Archiwalne nagrania na płycie Leszka Windera

Newsy
Archiwalne nagrania na płycie Leszka Windera

13 kwietnia nakładem Metal Mind Productions ukaże się album Leszka Windera zatytułowany '3B'.

Na płytę składają się fragmenty koncertów, które zarejestrowano w chorzowskim Domu Pracy Twórczej "Leśniczówka" w latach 1996-1997. Nagrania, to przede wszystkim obraz niczym nieskrępowanych rockowo-bluesowych improwizacji, artystycznych poszukiwań i radości grania. Album został wzbogacony niepublikowanymi dotąd nagraniami zespołu "Bezdomne Psy".

Lista utworów:

1. Blues z serca lasu
2. Zmrok
3. Miłość i wolność
4. Live
5. Nasz sen
6. Bezdomne Psy 4
7. Bezdomne Psy 3
Bonus Track - Bezdomne Psy, Leśniczówka 1986
8. O czwartej rano
9. Krążąc wokół bluesa

Leszek Winder - muzyk pochodzący ze Śląska, uznawany za jednego z najlepszych polskich gitarzystów. W latach 1974-75 współtworzył wraz z Janem Skrzekiem (harmonijka, śpiew), Jerzym Kawalcem (gitara basowa) oraz Michałem Giercuszkiewiczem (perkusja) śląski blues-rockowy zespół Apogeum. Od 1975 r. występował w grupie Krzak, stając się po odejściu Jana Błędowskiego jej liderem i głównym kompozytorem. U schyłku działalności Krzaka rozpoczął równoległe występy pod szyldem Skibiński/Winder Super Session (po śmierci "Skiby" jako Winder Session), zapraszając do wspólnych koncertów i nagrań śmietankę polskich instrumentalistów z kręgu rocka i bluesa. W programach tej formacji uczestniczył także zespół Dżem, a Leszek Winder wziął gościnnie udział w nagraniach na ich debiutancki album, "Cegła".

W roku 1985 zrealizował "na żywo" w studiach Polskich Nagrań swój debiutancki album "Blues Forever", a rok później stanął na czele trio Bezdomne Psy, którą współtworzyli Jerzy Kawalec (gitara basowa) i Michał Giercuszkiewicz (perkusja). Z okazji jubileuszu 25-lecia powstania, w 1999 roku reaktywowała się w oryginalnym składzie grupa Apogeum. Dwa lata później na scenę wraca w swoim najsilniejszym składzie zespół Krzak, podczas koncertów przyjmowany z takim samym entuzjazmem, jak dwadzieścia lat wcześniej. Niestety, we wrześniu 2003 r. śmierć Jerzego "Kawy" Kawalca przerwała działalność grupy.

W roku 2002 Winder zakłada Śląskie Stowarzyszenie Artystów i Twórców SAT. Jako prezes stowarzyszenia realizuje szereg udanych projektów artystycznych promujących śląską muzykę (koncerty, spotkania, warsztaty muzyczne dla młodzieży). W tym samym roku powstaje Śląska Grupa Bluesowa - artystyczna i osobowa kontynuacja zespołów Apogeum i Bezdomne Psy. W 2004 r. rozpoczyna działalność formacja Błędowski-Winder Band - rozwinięcie myśli artystycznej grupy Krzak, bazujące na współbrzmieniu gitary i skrzypiec wraz z mocną, blues-rockową sekcją. W roku 2006 w Blues Top 2005 Winder zostaje wybrany najlepszym gitarzystą bluesowym w Polsce. W 2011 roku grupa Krzak zostaje nagrodzona statuetką Fryderyka w kategorii Najlepszy Album Blues za krążek '4basy'.