Startuje festiwal Bluestracje 2014

Newsy
Startuje festiwal Bluestracje 2014

Już w czwartek 24 kwietnia rozpocznie się Festiwal Bluestracje. Główne koncerty tradycyjne odbędą się w Chorzowie (m.in. MDK "Batory", Teatr Rozrywki), ale bluesa nie zabraknie także w innych śląskich miastach.

Jak co roku, śmietanka polskiego bluesa wypełni koncert laureatów ankiety Blues Top. W koncercie Young Blood zaprezentują się obiecujące polskie formacje: Kraków Street Band pod wodzą Łukasza Wiśniewskiego i Joanna Knitter Blues & Folk Connection, zaś 14. urodziny Twojego Bluesa w Szufladzie 15 okrasi swymi dźwiękami Gruff!!!

Nie zabraknie też uznanych wykonawców zagranicznych. Swoje pierwsze europejskie tournée koncertem w Szufladzie 15 rozpocznie pochodząca z Seattle grupa GravelRoad. Po raz pierwszy w Polsce pokaże się amerykańsko-holenderskie trio Tangled Eye z charyzmatyczną śpiewającą skrzypaczką Dede Priest z Dallas w Teksasie. Także po raz pierwszy w Polsce wystąpi Michael Van Merwyk Bluesoul z Niemiec, najwyżej jak dotąd uhonorowany europejski zespół w International Blues Challenge w Memphis (II miejsce w 2012 roku).

Wielkim wydarzeniem będzie na pewno występ grupy chicagowskiego gitarzysty Dave'a Spectera na tę okazję wzmocnionej specjalnym gościem, Lurriem Bellem. Nie mniej mocnym punktem koncertu "Gitara w kilku smakach" będzie także Grzegorz Kapołka ze swoim triem. W pięknej sali Tarnogórskiego Centrum Kultury jedyny koncert w Polsce da legenda sceny soul-bluesowej, pochodzący z Memphis, EB Davis ze swoim 6-osobowym Superbandem.

Jako suplement, 18 maja w Sztygarce, po kilku latach przerwy, na jedynym koncercie w Polsce pojawi się legendarna holenderska formacja Livin' Blues Xperience niezmiennie prowadzona przez Nicko Christiansena. Ten wieczór otworzy chorzowska grupa Around The Blues.

Bluestracje 2014

24.04 Young Blood
godz. 18'00, MDK "Batory"
Kraków Street Band
Joanna Knitter Blues & Folk Connection
Tangled Eye

25.04 Gitara w kilku smakach
godz. 18'00, MDK "Batory"
Michael Van Merwyk Bluesoul
Grzegorz Kapołka Trio
Dave Specter Band + Lurrie Bell

26.04 Bluestracje Tarnogórskie
godz. 18'00, Tarnogórskie Centrum Kultury, Tarnowskie Góry
Eb Davis & The Superband

28.04 Para na bluesa - Sesja naukowa
Uniwersytet Śląski, Katowice

29.04 GravelRoad - godz. 20'00
Szuflada 15

30.04 Gala Blues Top’2013
godz. 18'00, Teatr Rozrywki
Magda Piskorczyk, Jan Gałach, Michał Kielak, Bartek Przytuła, Bartek Szopiński, Leszek Winder, Cheap Tobacco, Niki Buzz + Dr Blues & Soul Revision / Wielka Łódź

30.04 After Party - 14 urodziny Kwartalnika Twój Blues
godz. 22'00, Szuflada 15
Gruff!!!

18.05 Bluestracje - Suplement
godz. 19'00, Sztygarka
Around The Blues, Livin' Blues Xperience (na ten koncert bilety na www.delta.art.pl)