Epica kolejnym wykonawcą Festiwalu Czyżynalia

Newsy
 Epica kolejnym wykonawcą Festiwalu Czyżynalia

Znamy kolejną gwiazdę Festiwalu Czyżynalia - Krakowskie Juwenalia. Obok Sisters of Mercy pierwszego dnia festiwalu wystąpi Epica.

Epica to zespół wykonująca metal symfoniczny oraz gothic metal. Do 2003 roku grupa występowała pod nazwą Sahara Dust. Historia Epicy rozpoczęła się w 2002 roku. Projekt stworzony został z inicjatywy Marka Jansena, który po opuszczeniu zespołu After Forever postanowił stworzyć własny, skupiający się bardziej na elementach symfonicznych oraz klasycznych.

Jansen stosunkowo szybko zebrał pełny skład. Prócz muzyków zaangażowany został także chór, a także orkiestra smyczkowa. Jeszcze jako Sahara Dust zespół wydał pierwsze demo, "Cry for the Moon", by już w 2003 stworzyć "The Phantom Agony", pierwszy pełny album studyjny. Kolejne ukazywały się w latach 2005 ("Consign to Oblivion" i "The Score - An Epic Journey"), 2007 ("The Divine Conspiracy") i 2009 ("Design Your Universe"). Rok 2009 zaowocował także wydaniem pierwszej płyty live, "The Classical Conspiracy".

Zespół wydał także osiem singli (często demo bywa zaliczane, jako dziewiąty). Z innych produkcji w 2004 zespół wydał swoje pierwsze DVD - "We Will Take You With Us" / "2 Meter Sessies". Dwa lata później grupa wydała pierwszą kompilację - "The Road To Paradiso". Brała ona także udział w tworzeniu muzyki do filmu "W Imię Króla", a utwór "Chasing The Dragon" w wykonaniu Epicy znalazł się na wydanym w 2007 roku albumie promującym film. Zespół zapowiedział wydanie kolejnego albumu o nazwie "Requiem For The Indifferent" na 9 marca 2012 roku.

Zmian w składzie Epicy nie było zbyt wielu. Helena Michaelsen z Trail of Tears już w 2002 roku zastąpiona została przez Simone Simons. W 2006 zespół opuścił perkusista, Jeroen Simons, który postanowił zająć się innym rodzajem muzyki. Zastąpił go Ariën van Weesenbeek. Ostatnia zmiana nastąpiła w 2008 roku, kiedy Ad Sluijter zastąpiony został przez Isaaca Delahaye. Muzyk w liście na swoim profilu na portalu MySpace stwierdził, że czuje się w zespole ograniczany.

Przypominamy jak wygląda aktualny line up festiwalu:

16.05.2014
Epica,
Sisters of Mercy,
Jelonek,
Bracia Figo Fagot,
Kaliber 44

17.05.2014
The Neighbourhood
Dawid Podsiadło
Pendulum - DJ SET + VERSE,
Brodka,
Krzysztof Zalewski,
Mela Koteluk


Lotnisko - Muzeum Lotnictwa, Kraków
16.5.2014 oraz 17.5.2014
Bilety w cenie:
35 zł - jednodniowe
50 zł - karnet

Magazyn Gitarzysta jest patronem medialnym festiwalu.