VIII edycja festiwalu Akademia Gitary

Newsy
VIII edycja festiwalu Akademia Gitary

VIII edycja festiwalu Akademia Gitary odbędzie się między 14 sierpnia a 6 września.

Tegoroczną edycję rozpocznie wyjątkowy koncert inauguracyjny, podczas którego na scenie spotkają się francuski wirtuoz akordeonu Richard Galliano, wybitny gitarzysta klasyczny Łukasz Kuropaczewski oraz orkiestra Teatru Muzycznego pod batutą Krzesimira Dębskiego. Podczas inauguracji będzie miała miejsce polska premiera kompozycji Petite Concerto autorstwa Aleksandra Tansmana. Transkrypcji utworu na gitarę i orkiestrę dokonał ceniony włoski kompozytor Angelo Gilardino, dedykując ją Łukaszowi Kuropaczewskiemu.

Kompozycja zostanie prapremierowo wykonana 14 sierpnia w Archikatedrze w Gnieźnie (godz. 19:00) oraz 15 sierpnia w poznańskiej Auli UAM (godz. 19:00, Bilety dostępne na stronie eBilet.pl, bilety24.pl oraz w CIM).

Artyści 2015


Jak co roku, na wielkopolskie sceny organizatorzy zapraszają najbardziej utalentowanych muzyków klasycznych oraz wirtuozów innych gatunków muzycznych, w tym flamenco, jazzu, rocka i bluesa. W gronie tegorocznych artystów znaleźli się m.in.: Marek Napiórkowski, Atom String Quartet, Woch & Guzik Duo, Petrit Çeku, Adriano Del Sal, Krzysztof Meisinger, Tomasz Zawierucha, Duo Arpeggione oraz Daniel Spaleniak.

Mistrz flamenco: Gerardo Núñez


Tydzień po koncercie inauguracyjnym, 22 sierpnia, za sprawą Akademii Gitary w Poznaniu zagości światowa gwiazda muzyki flamenco - Gerardo Núñez. To, obok goszczącego na ubiegłorocznej edycji festiwalu Vicente Amigo, najważniejsza postać gitary flamenco na świecie. Grę Núñeza wyróżnia wyjątkowa wirtuozeria i umiejętność łączenia stylów muzycznych. Jego twórczość jest głęboko zakorzeniona w tradycji flamenco, jednak muzyk nie boi się czerpać także z innych gatunków, w tym szczególnie z jazzu.

Podczas nadchodzącego koncertu Gerardo Núñez zaprezentuje zarówno utwory zarejestrowane na jego ostatnim albumie "Travesia" z 2012 roku, jaki i kompozycje z wcześniejszych płyt, m.in. "Andando El Tiempo" (2004), "Calima" (1998) oraz "Jucal" (1994). W programie nie zabraknie tradycyjnych form flamenco takich jak farruca, rondeña, sevillanas oraz, przede wszystkim, bulería.

Na koncercie wystąpią:
Gerardo Núñez - gitara
Ángel Sánchez "Cepillo" - instrumenty perkusyjne
Pablo Martín - kontrabas

Światowy poziom tegorocznego Kursu Mistrzowskiego


Akademia Gitary posiada także wymiar edukacyjny. Międzynarodowy charakter festiwalu stwarza wyjątkowe środowisko do nauki i rozwoju, co wykorzystywane jest podczas organizacji Kursów Mistrzowskich. Do uczestnictwa w kursach zapraszamy młodych adeptów gitary klasycznej, oferując im możliwość szlifowania umiejętności pod okiem wyjątkowej kadry nauczycielskiej, w której skład wchodzą najlepsi pedagodzy i uznani na całym świecie gitarzyści. Są wśród nich m.in. profesor Piotr Zaleski, profesor Marek Zieliński, Łukasz Kuropaczewski, Adriano del Sal, Jan Depreter, Gabriel Bianco i Marek Napiórkowski.

Tegoroczny Kurs odbędzie się w dniach 23-29 sierpnia w Jarocinie. Zapisy trwają.

Happening Gitarowy na Starym Rynku w Poznaniu


Kulminacją działań popularyzujących gitarę - stanowiących główną misję festiwalu - jest Happening Gitarowy na poznańskim Starym Rynku, gromadzący rok rocznie kilkuset amatorów tego instrumentu. Happening to zarazem największe wydarzenie w programie Akademii Gitary. Planowana na 30 sierpnia 2015 impreza każdego lata gromadzi w jednym miejscu kilkuset amatorów sześciu strun. Na Happeningu zagrać może dosłownie każdy! Wystarczy naprawdę niewiele - gitara klasyczna, elektryczna, ukulele… i dobre chęci. Tegorocznym utworem będzie "Don’t worry, be happy" z repertuaru Bobby'ego McFerrina.

Gitarowe święto w całej Wielkopolsce


Koncerty, warsztaty, happeningi, projekty dla dzieci i seniorów, pikniki gitarowe… a to jeszcze nie wszystko! W programie już tradycyjnie pojawi się gitara pod niemalże każdą postacią. Klasyka, jazz, flamenco, jazz, a nawet alternatywa zabrzmią w otoczeniu najpiękniejszych miejsc województwa. Festiwal już od ośmiu lat dociera z sześcioma strunami do kilkudziesięciu miejsc Wielkopolski, co czyni go jedynym w Europie wydarzeniem muzycznym z gitarą na pierwszym planie o tak dużym zasięgu i wysokiej randze.

Wstęp na większość wydarzeń jest darmowa. Bilety na Inaugurację Festiwalu dostępne w serwisach: www.eBilet.pl, www.bilety24.pl oraz w poznańskim CiM.

Więcej informacji o festiwalu oraz szczegółowy program festiwalu na www.akademiagitary.pl oraz www.facebook.com/akademiagitary.festiwal

Magazyn Gitarzysta jest patronem medialnym imprezy

fot. Zuzanna Szczerbińska