Związek Zawodowy Muzyków RP kontra The Rolling Stones

Newsy
Związek Zawodowy Muzyków RP kontra The Rolling Stones

Związek Zawodowy Muzyków RP (w rejestracji) wystosował do Prezydenta Bronisława Komorowskiego protest przeciwko zaproszeniu zespołu The Rolling Stones na koncert z okazji rocznicy pierwszych wolnych wyborów.

Kancelaria Prezydenta RP chciała, aby koncert odbył się 4 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie. Pojawiły się pomysły, aby wejście na imprezę było bezpłatne i rozlosowywane wśród chętnych, a zatem - przynajmniej częściowo - sfinansowane z budżetu państwa. I choć sam zespół w tym dniu zaplanował już koncert w Tel Awiwie i zapewne nawet nie jest świadomy emocji, jakie wywołał, inicjatywa rozgrzała do czerwoności muzyków zrzeszonych w Związku Zawodowym Muzyków RP.

List do prezydenta podpisany m.in. przez Krystynę Prońko, Mietka Jureckiego czy Roberta Chojnackiego znalazł się m.in. na stronie Facebookowej zespołu Lombard, skąd cytujemy go w całości:

"Szanowny Pan
Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej
Kancelaria Prezydenta RP
ul. Wiejska 10
00-902 Warszawa

W związku z planami Kancelarii Prezydenta RP uczczenia 25 rocznicy pierwszych wolnych wyborów w Polsce koncertem grupy Rolling Stones na Stadionie Narodowym chcemy stanowczo zaprotestować przeciwko kolejnej w ostatnich latach inicjatywie "kulturalnej" władz państwowych, której efektem będzie przekazanie znacznych środków finansowych artystom zagranicznym.

Uważamy, że ta ważna data nie powinna być okazją do drenażu niezwykle skromnych funduszy państwowych przeznaczanych na kulturę! Uczczenie naszego wspólnego, narodowego zwycięstwa sprzed ćwierćwiecza powinno być okazją do wszechstronnej, dobrze wypromowanej w skali globalnej, transmitowanej w telewizji i internecie prezentacji dorobku polskiej muzyki - we wszystkich jej odmianach stylistycznych. Polska kultura w niedawnym przemówieniu Prezydenta RP (cyt.) "stanowi o naszej tożsamości, dzięki niej stajemy się wspólnotą". Czas, aby poprzeć powyższe stanowisko działaniem - na jej korzyść, a nie przeciw niej. Fakt, że w tak nieodległym od wspomnianej rocznicy terminie pojawia się nagle w mediach informacja o wyżej wymienionym koncercie świadczy o lekceważeniu przez władze Polski rodzimej kultury - mimo jej wyjątkowego bogactwa i osiągnięć. Wystarczy tu choćby wymienić niedawne zdobycie nagrody Grammy przez Włodzimierza Pawlika.

Wielki koncert polskiej muzyki powinien być przygotowywany z co najmniej rocznym wyprzedzeniem - nie podjęto w tym kierunku żadnej próby, usiłując w zamian urządzić kosztowne, nie mające żadnego związku z w.w. rocznicą igrzyska - przy pomocy importowanego podmiotu wykonawczego.

Po marnotrawstwie przez min. Joannę Muchę prawie 7 mln zł na dofinansowanie występu Madonny, po bezsensownym wydatku znacznych funduszy państwowych na występy amerykańskich i angielskich wykonawców w koncercie Tu Warszawa mającym uczcić polską prezydencję w Unii Europejskiej, mamy do czynienia z kolejnym działaniem świadczącym o całkowitym niezrozumieniu zadań i powołania naczelnych organów władzy Rzeczypospolitej Polskiej w dziedzinie kultury.

Domagamy się energicznego i profesjonalnego działania w celu organizacji 4 czerwca bieżącego roku na Stadionie Narodowym wielkiego koncertu muzyki polskiej.

Z poważaniem
Związek Zawodowy Muzyków RP
(w rejestracji)

Krystyna Prońko
Wanda Kwietniewska
Wojciech Konikiewicz
Robert Chojnacki
Mieczysław Jurecki
Maciej Zieliński
Bogdan Gajkowski
Piotr Dubiel
Ryszard Wojciul
Piotr Szwed "