17 Wrocławski Festiwal Gitarowy Gitara+

Newsy
17 Wrocławski Festiwal Gitarowy Gitara+

21 września rozpocznie się 17. Wrocławski Festiwal Gitarowy Gitara+. Jak co roku na Festiwalu we Wrocławiu wystąpią światowe gwiazdy gitarowej klasyki, flamenco, techniki fingerstyle oraz muzyki świata.

Wytrawni fani "sześciu strun" z pewnością nie mogą przegapić koncertu Jessego Cooka, Tommiego Emmanuela i Amadeus Guitar Duo, ale muzycznych wrażeń zapowiada się znacznie więcej.

Wrocławski Festiwal Gitarowy, który w tym roku obejmie 7 koncertów w terminie od 21 września do 7 grudnia, to wyjątkowe wydarzenie o randze międzynarodowej. W ciągu 16 lat brali w nim udział cenieni gitarzyści i muzycy z całego świata, między innymi: Paco de Lucía, John McLaughlin, Al di Meola, Aniello Desiderio, Marek Napiórkowski, Anna Maria Jopek, Aleksandra Kurzak, Wojtek Pilichowski, Krzesimir Dębski, Ana Vidović i kilkuset innych muzyków. Festiwal nie skupia się wyłącznie na muzyce stricte gitarowej, ale przedstawia również inspirujące połączenia brzmienia gitary z najróżniejszymi instrumentami, a także z innymi sztukami, takimi jak taniec czy film (stąd nazwa Gitara+).

W tym roku największe gwiazdy Gitary+ pojawią się na rozpoczęcie i zakończenie Festiwalu. Już 21 września na scenie Centrum Sztuki Impart wystąpi Jesse Cook - odkrywca nowych brzmień muzyki świata oraz najlepszy współczesny gitarzysta new flamenco. Natomiast podczas finałowego koncertu we Wrocławskim Centrum Kongresowym, 7 grudnia, zagra niezrównany mistrz fingerstyle’u - Tommy Emmanuel.

Pozostałe koncerty będą mieć miejsce na przełomie września i października w Centrum Kultury Agora. Usłyszymy wtedy (27 września) dwóch doskonałych gitarzystów flamenco - Carlesa Benaventa & Carlosa Piñanę, którzy wraz z hiszpańskim perkusistą Miguelem Orengo i polską tancerką flamenco Agatą Teodorczyk zagrają koncert w hołdzie dla zmarłego w tym roku Paco de Lucíi.

Tydzień później, w piątek 3 października, wystąpi jeden z najsłynniejszych klasycznych duetów gitarowych na świecie, czyli Amadeus Guitar Duo. Klasycznie będzie też w sobotę 4 października, kiedy na Scenie Młodych zaprezentują się najlepsi uczniowie szkół muzycznych z pogranicza polsko-czesko-niemieckiego oraz, gdy wieczorem przed widzami Festiwalu wystąpi znakomity włoski gitarzysta - Antonio Fruscella. Na zakończenie tak intensywnego gitarowego weekendu czeka publiczność jeszcze prawdziwa brazylijska fiesta. Polska wokalistka Magda Navarrete i brazylijski gitarzysta Leo Vilhena oraz członkowie zespołu Café Brasil odegrają porywający spektakl muzyczny, w którym z finezją wymieszają południowe style - od bossanovy, przez foro, sambę i flamenco.

Więcej na stronie: www.gitaraplus.pl

Bilety do nabycia na www.tbox24.pl, www.sklep.gitara.wroclaw.pl oraz przed koncertami.

Organizator: Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe

Magazyn Gitarzysta jest patronem medialnym festiwalu.