikołajem
06.09 Dobromierz - Gminny Ośrodek Kultury
08.09 Bratislava,  SK - Muzeum Obchodu
09.09 Ceske Budejovice, CZ Highway 61
10.09 Vienna A - Reigen Live
11.09 Prerov CZ - Blues nad Becvou
12.09 Józefów - Lep na bluesa
13.09 Tarnowskie Góry - Gwarki

Organizator: Agencja Koncertowo-Wydawnicza Delta