Front Porch Blues czyli... Lauba Pełno Bluesa 2014

Newsy
Front Porch Blues czyli... Lauba Pełno Bluesa 2014

W dniach 15-17 sierpnia w Chorzowie odbędzie się kolejna edycja festiwalu Lauba Pełno Bluesa.

Dlaczego Lauba? W nawiązaniu do klasycznej bluesowej tradycji muzykowania na "front porch", czyli ganku. To właśnie na gankach drewnianych chałup rozsianych po polach bawełny amerykańskiego stanu Missisipi na początku XX wieku urodziła się muzyka nazywana dziś bluesem. Lauba pełno bluesa to ukłon w stronę tej tradycji.

Co roku w sierpniu spotykamy się w Chorzowie w Górnośląskim Muzeum Etnograficznym (czyli popularnym "Skansenie") by na łonie natury w swojskiej atmosferze rozkoszować się pięknymi dźwiękami i widokami, w przerwach od słuchania zwiedzając zabytkowe, XVIII- i XIX-wieczne chałupy. Spacerując natkniemy się na mieszkańców Skansenu, czyli niezliczone ilości kóz i baranów. Głód i pragnienie zaspokoimy śląskim jedzeniem, a drobnostka z jednego ze straganów z lokalnymi wyrobami będzie doskonałą pamiątką z tej wyprawy. Dodatkową atrakcją mogą być także przejażdżka konna lub wozem zdobywców Dzikiego Zachodu.

Festiwalowe koncerty odbywają się naprzemiennie na trzech scenach na terenie Muzeum: największej, zlokalizowanej przy skansenowej Karczmie oraz dwóch bardziej kameralnych, umiejscowionych w bezpośrednim sąsiedztwie muzealnych chałup: Zagrody Bogatego Chłopa oraz Zagrody Chłopa z Krasów. Po zmroku akcja przenosi się do położonej po sąsiedzku Sztygarki - klimatycznego kompleksu kulturalno-rekreacyjnego stworzonego na terenach byłej kopalni. Jej najbardziej charakterystyczną pozostałością po minionych czasach jest 42-metrowa wieża szybu Prezydent. Wybudowana w 1929 roku i nazwana na cześć prezydenta Mościckiego od niedawna jest udostępniana zwiedzającym, którzy z ulokowanego na jej szczycie tarasu widokowego mają możliwość podziwiania panoramy Chorzowa. Koncerty odbywać się będą w sztygarkowym Magazynie Ciekłego Powietrza, czyli dawnej łaźni wojskowej i kopalnianej skraplarni powietrza.

Program festiwalu:

15 sierpnia, Sztygarka, Chorzów (wstęp wolny!), godz. 18.30
Petra Börnerová & Tomáš Bobrovniczký (CZ/SK)
Cielak & Coolish

16 sierpnia, Skansen, Chorzów (15 złotych*, dzieci do lat 7 wstęp wolny!), godz. 12.00-20.15
Cielak & Coolish
Makaron & Rajca
Petra Börnerová & Tomáš Bobrovniczký (CZ/SK)
Beňa & Radványi (SK)
Staří Psy (CZ)
Blues Time
Roman Puchowski
Juke Joint Jam
Ján Litecký-Šveda & Vitazny Traktor (SK)
GRUFF!
Around The Blues

16 sierpnia, Sztygarka, Chorzów (10 złotych), godz. 21.00
Mark Olbrich Blues Eternity (USA/GB)
Los Agentos "Tribute To Tom Waits"

17 sierpnia, Skansen, Chorzów (15 złotych*, dzieci do lat 7 wstęp wolny!), godz. 12.00-20.15
Murphy Blues
Willie Mae Unit
Mothers Follow Chairs (CZ)
T. Rogers Blues Band (H)
Kraków Street Band
Olek Górny i Przyjciele
Outsider Blues
Juke Joint Jam
Giles Robson & The Dirty Aces (GB)
Schau Pau Acoustic Blues & Jan Gałach (D/PL)
Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa

*bilet na koncert w Skansenie uprawnia także do zwiedzania obiektów muzealnych oraz darmowej przejażdżki wozem zdobywców Dzikiego Zachodu

Festiwal Front Porch Blues czyli… Lauba Pełno Bluesa finansowany jest ze środków Funduszu Wyszehradzkiego oraz Miasta Chorzów. Sprzedaż biletów w cenie 15 złotych/dzień prowadzi kasa Skansenu (bilet na koncert uprawnia także do zwiedzania obiektów muzealnych oraz darmowej przejażdżki wozem zdobywców Dzikiego Zachodu). Dzieci do lat 7 wstęp wolny. Koncerty w Sztygarce: piątek (wstęp wolny), sobota (10 złotych, do nabycia w klubie).

Wydarzenie na Facebooku.