Kolejne zespoły na Asymmetry Festival 2015

Newsy
Kolejne zespoły na Asymmetry Festival 2015

Asymmetry Festival ogłasza kolejnych wykonawców, którzy w długi majowy weekend wystąpią we wrocławskim Firleju.

We Wrocławiu usłyszymy mroczne pieśni King Dude, psychodeliczny folk Dead Western, doom metal The Cold Wind, indiepopową elektronikę Fenstera oraz hipnotyzujące gitary Esben And The Witch.

King Dude to Amerykanin wykonujący muzykę z rewirów neofolk, dark folk i gothic country. Jego teksty często dotyczą tematyki śmierci i bólu. King Dude ma na swoim koncie cztery albumy, a ostatni z nich "Fear" ujrzał światło dzienne w 2014 r. Jego pierwsze wydawnictwa przywołują na myśl tradycyjny gitarowy neofolk z pod znaku Death in June. Dopiero od albumu "Burning Daylight" zaczął on eksperymentować z nowymi środkami, wplatając do muzyki elementy gotyckiego country, przywodzącego na myśl dokonania np. Wovenhand. Gdy dodamy do tego niezwykle unikalną barwę głosu wokalisty, która wielu kojarzy się z głosem Michaela Giry ze Swans, otrzymujemy wyjątkowo mroczny i niepokojący klimat.

Kolejnym oryginalnym i intrygującym wykonawcą jest Troy Mighty, ukrywający się pod pseudonimem Dead Western. Amerykanin wykonuje psychodeliczny folk prosto z zachodniego wybrzeża USA. Wczesne nagrania Dead Western opierały się przede wszystkim na akustycznych dźwiękach, które z czasem zostały obudowane produkowanymi przez gitary elektryczne dusznymi loopami oraz dodatkowymi efektami. Ostatnia płyta Troya "Everything, Eternally", która swoją premierą miała w 2012 r., to kolejne mocne, mroczne i gorzkie przesłanie do świata.

The Old Wind powołał do życia Tomas Liljedahl, były wokalista legendarnego Breach. Materiał na debiutancki album "Feast On Your Gone", który ujrzał światło dzienne w 2013 r., Tomas przygotował sam, zagrał również na każdym instrumencie, który możemy usłyszeć na płycie. Do wykonywania numerów na żywo zaprosił kolegów z macierzystego zespołu i wspólnie z nimi ruszył w trasę koncertową, która obejmowała m.in. Roadburn Festival.

Fenster to jeden z młodych podopiecznych niemieckiej wytwórni Morr Music. Całkiem niedawno zespół wkroczył na rynek z płytą "Bones" łączącą w niezwykły sposób folkową wrażliwość i awangardowe klimaty wielkiego miasta. Tę ucieczkę od rzeczywistości trio nazywa zdekonstruowanym popem, który swoją prostotą przenosi słuchaczy do innego, magicznego wymiaru.

Nazwa grupy Esben And The Witch została zaczerpnięta od jednej z duńskich bajek. Nieprzypadkowo. Zespół powstał w Brighton w 2008 r, a już w 2010 roku podpisał umowę z cenioną wytwórnią Matador. Wszystko wskazuje na to, że niedługo mają szansę stać się gwiazdami dużego formatu. Brzmią hipnotyzująco, mrocznie, gęsto i wciągająco, a ich muzykę można śmiało określić jako "pop rodem z koszmaru".

Swój udział w Asymmetry 2015, który odbywać się będzie we wrocławskim klubie Firlej i w Synagodze pod Bocianem, potwierdziły wcześniej zespoły: Torche, Black Pyramid, Lo-Pan, Zeni Geva, Anaal Nathrakh, Matt Elliott, Petrels, Sleeping Bear i Sibyl Vane.

Karnet na trzy dni festiwalu (1-3 V 2015 r.) z pierwszej puli sprzedaży, można nabyć w cenie 180 zł w serwisie Ekobilet.pl oraz na stronie: www.asymmetryfestival.pl