Rawa Blues Festival - 35 edycja

Newsy
Rawa Blues Festival - 35 edycja

Znamy już gwiazdy jubileuszowej, 35 edycji Rawy Blues. Festiwal odbędzie się 3 października w katowickim Spodku.

Na scenie Spodka wystąpi znakomity gitarzysta, wokalista i kompozytor Elvin Bishop. Był muzykiem Paul Butterfield Blues Band - zespołu, który w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia zrewolucjonizował amerykańską scenę muzyczną. Nagrał singla, który wskoczył do pierwszej trójki listy przebojów "Billboardu" i do dziś chętnie wykorzystywany jest przez branżę filmową. Pracował m.in. z Johnem Lee Hookerem, Cliftonem Chenierem B.B. Kingiem oraz The Allman Brothers Band. Od niedawna może poszczycić się członkostwem w elitarnym "Rock and Roll Hall of Fame". Ostatni album gitarzysty "Can't Even Do Wrong Right" ukazał się w 2014 roku nakładem wytwórni Alligator. W maju tego roku Bishopa wyróżniono trzema nagrodami Blues Music Awards (w kategorii najlepszy album, najlepszy utwór (tytułowy "Cant' Even Do Wrong Right") oraz najlepszy zespół).

Zobaczymy również znakomitą amerykańską wokalistkę Bettye LaVette.  LaVette jest w muzycznym biznesie od ponad 50 lat. W swojej bogatej karierze nagrała między innymi takie klasyki jak: "Wish You Were Here" Pink Floyd, "Nights In White Satin" The Moody Blues, czy "Love Reign O'er Me" The Who i nadała im nowy wymiar. Zabrzmiały one jakby zostały napisane specjalnie dla niej, a ta sztuka udaje się tylko nielicznym...  O pozycji Betty LaVette w USA świadczy fakt, że w 2009 roku została zaproszona do udziału w specjalnym koncercie z okazji inauguracji prezydentury Baracka Obamy. Zaśpiewała wówczas utwór "A Change Is Gonna Come" w duecie z Jonem Bon Jovi.  Wokalistka przyjedzie na Rawę Blues z najnowszym albumem "Worthy".  Znalazły się na nim między innymi kompozycje znane z repertuaru Rolling Stonesów, Beatlesów (przepiękna, mocno zmieniona wersja "Wait" z albumu "Rubber Soul") i Boba Dylana. Ale podczas katowickiego koncertu nie zabraknie też z pewnością klasycznych hitów artystki z "Let Me Down Easy" na czele.

W Spodku wystąpi również przedstawiciel młodego pokolenia amerykańskich bluesmanów - gitarzysta i wokalista Jarekus Singleton. Debiutancką płytę Singleton, który z powodu kontuzji musiał przerwać swoją świetnie zapowiadającą się koszykarską karierę, "Heartfelt" wydał jeszcze na własną rękę (był rok 2011), ale zdolnego muzyka i wokalistę szybko zauważył Bruce Iglauer i przekonał do podpisania papierów z Alligator Records. W barwach tej legendarnej bluesowej wytwórni ukazał się album "Refuse To Lose", który zebrał bardzo dobre recenzje w branżowej prasie.

Kolejną gwiazdą będzie pochodzący z Florydy gitarzysta i wokalista Selwyn Birchwood. Selwyn jest o pięć lat młodszy od śląskiego festiwalu. Jego kariera nabrała rozpędu w 2013 roku, kiedy wygrał międzynarodowy konkurs International Blues Challenge. W pokonanym polu zostawił ponad 120 wykonawców z całego świata. A ponieważ w jury zasiadał również Bruce Iglauer - droga do słynnej wytwórni Alligator Records stała przed młodym artystą otworem. Wcześniej Birchwood wydał dwie płyty własnym sumptem, ale dopiero debiut dla Alligatora zatytułowany "Don't Call No Ambulance" przyniósł mu spory rozgłos i uznanie wśród miłośników bluesa, które znalazło swoje odzwierciedlenie w nagrodzie Blues Music Awards w kategorii "najlepszy album nowego wykonawcy".

Wystąpi również, oczywiście, dyrektor Rawy, Irek Dudek, który w tym roku może cieszyć się nie tylko rocznicą swojego festiwalu, ale również okrągłą rocznicę - 50 lat gry na harmonijce ustnej. Dudek wystąpi z big bandem, z którym przypomni przede wszystkim materiał z płyty "No.1". Ale w repertuarze koncertu nie zabraknie także paru niespodzianek.

Na Rawę - i to po raz trzynasty - wróci również Sławek Wierzcholski z Nocną Zmianą Bluesa. Na dużej scenie wystąpią także Boogie Boys, Romek Puchowski, Wielka Łódź i Blues Junkers.

Na małej scenie zapewniony występ mają zespoły: Acustic, Droga Ewakuacyjna, Joanna Knitter Blues & Folk Connection, Manfredi & Johnson, Sex Machine Band oraz Wes Gałczyński & Power Train. Dwójkę z nich zobaczymy jednak na scenie dużej. O tym, kto to będzie zdecydują internauci oraz publiczność w Spodku. Plebiscyt internautów wciąż trwa. Wystarczy polubić oficjalny fanpage festiwalu na Facebooku lub zarejestrować się na stronie RawaBlues.com.

Więcej informacji na stronie: www.rawablues.com

Magazyn Gitarzysta jest patronem medialnym festiwalu.