Polskie koncerty MonkeyJunk

Newsy
Polskie koncerty MonkeyJunk

Na przełomie sierpnia i września z serią koncertów przyjedzie do Polski kanadyjskie bluesowe trio MonkeyJunk.

Czy w Kanadzie też gra się bluesa? Ależ tak, i to jeszcze jakiego! W przypadku zespołu MonkeyJunk blues jest wymieszany z rock and rollem i klimatami jam-bandowymi… choć oni sami wolą swą unikalną mieszankę określać jako swamp R&B, soul boogie i pościelowy funk.

Trio pochodzi z Ottawy, i od lat jest gwiazdą kanadyjskiego środowiska bluesowego, które regularnie przyznaje im swoje trofea, “Maple Blues Awards" (za rok 2013 otrzymali ich aż pięć!). Cieszą się uznaniem szeroko rozumianej kanadyjskiej sceny muzycznej, o czym świadczy fakt, że mają na koncie statuetkę “Juno", czyli kanadyjski odpowiednik nagrody Grammy. Zaś dowodem na to, że ich sława przekracza granice jest trofeum przyznane m przez Amerykanów w 2010 roku: Blues Music Award dla Debiutu Roku.
Choć znają się od lat - bo od lat przewijali się przez te same sceny i obracali w tym samym środowisku - pomysł na założenie zespołu pojawił się w 2008 roku. Od razu zdecydowali, że w składzie nie będzie basu: "Nie dopuszczamy czterostrunowych instrumentów!" - śmieje się Steve Marriner, który wcześniej zdobywał muzyczną wprawę m.in. w zespole Sue Foley. Szybko wybrali nazwę (zapożyczając ją z wypowiedzi Howlin’ Wolfa: I’m talkin’ about the blues; I ain’t talkin’ about monkey junk!) i nagrali debiutancką płytę, “Tiger In Your Tank". Ale jeszcze szybciej ruszyli w trasę: w sześć miesięcy przejechali całą Kanadę, co zaowocowało zdobyciem pierwszej nominacji do Maple Blues Award jeszcze przed wydaniem płytowego debiutu.

W styczniu 2010 pojechali do Memphis by w ramach konkursu International Blues Challenge zmierzyć się z zespołami z całego świata (w tym z Polski). Zajęli trzecie miejsce. Druga płyta, “To Behold", zdobyła wspomnianą nagrodę Juno, a inne zaszczyty sypały się jak lawina. Najnowszy album, “All Frequencies" (Plain Records), ukazał się we wrześniu 2013 roku i zbiera same dobre recenzje. W sierpniu i wrześniu 2014 po raz pierwszy zagrają w naszej części Europy.

Skład zespołu:
Steve Marriner - śpiew, harmonijka, gitara
Tony D - gitara
Matt Sobb - perkusja

Trasa koncertowa:
29.08 Kraków - Mile Stone
30.08 Grodków - OKiR
31.08 Dobromierz - Gminny Ośrodek Kultury
01.09 Toruń - Pamela
02.09 Elbląg - Mjazzga
03.09 Olsztyn - Dobranocki Bluesowe
04.09 Gdynia - Blues Club
06.09 Ciechocinek - Blues bez barier
07.09 Tarnowskie Góry - Gwarki
08.09 Ceske Budejovice (CZ) - Highway 61
09.09 Vienna (A) - Reigen Live
10.09 Bratislava (SK) - Muzeum Obchodu
11.09 Olomouc (CZ) - Bounty Rock Cafe
12.09 Brno (CZ) - Stara Pekarna
13.09 Kłobuck - Blues nad Okszą
14.09 Chorzów - Sztygarka
16.09 Łódź - TBA
17.09 Głogów - Piwnica pod Św. Mikołajem
18.09 Krosno - Galicja Blues Festival

Organizator: Agencja Koncertowo-Wydawnicza Delta