Christian Muenzner odchodzi z Obscura

Newsy
Christian Muenzner odchodzi z Obscura

Gitarzysta Christian Muenzner nie jest już gitarzystą deathmetalowej, progresywnej formacji Obscura.

Christian Muenzner dołączył do Obscury w 2008 roku i w tym czasie zarejestrował z zespołem dwa świetnie przyjęte albumy: "Cosmogenesis" (2009) i "Omnivium" (2011).

"Decyzja o opuszczeniu Obscury, po ponad sześciu latach spędzonych w zespole, nie była łatwa i nawet jeśli większości fanów wydaje się niespodziewana, to myślałem o tym już od kilku lat. Między mną a pozostałymi muzykami nie ma żadnych nieporozumień. Musiałem jednak poświęcić kapeli większą część czasu, którego mógłbym wykorzystać na tworzenie własnej muzyki i realizację moich wizji. Nie jestem w stanie zaangażować się w takim stopniu, ponieważ granie w zespole takim jak Obscura nie może być traktowane jako dodatkowe zajęcie, czy nawet hobby. To wymaga mnóstwa czasu i poświęcenia, a kiedy nie jesteś już w pełni zaangażowany w muzykę, lepiej pozostać szczerym wobec siebie, kolegów z kapeli i fanów. Zawsze uważałem, że fakt, iż zespół odnosi sukcesy lub gdy ludzie oczekują, że będziesz grać konkretny gatunek, nie jest wystarczającym powodem by to robić.

Drugą kluczową przyczyną mojej decyzji jest fakt, że wciąż borykam się z neurologicznym problemem dotyczącym prawej ręki, zwanym dystonią ogniskową. Na przełomie 2011 i 2012 prawie uniemożliwił mi on grę na gitarze. Nawet jeśli, dzięki treningowi i terapii botoksem, odzyskałem już sprawność, wciąż muszę być bardzo ostrożny, żeby nie nastąpił powrót choroby i nie zniweczył wszystkiego co osiągnąłem. A taki nawrót może nastąpić w przypadku przemęczenia ręki spowodowanym kilkumiesięcznym cyklem promocyjnym nowej płyty, podczas którego co wieczór musiałbym osiągać szczyt swoich technicznych możliwości. W najbliższej przyszłości nie będę do tego zdolny. Minimalna choćby szansa na całkowite wyleczenie, albo chociaż poprawę mojego stanu to absolutny priorytet, bo dzięki temu będę w stanie grać i nagrywać muzykę znacznie dłużej. Dlatego postanowiłem skupić się na nauczaniu gry oraz nagrywaniu własnej muzyki. Zamierzam pozostać aktywnym i możecie w nabliższej przyszłości spodziewać się z mojej strony sporo nowych dzięków."

Lider Obscura, Steffen Kummerer, ma jeszcze jeden personalny problem. W tym samym czasie, co Christian Muenzner, zespół opuścił również perkusista Hannes Grossmann.

Zdjęcie: Małgorzata Napiórkowska-Kubicka