40 lat Maanamu

Newsy
40 lat Maanamu

Czterdzieści lat temu Kora, Marek Jackowski i Milo Curtis założyli zespół Maanam.

Maanam po persku znaczy: kocham cię. Młodych ludzi w tamtych czasach fascynował mistyczny Wschód: Indie, Persja, Japonia, Chiny. Milo po kilku koncertach odszedł do zespołu Ossjan. Do Kory i Marka dołączył Brytyjczyk - John Porter. Maanam koncertował w małych klubach. W 1977 roku w warszawskim klubie Pod Kurantem. John i Kora wykonali klasyk Sex Pistols: Pretty Vacant. W 1979 John odszedł z Maanamu. Do Kory i Marka dołączyli bracia Olesińscy (gitara i gitara basowa) oraz perkusista Paweł Markowski.

W 1980 zespół stał się sensacją festiwalu w Opolu. Sceniczny image Kory, jej zachowanie, fryzura, okulary i przede wszystkim nowofalowy śpiew oraz nowatorskie teksty wstrząsnęły ówczesną Polską. Krajem, który stał na progu rewolucji. Solidarność wlała ducha w polski naród. Muzyka Maanamu była soundtrackiem do tych historycznych wydarzeń. Winylowe płyty "Maanam", "O!", "Nocny Patrol" i zawarte na nich przeboje stały się hymnem pokolenia, Kora zaś największą gwiazdą epoki. W obawie przed rozruchami koncerty Maanamu w największych halach chronione były przez milicję. Temperatura podczas tamtych występów sięgała zenitu. "Żądza pieniądza", "Oddech szczura", "Szary człowieku", "Krakowski Spleen", "Kreon". Kora w swoich tekstach opisała wrzenie rewolucji oraz smutę stanu wojennego.

Muzyka Maanamu w muzycznej syntezie prezentowała emocjonalne życie Polaków, ich nadzieje i ich rozpacz. Kora tworzyła najpiękniejsze rockowe erotyki. "Kocham cię kochanie" - to miłosny hymn kilku pokoleń. W latach 80. zeszłego stulecia Maanam osiągnął szczyt artystycznych możliwości. Wspaniałe kompozycje Marka Jackowskiego, wirtuozerska gitara Ryszarda Olesińskiego, melodyczny bas Bogdana Kowalewskiego oraz oszczędna, prosta perkusja Pawła Markowskiego. Maanam grał koncerty w całej zachodniej Europie. Nagrywał płyty w Niemczech. W wolnej Polsce po roku 1989 zespół stał się bardziej liryczny, wręcz mistyczny. Płyty "Derwisz i Anioł", "Róża" i "Łóżko" to albumy, które odniosły komercyjny i artystyczny sukces: gigantyczne trasy koncertowe, wspaniałe teledyski, festiwale i nagrody.

Maanam dziś już nie gra koncertów. W 2013 roku zmarł Marek Jackowski. Jednak Maanam, czyli "kocham cię" nadal cieszy się miłością słuchaczy.

Już jesienią z okazji jubileuszu zespołu, na rynku ukaże się specjalne wydawnictwo. To będzie podwójna płyta, która przypomni drogę artystyczną tego fascynującego zespołu. Zespołu, którego jądrem była Kora i Marek Jackowski. Para, która stworzyła ponad sto piosenek, z których zaprezentujemy 40 na 40-lecie.

Maanam - 40 lat (1975- 2015)

ALBUM 1

1. Brave Gun
2. Szał niebieskich ciał
3. Jestem kobietą
4. Krakowski spleen
5. Miłość jest jak opium
6. Kocham cię kochanie moje
7. Luciolla
8. Lipstick On The Glass
9. Życie za życie
10. Lata dziecinne
11. Anioł
12. Wyjątkowo zimny maj
13. Róża
14. Zapatrzenie
15. Bez ciebie umieram
16. Po prostu bądź
17. Po to jesteś na świecie
18. Miłość od pierwszego spojrzenia
19. Wolno wolno płyną łodzie
20. Tu jest mój dom

ALBUM 2

1. Boskie Buenos
2. Oddech szczura
3. Cykady na cykladach
4. Och ten Hollywood
5. O! Nie rób tyle hałasu
6. Paranoja jest goła
7. Electro spiro contra Zanzara
8. Raz dwa raz dwa
9. To tylko tango
10. Street Cowboys
11. Derwisz
12. Samotność mieszka w pustych oknach
13. Wieje piaskiem od strony wojny
14. Nic dwa razy
15. Mówią, że miłość mieszka w niebie
16. Puerto Rico
17. Hotel Nirwana
18. Do kogo biegłam
19. Ocean wolnego czasu
20. Karuzela z Madonnami