Jarocin Festiwal 2014 - znamy pierwszych wykonawców

Newsy
Jarocin Festiwal 2014 - znamy pierwszych wykonawców

Znamy już pierwszych wykonawców, którzy wystąpią na tegorocznej edycji Jarocin Festiwalu, która odbędzie się w dniach 18-21 lipca

Będą to zespoły: Anathema, Dezerter, Enej, Czesław Śpiewa i Only Crime oraz laureaci zeszłorocznej edycji konkursu Hortex Rytmy Młodych - zespoły Lola Lynch, BixBit i Thrudy!

Anathema to brytyjska grupa, powstała na początku lat 90. ubiegłego wieku w Liverpoolu. Zespół zaczynał jako jeden z prekursorów death doom metalu, z czasem, pod wpływem takich bandów jak Pink Floyd wprowadzał do swojej twórczości zupełnie nowe elementy. Formacja, która przez lata całkowicie odeszła od metalowego brzmienia wydała do tej pory dziewięć albumów długogrających, w tym ostatni - "Weather Systems" (2012), który spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony słuchaczy i krytyków.

Dezerter wystąpi w Jarocinie na wyjątkowym koncercie. Po raz pierwszy zespół wykona w całości materiał z płyty "Underground out of Poland". To właśnie z Jarocinem wiąże się historia tego albumu. Krążek ukazał się w 1987 roku, wydany przez niezależną amerykańską wytwórnię Maximum Rock’n’Roll. Płyta powstała z nagrań zarejestrowanych w 1983 roku w Studio Wawrzyszew, w 1985 roku na nielegalnej sesji w studio Polskiego Radia oraz właśnie w Jarocinie, na koncercie z 1984 roku. W opinii wielu dziennikarzy i uczestników jarocińskich festiwali to właśnie tamten koncert był jednym z najlepszych w historii imprezy. Dezerter stanie na deskach jarocińskiej sceny w trzydziestą rocznicę tego legendarnego występu.

Enej powstał w 2002 roku w Olsztynie, z inicjatywy braci Piotra i Pawła Sołoduchów oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa. Nazwa zespołu pochodzi od imienia głównego bohatera "Eneidy" Iwana Kotlarewskiego. Utwór ten jest jednym z najważniejszych dzieł literatury ukraińskiej, a Enej to wesoły kozak podróżujący po świecie. Zainteresowania muzyką folkową, szczególnie ukraińską, miały źródło w pochodzeniu, korzeniach członków zespołu - właśnie ukraińskość i muzyka tradycyjna grana na ludowych instrumentach zdominowała pierwszy okres historii formacji. W międzyczasie dochodziło do wielu zmian personalnych, pojawiali się nowi muzycy, przybywało instrumentów, zmieniał się charakter wykonywanej muzyki. Do największych przebojów kapeli należą utwory "Radio Hello", "Skrzydlate ręce" i "Lili".

Czesław Śpiewa to polsko-duński muzyczny projekt Czesława Mozila. Zespół debiutował w 2008 roku, nagranym w Danii krążkiem "Debiut", który przebojem wdarł się na polski rynek muzyczny. Singiel "Maszynka do świerkania" znalazł się na szczytach wielu list przebojów, w tym na pierwszym miejscu w radiowej Trójce. Za debiutancką płytę muzycy zostali wyróżnieni trzema Fryderykami. W kolejnych latach ukazały się jeszcze albumy "POP" oraz "Czesław Śpiewa Miłosza".

Only Crime
to skład stworzony w 2003 roku z weteranów sceny hardcore/punk. Zespół założyli Russ Rankin (Good Riddance) i Aaron Dalbec (Bane) po wspólnej trasie swoich macierzystych formacji. Do uzupełnienia składu zaprosili Zacha Blaira (Hagfish/Gwar/Armstrong), Billa Stevensona (Descendents/ALL/Black Flag) i Doniego Blaira (Hagfish/Armstrong) i w tej postaci zespół nagrał debiutancki krążek "To the Nines". W kolejnych latach muzycy intensywnie koncertowali m.in. z Rise Against, Boy Sets Fire i Strung Out. Ostatnią pozycją w dyskografii Only Crime jest album “Pursuance".

W Jarocinie nie zabraknie również formacji, które zdobyły wyróżnienia w zeszłorocznym konkursie Hortex Rytmy Młodych. Publiczności Festiwalu zaprezentują się więc zespoły Lola Lynch, BixBit i Thrudy, które można będzie zobaczyć również w lutym i marcu na trzech odsłonach Rocket Festiwalu.

Karnety kosztują 140 zł (do 30 czerwca) oraz 150 zł (od 1 lipca).
Bilety jednodniowe kosztują 90 zł (do 30 czerwca) oraz 100 zł (od 1 lipca).

Karnety i bilety jednodniowe  na Jarocin Festiwal dostępne są już we wszystkich punktach sprzedaży. Zapraszamy na strony www.go-ahead.pl, www.ebilet.pl, www.eventim.pl, www.ticketpro.pl oraz do sklepów sieci Empik, Media Markt i Saturn. Wejściówki dostępne są również w Centrum Informacji Miejskiej, Rock Long Lucku, Carton Shopie i Gazeta Cafe (Poznań) i w Jarocińskim Ośrodku Kultury.

 

Magazyn Gitarzysta jest patronem medialnym festiwalu.