Asymmetry Festival 2015 - pierwsi wykonawcy

Newsy
Asymmetry Festival 2015 - pierwsi wykonawcy

Znamy już pierwszych wykonawców, którzy wystąpią w maju w ramach kolejnej edycji Asymmetry Festival 2015.

Swoją obecność wiosną we Wrocławiu potwierdzili mistrzowie ekstremalnego metalu z Anaal Nathrakh, uznany w świecie songwriter, Matt Elliott oraz intrygujący twórca muzyki elektronicznej, Petrels. Do line-up’u dołączyły także zespoły Sibyl Vane i Sleeping Bear - laureaci konkursów Art Meetings.

Stylistykę Anaal Nathrakh cechuje muzyczna inwencja i błyskotliwość. To jeden z tych zespołów, których muzykę określa się słowem "necro", wypowiadanym jednym tchem z "ekstremalny" czy "brutalny". Magazyn Decibel mówi o nich: "mistrzowska klasa w metalu ekstremalnym", natomiast pismo "Terrorizer" określa ich mianem "najbardziej zastraszającego przykładu kontrolowanej anarchii, jaki widział do tej pory świat". Kilka dni temu ukazał się ostatni album zespołu "Desideratum".

Przeciwwagę dla muzycznej ekstremy Brytyjczyjów może stanowić pochodzący z Bristolu, multiinstrumentalista, producent i songwriter, Matt Elliot. Artysta był w przeszłości członkiem zespołów Movietone oraz Amp. Na początku swojej solowej kariery Elliott tworzył muzykę będącą mieszanką drill’n’bass-u, trip hop-u oraz innych gatunków z pogranicza elektroniki i nowych brzmień. Natomiast na jego ostatnich albumach widoczna jest inspiracja muzyką słowiańską, a pisane przez niego piosenki są przepełnione melancholią i niemal w całości pozbawione eksperymentalnej elektroniki. "Only Myocardial Infarction Can Break Your Hart" - najnowszy krążek Elliotta, ukazuje artystę jeszcze z innej strony - jako ostrożnego optymistę.

Z kolei w świat barwnych ambientowych pejzaży przeniesie wrocławską publikę Oliver Barrett, ukrywający się pod pseudonimem Petrels. Brytyjczyk do budowania swoich niekonwencjonalnych, odkrywczych muzycznych opowieści wykorzystuje głównie syntetyczne brzmienia, ale nie stroni również od gitar czy żywej perkusji. Ostatnia płyta artysty, "Mima", opiera się na retro-futystycznych tematach opakowanych w atmosferyczne, niepokojące dźwięki, uwodzące słuchacza już od pierwszego przesłuchania. Na Asymmetry Festival Barter wystąpi w asyście czteroosobowego zespołu, w którego skład wchodzą dwaj perkusiści.

Do wyżej wymienionych projektów dołączą również zespoły Sibyl Vane oraz Sleeping Bear - laureaci konkursów zorganizowanych w ramach, odpowiednio, estońskiej i ukraińskiej edycji festiwalu Art. Meetings. Sleeping Bear to instrumentalny, post-rockowy zespół z Kijowa, natomiast pochodzące z estońskiego miasto Pärnu trio Sibyl Vane prezentuje alt-rockową stylistykę, w której ważną rolę odgrywa górujący nad sekcją rytmiczną damski wokal.

Koncerty Anaal Nathrakh, Matta Elliota, Petrela oraz Sibyl Vane i Sleeping Bear będą jedynymi koncertami artystów w Polsce.

Nadchodząca, szósta edycja Asymmetry Festival odbędzie się w dniach 30 kwietnia - 3 maja 2015 r. Impreza wraca do macierzystego klubu Firlej oraz zagości w nowym miejscu - synagodze pod Białym Bocianem.

Natomiast do 18 listopada b.r. trwa akcja crowdfundingowa festiwalu, podczas której zbierana jest część funduszy na organizację Asymmetry 2015. Z akcją można się zapoznać pod tym adresem.