Albumy koncertowe King Crimson w sklepach

Newsy
Albumy koncertowe King Crimson w sklepach

Do sklepów trafiły wczoraj koncertowe albumy King Crimson zawierające nagrania z występów zespołu z lat 1969 - 1972.

Fani będą mogli zaopatrzyć się w trzy albumy koncertowe: "Live At The Marquee, London, July 6th, 1969", "Live At The Marquee, London, August 10th, 1971" oraz "Live In Guildford, November 13th, 1972".

Live At The Marquee, London, July 6th, 1969

5 lipca 1969 r. King Crimson wystąpili przez 500 tysiącami widzów w londyńskim Hyde Parku podczas koncertu, którego główną gwiazdą byli The Rolling Stones. Dla KC był to punkt zwrotny w karierze. Następnego wieczoru jak zwykle zagrali swój regularny już koncert w wypełnionym po brzegi klubie Marquee. Taśma zarejestrowana przez jednego z widzów wiele lat później trafiła do Roberta Frippa i wytwórni DGM. Poddano ją szeroko zakrojonej renowacji, lecz - co zrozumiałe - jej jakość nigdy nie zbliży się do standardów hi-fi. Jest to jednak jedno z najwcześniejszych nagrań zespołu, prawdziwa perełka dla fanów.

Koncert odbył się trzy miesiące przed premierą albumu "In The Court Of The Crimson King" i w jego programie znalazły się utwory z tej płyty. Na taśmie udało się uchwycić surową siłę formacji, która sprawiła, że King Crimson stali się jednym z "najgorętszych" nowych zespołów w Londynie. Na płycie znalazło się też jedyne zarejestrowane wykonanie "Trees" z października 1969 r. Choć żadne wysiłki nie były w stanie naprawić jego słabej jakości, trafiło na album jako prawdziwy rarytas.

Lista utworów:
1. 21st Century Schizoid Man
2. Drop In
3. I Talk To The Wind
4. Epitaph
5. Travel Weary Capricorn
6. Improv
7. Mars


Live At The Marquee, London, August 10th, 1971

Jednym z najmilszych efektów wznowień wydawanych z okazji 40-lecia King Crimson było ciepłe przyjęcie i nowe spojrzenie na album "Islands" z 1971 r. Od dawna przyćmiony przez koncertową sławę składu z 1969 r., który go poprzedzał i składów z lat 1972-74, które po nim nastąpiły, zespół z tamtego okresu był zdecydowanie niedoceniany. Nagrania odkryte w 2012 r. w archiwum wytwórni DGM potwierdzają, że skład KC z 1971 r. podczas występów w niczym nie ustępował ani tym wcześniejszym, ani późniejszym. W środku sesji nagraniowych do "Islands" zespół wrócił do legendarnego klubu Marquee, by zagrać dwa koncerty specjalne (szybko dodano trzeci).

W nagraniach zarejestrowanych drugiego wieczoru słychać odprężony, świetnie czujący się na scenie zespół, który gra utwory z trzech wydanych do tamtego czasu albumów oraz większość materiału z "Islands". To jedyny skład w długiej historii King Crimson, który wykonał na żywo utwory z pierwszych czterech albumów studyjnych. Nic dziwnego, że album uważany jest za kluczowy w katalogu nagrań live zespołu. Dla fanów - absolutna konieczność!

Lista utworów:
CD 1:
1. Pictures Of A City
2. Formentera Lady
3. The Sailor's Tale
4. Cirkus
5. The Letters
6. Cadence & Cascade
CD 2:
1. Improv
2. Ladies Of The Road
3. Robert Fripp: Announcement
4. 21st Century Schizoid Man


Live In Guildford, November 13th, 1972

Znakomita reputacja składów King Crimson z lat 1972-74 opiera się na występach takich jak ten. W październiku 1972 r. zespół zagrał trzy koncerty w Zoom Club we Frankfurcie i zarejestrował dla telewizji koncert w Beat Club Germany. Zaraz potem wyruszył na trasę po Zjednoczonym Królestwie. Koncert w Guildford był czwartym podczas tej trasy i w jego programie znalazł się materiał z albumu, który przyjął postać "Larks' Tongues in Aspic", gdy King Crimson nagrał go w styczniu następnego roku. To zdecydowanie najlepsze istniejące nagranie koncertowe krótkotrwałego, legendarnego pięcioosobowego składu.

Lista utworów:
1. Larks' Tongues in Aspic (Part I)
2. Book of Saturday (Daily Games)
3. Improv: All That Glitters Is Not Nail Polish
4. Exiles