Kolejni wykonawcy na Asymmetry 2015

Newsy
Kolejni wykonawcy na Asymmetry 2015

Do składu szóstej edycji festiwalu Asymmetry, który odbędzie się we Wrocławiu w długi majowy weekend, dołączyli kolejni wykonawcy.

Mocny gitarowy zestaw tworzą niepokorni sludge metalowcy z Torche, uznani przedstawiciele amerykańskiej sceny stoner rockowej w postaci Black Pyramid i Lo-Pan oraz japońscy mistrzowie prog-hardcore’a, Zeni Geva.

Torche powstał w 2004 r. w Miami na Florydzie z inicjatywy wokalisty i zarazem gitarzysty Steve`a Brooksa na gruzach kultowego Floor. Zespół porusza się na pograniczu sludge i doom metalu, a w ciągu 10 lat wydał trzy długogrające albumy oraz całą serię EP-ek, które zyskały uznanie fanów ciężkich brzmień oraz krytyków. W lutym przyszłego roku światło dzienne ujrzy nowy krążek zespołu zatytułowany "Restarter" i to właśnie pochodzący z niego materiał powinniśmy przede wszystkim usłyszeć podczas wrocławskiego koncertu.

Wywodząca się również ze Stanów Zjednoczonych kapela Black Pyramid może pochwalić się trzema albumami oraz kilkoma EP-kami czy splitami. Ostatni z longplayów grupy, zatytułowany "Adversarial", który ujrzał światło dzienne w 2013 r., stanowi doskonały przykład tego, jak wyglądać powinien świeży, błyskotliwy i sugestywny współczesny stoner.

Steve Albini, niezwykle ceniony producent muzyczny, jako jeden ze swoich ulubionych zespołów podaje japoński projekt Zeni Geva. Czy można sobie wyobrazić lepszą rekomendację dla kolejnego wykonawcy Asymmetry Festival? Azjatycki prog-hardcore’owy duet dowodzony przez charyzmatycznego KK Nulla sieje spustoszenie na scenach całego świata od 1987 r. Co ciekawe, Zeni Geva to jeden z pierwszych japońskich składów, który towarzyszył w tournee kapelom pochodzącym z USA, do których możemy zaliczyć takich tuzów muzyki alternatywnej jak: Melvins, Neurosis czy Cash Worship. Twórczość duetu jest bardzo pojemna i mieści w sobie elementy zarówno punkowe, hardcore’owe, math rockowe, jak i te czysto eksperymentalne czy awangardowe.

Założony w Columbus Lo-Pan jako źródło swoich inspiracji podaje stoner metal lat dziewięćdziesiątych oraz post rock następnej dekady. To właśnie z tych składników zespól przygotowuje swoją muzyczną miksturę, która szczególnie zasmakować powinna poszukiwaczom wyrazistych melodii, energicznych, ale nie przytłaczających gitar oraz melodyjnych wokali. W październiku Lo-Pan wydał swój trzeci album zatytułowany "Colossus".

Przypomnijmy, że swój udział w festiwalu potwierdzili także: Anaal Nathrakh, Matt Elliott i Petrels, a także Sibyl Vane i Sleeping Bear.

Szósta edycja Asymmetry Festival odbędzie się w dniach 30 kwietnia - 3 maja 2015 r. Impreza wraca do macierzystego klubu Firlej.

Jeszcze tylko do 18 listopada b.r. trwa akcja crowdfundingowa festiwalu, podczas której zbierana jest część funduszy na organizację Asymmetry 2015. Z akcją można się zapoznać pod tym adresem.